Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pane prezidente, jsem v zoufalé situaci, psal vězněný Husák Novotnému

  2:13
Uvědomělý komunista přesvědčený o své pravdě, ale také mimořádně rozumově nadaný a odolný člověk, který svou neústupností během politických procesů zachránil některé jiné obviněné. Tak historici hodnotí posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka sto let po jeho narození.
Po druhé světové válce byl Gustáv Husák úspěšným slovenským politikem: Zlom přišel v roce 1950, kdy byl označen za buržoazního nacionalistu.

Po druhé světové válce byl Gustáv Husák úspěšným slovenským politikem: Zlom přišel v roce 1950, kdy byl označen za buržoazního nacionalistu. | foto: ČTK

Dosud největší odbornou konferenci na téma osobnosti Gustáva Husáka uspořádal v sále někdejšího Federálního shromáždění v centru Prahy Ústav pro studium totalitních režimů (program konference najdete zde). Ze zhruba tří desítek přednesených příspěvků chystá Ústav sborník.

Historik Petr Blažek, který se zabývá československými dějinami 20. století a protikomunistickým odporem, zmapoval například Husákovu vězeňskou anabázi z 50. let. Úspěšný slovenský poválečný politik, jehož hvězda stoupala, tehdy dostal doživotí ve vykonstruovaném procesu s tzv. slovenskými buržoazními nacionalisty.

Blažkův příspěvek vykreslil portrét muže, jenž od svého zatčení v únoru 1951 zažil četné přesuny a doslova okružní jízdu po státních věznicích: od třítýdenní samovazby ve sklepě kolodějského zámku, kde zažil nejkrutější podmínky, přes Ruzyni, soudní vazbu v Bratislavě, opakovaně Pankrác a Leopoldov, znovu Ruzyni, Pankrác, Mírov, Bratislava... Ve vězení strávil celkem téměř deset let, z toho šest v izolaci.

Ale ne celou dobu byl na cele sám. To, jak svou samovazbu prezentoval, tedy že byl celou dobu sám, není pravda, což samozřejmě neznamená, že by vězeňský pobyt byl kdovíjak příjemný. Na podmínky na samotkách si později často stěžoval.

Můj přítel stroj

Ostatních vězňů se Husák stranil, dokonce jako na svého kamaráda vzpomínal na stroj, v němž si vyfabuloval svého blízkého. "Ukazuje to jeho přístup k věznění, od ostatních si zachovával obrovský odstup, a pokud byl ochoten se s někým bavit, vyhledával spíše osoby, které mu byly blízké vzděláním a tituly," popsal Blažek. Nicméně upozornil, že toto tvrzení je opřené o písemné svědectví některého z dozorců a jeho výpovědní hodnota tak je nejistá.

Už podmínky ve vyšetřovací vazbě Husák neměl o nic lehčí než například západní vojáci, které komunisté zlikvidovali jako potenciální nepřátele. Husák popisoval, že první výslech trval 72 hodin v kuse, zažil halucinace i fyzické i psychické strádání. Před odsouzením v roce 1954 vážil tento 175 centimetrů vysoký muž 55 kilogramů. O dva roky později se "spravil" na třiašedesát.

Navzdory tomu historici oceňují, že se Husák tváří v tvář brutálním vyšetřovatelům nezlomil. "Na rozdíl od jiných vězňů, komunistů či nekomunistů, se nezlomil. Svá vynucená doznání skutečně odvolával," poznamenal k tomu Petr Blažek.

"Hozeni napospas zfanatizovaným nepřátelům strany"

Rozsudek

nad "rozvratnou skupinou buržoasních nacionalistů"

Podívejte se na zdigitalizovanou stránku Rudého práva ze 25. dubna 1954 (odkaz zde).

Husák byl i po odsouzení pevně přesvědčen o tom, že je v právu. A tak od roku 1956 opakovaně žádal o revizi procesu, nejprve na ÚV KSČ.

"Ty žádosti jsou pozoruhodné a dokládají otřesné podmínky, jimž byl Husák vystaven. Dokládají, že byl na mimořádné rozumové úrovni, byl schopen formulovat žádosti tak, že tam nenajdete hluché pasáže. Jsou tam celé stránky, kde není vidět citové pohnutí. Vystavěl je velice pečlivě," řekl na konferenci Blažek.

Nejznámější Husákova žádost pochází z listopadu 1959, kdy se vězeň obrátil na prezidenta Antonína Novotného.

Povstalec, vězeň, prezident

Kdo byl Gustáv Husák

Narodil se 10. ledna 1913, jako dvacetiletý vstoupil do KSČ, vystudoval práva. Za Slovenského štátu působil v hnutí odporu, aktivně se účastnil Slovenského národního povstání. Zastával názor, aby se Slovensko po válce stalo svazovou republikou SSSR, později prosazoval značnou autonomii v rámci Československé republiky.

Po světové válce stoupal v politické kariéře, působil ve "sborech pověřenců" (ty omezeně vykonávaly vládní pravomoci) jako pověřenec vnitra, později dopravy a nakonec jako předseda 9. a 10. sboru pověřenců.

V roce 1950 byl obviněn z "buržoazního nacionalismu", v únoru 1951 zatčen a 24. dubna 1954 odsouzen za velezradu, které se měl dopustit údajným brzděním boje za osvobození a sabotáží Košického programu.

Při rozsáhlé amnestii v roce 1960 byl propuštěn, později plně rehabilitován, od dubna 1968 byl místopředsedou čs. vlády. Po srpnu 1968 se stal symbolem normalizace, v letech 1971-1987 generálním tajemníkem ÚV KSČ. V letech 1975-1989 pak prezidentem ČSSR. Ke konci jeho mandátu se už silně projevovaly jeho zdravotní problémy umocněné tím, že byl silným kuřákem.

Gustáv Husák zemřel 18. listopadu 1991.

"Od podání mých žádostí uplynuly celé roky a nic se neděje. Žádné oznámení jsem nedostal a nikdo mě nevyslechl. Při nápravě justičního omylu v mé věci se zřejmě vůbec nic neděje. Tak jsem v tragickém rozpoložení člověka nevinně odsouzeného na nejvyšší trest na svobodě, který se nikde nemůže dovolat nápravy a spravedlnosti. Proto se, pane prezidente, v zoufalé osobní situaci obracím na vás. Jsem ve vězení bez čtyř měsíců devět let. Za tuto dobu jsem měl vždy horší a přísnější podmínky než jiní vězni," citoval Blažek z Husákovy stížnosti.

Vězněný politik si také stěžoval, že odsouzení komunisté byli "hozeni napospas politicky zfanatizovaným skutečným nepřátelům strany a státu, kteří tvořili většinu osazenstva věznice". "Reakční vězni se vysmívali, ponižovali. Byli jsme štvanci mezi vězni," vzpomínal na to Husák.

Zlobu si přenesl i na Hrad

Zloba a mstivost, které se v Husákovi nastřádaly během útrap při výsleších či pobytu za mřížemi, se podle historika Petra Blažka promítly i do politikovy osobnosti poté, co se stal prezidentem. Muž, který působil navenek klidně, dokázal v krizových okamžicích, na schůzích předsednictva ÚV KSČ či veřejných vystoupeních, promluvit i rázně a vulgárně.

"Příkladem je třeba rok 1987, kdy byl donucen k rezignaci na funkci generálního tajemníka ÚV KSČ. Tam podle záznamu doslova řekl, že se k němu chovají jako k 'hovnu u cesty'. To vulgární slovo nemusí v případě uzavřeného jednání lidí, kteří se znají a zasedají spolu dlouhé roky, znamenat něco výjimečného, ale myslím si, že to dokládá určitý rys jeho povahy," řekl iDNES.cz Petr Blažek.

Husák se podle něj jen velice těžko srovnával s porážkami a nezapomínal na ně. To, jak se k němu soudruzi zachovali v roce 1987, kdy ho sesadili a udělali z něj jen "ceremoniálního prezidenta", se pak zřejmě promítlo i do Husákova chování v prosinci roku 1989. Tehdy na rozdíl například od ministra obrany Václavíka nelpěl na udržení komunistů u moci a jmenoval novou vládu i se zastoupením lidí dosud režimem vykreslovaných nepřátelsky.

"Nekladl tomu odpor, byl realistický politik a tu situaci odhadl jednoznačně. Vlastně to byl paradox, odsunuli ho do bezvýznamné role, která měla skončit na jaře 1990 - a to jmenování vlády se ukázalo jako zásadní a významná pravomoc," řekl iDNES.cz Blažek.

Podle historika Jana Kalouse je vězeňská anabáze Gustáva Husáka svědectvím o tom, jak vládnoucí komunisté neváhali likvidovat, vystavit mučení a uvrhnout do vězení své nejlepší kádry.

"Svým postojem během vyšetřování přispěl k tomu, že líčení bylo časově posunuto na dobu, kdy poptávka po hrdelních trestech přece jen vyprchala. Statečně vzdoroval mučení, které by jiné zlomilo. Primárně ovšem nešlo o vítězství morálně silnějšího, ale o vítězství o své pravdě a vizi přesvědčeného komunisty," řekl historik Kalous na plénu konference.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...