Gross: Na byt mi přispěl strýc

  1:00aktualizováno  1:00
Když si v srpnu 1999 kupoval Stanislav Gross byt 4+1 v Praze, velmi neochotně vysvětloval, na kolik ho taková investice vyjde a z čeho ji bude financovat. Od té doby se objevily jen hrubé odhady. Nyní Gross přišel s tím, že mu byt pomohl zaplatit strýc.

Je to nečekaná informace, o níž se premiér Gross dosud nikdy nezmínil. A to ani ve chvíli, kdy jej někteří kolegové v ČSSD podezírali, že bere úplatky.

Až teprve teď, kdy se MF DNES rozhodla prozkoumat okolnosti nákupu bytu (v rámci prověřování majetkových poměrů špičkových politiků), vyšlo najevo, že Gross nemohl nákup bytu pokrýt jen ze svých úspor a hypotékou.

Jak k tomu MF DNES došla? Vyhledala si v katastru nemovitostí Grossovu kupní smlouvu. Z ní vyplývá, že si manželé Grossovi koupili byt 12. srpna 1999 od firmy Kopprea Invest. Ta byty na pražském Barrandově stavěla.

Cena bytu je v kupní smlouvě vyčíslena na 4 276 076 korun. Gross se v ní zavázal, že firmě ihned zaplatí zálohu 2,5 milionu korun a že zbývající částku - tedy přes 1,77 milionu, uhradí pomocí hypotečního úvěru u České spořitelny.

Kde však mohl vzít Gross v srpnu 1999 částku 2,5 milionu korun na zaplacení zálohy? Není známo, že by měl tak velké vedlejší příjmy, vyhrál v loterii či zdědil majetek. MF DNES totiž spočítala, že takovou sumu by nedal dohromady, ani kdyby si ušetřil všechny peníze, které si do té doby vydělal.

Kolik mu vyneslo "poslancování"
Gross byl od roku 1992 poslancem a "povýšil" až v červenci 1998, kdy se stal místopředsedou sněmovny. Plat poslance se postupně zvyšoval. Za sedm let ve Sněmovně si mohl podle zákona vydělat celkem 1,5 milionu korun hrubého.

Plat místopředsedy Sněmovny (kterým se stal až v létě 1998) byl vyšší, a tak si mohl až do srpna 1999 vydělat dalších 878 tisíc korun hrubého. Do roku 1999 si tak Gross za osm let své politické kariéry přišel na 2,38 milionu korun.

Po zdanění jde o částku mnohem nižší: podle daňových poradců se Grossův čistý příjem pohyboval kolem 1,7 milionu korun (jsou to jen orientační údaje, faktická čísla zná jen finanční úřad).

Premiérova manželka Šárka neměla do té doby žádné nadprůměrné příjmy. Do roku 1996 byla servírkou, pak nastoupila na mateřskou dovolenou. Podnikání, které jí podle pozdějších vyjádření přináší nemalé příjmy, rozjela až na podzim 2000.

Nechtěl publicitu rodiny
MF DNES proto položila minulý týden ve středu premiéru Grossovi otázku, z jakých zdrojů v roce 1999 zálohu 2,5 milionu zaplatil? A teprve teď se premiér přiznal, že jeho mecenášem byl strýc. "Zálohu na byt na Barrandově jsme hradili částečně z vlastních prostředků a částečně z prostředků mého strýce," uvedl ve své mailové odpovědi.

Kdo je oním strýcem? Z jakých zdrojů peníze poskytl? Jde o půjčku, nebo o dar? To byly další otázky, které MF DNES premiérovi vzápětí poslala. A s odpověďmi na ně už premiér nespěchal.

V pátek večer, když ho MF DNES osobně zastihla v Lidovém domě, se omluvil s tím, že má velmi málo času, ale slíbil, že odpoví prostřednictvím SMS zprávy. "Slibuji. Odpovím ještě dnes večer," řekl premiér a dal na to i ruku. Avšak neodpověděl.

Redakce proto oslovila matku Alenu Grossovou. Ta uvedla, že strýc jménem František Vik je bývalým zástupcem velitele vojenské posádky v Jihlavě a že peníze, které poskytl, získal prodejem svého domku. "Stavěl barák, pak ho prodal, uložil si peníze a pak Standovi pomohl s bytem," prohlásila Alena Grossová.

František Vik mluvil velmi obecně a nechtěl říct ani částku, kterou Grossovi poskytl, ani to, kdy svůj dům prodal a za kolik. "Nebudeme se o tom bavit," řekl v neděli odpoledne do telefonu.

Hodinu nato přišla od Grosse od pátku slibovaná odpověď: "Musel jsem zjistit, zda strýci nevadí zveřejnění jména. Půjčil nám 1,2 milionu korun. Z jakých zdrojů je měl, přesně nevím. Ale celý život měl dost vysoké příjmy a v minulosti prodal dům a byt."

A proč to celé neřekl Gross už dříve? "Takto přesně se mě na složení zálohy nikdo neptal, a pokud to není nutné, nechci dávat širší rodině publicitu."

Rodina si musí pomáhat

Strýc Stanislava Grosse František Vik je třicet let v invalidním důchodu. Předtím pracoval jako voják z povolání. Ještě v době před listopadem 1989 prodal dům a z peněz, které tehdy utržil, pomohl Grossovi. Takto odpovídal v telefonickém rozhovoru s MF DNES.

Můžete nám říct, jakou částkou jste panu Grossovi vypomohl?

Ne.

Bude vám ty peníze splácet, anebo to byl dar?

To vám nebudu vykládat.

Prý jste prodal nějaký dům?

To jsem prodal.

A prý to bylo právě z toho?

Jo.

Proč jste se rozhodl "založit" svého synovce?

Proč bych ho nezaložil? Rodina si musí pomáhat.

A máte i své děti? I těm jste takto pomohl?

Já mám dětí dost. Celkem šest, dvě vlastní. Pomohl jsem i ostatním. Ujišťuji vás, že jsem na to měl.

Je to tak, že nejvíc peněz jste utržil z prodeje domku?

No.

A jakou měl hodnotu?

Podle plánu. V té době jsem na tom ještě prodělal.

A kdy jste dům prodával? Ještě před rokem 1989?

Pravda.

Ale tehdy jste zase tolik peněz získat nemohl...

Ale jo.

A můžete říct, jaká byla cena?

Ne.

Z následné SMS od premiéra Grosse se MF DNES dozvěděla, že František Vik mu poskytl 1,2 milionu korun. Při dalším telefonátu k tomu však František Vik řekl jen dvě věty: "Já už si nic nepamatuju. Mně je 76 let."

Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross smutní. Právě se dozvěděl, že ČSSD v senátních volbách nezískala ani jedno křeslo, 13. listopadu 2004.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Mynář dostal z EU miliony na zasněžování další sjezdovky. Doteď nefunguje

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Firma Vratislava Mynáře dostala dvoumilionovou dotaci na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě. Černou nádrž v...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz