Gottovi hrozili vraždou, StB nasadila na jeho záchranu i vrtulníky

  19:27aktualizováno  26. ledna 9:43
"Pane Gotte! Jedno staré přísloví praví: Kdo s čím zachází, s tím také schází." Tak začíná vyděračský dopis, který na jaře 1982 přišel zlatému slavíkovi Karlu Gottovi. Dostal na vybranou: buď dá autorům dopisu, kteří se podepsali jako "Charta 82", tři miliony korun, nebo bude zavražděn.

Jako odškodné chtěli vyděrači tři miliony. | foto: Milan Nováček

Šlágrem bylo zrovna Když milenky pláčou a v Německu vyhrál hitparádu televize ZDF. Hvězdnému Karlu Gottovi však v roce 1982 ztuhl úsměv na rtech. To když otevřel nenápadný dopis, který mu počátkem března přišel na adresu "Zpěvák soudruh Karel Gott" do Československé televize.

Organizace, která se představila jako Charta 82, mu nabídla ultimátum: Buď zaplatíš 3 miliony, nebo tě zlikvidujeme. Dokument v archivu ministerstva vnitra prostudovala MF DNES.

Pisateli vadil zpěvákův servilní projev, kterým v roce 1977 v Divadle hudby uvedl komunistickou akci známou jako anticharta. Gott v něm děkoval KSČ za "příznivou a dobrou atmosféru", kterou totalitní stát vytváří pro umělce.

Gottovi vyhrožovali už dřív
Pisatelé připojili přesné instrukce, kde a kdy má Gott peníze předat. Zpěváka dopis vyděsil. A v kanceláři důstojníka StB Oldřicha Mezla brzy nato zazvonil telefon. "Volal Ladislav Štaidl a požadoval, zda by nemohl s Gottem přijít a poradit se," hlásil Mezl.

Pro Gotta výhrůžky zřejmě nebyly nic nového. "Sdělil, že při jednom turné v Německu obdržel anonymní výhrůžný dopis, pravděpodobně od českých emigrantů, s výhrůžkou, že bude v průběhu koncertu zastřelen," napsal si estébák.

StB proto rozjela velkou akci "Slavík", která měla Gotta zachránit. Odpočívadlo na silnici z Prahy do Kolína, kde měl Gott 23. dubna 1982 večer najít od vyděračů instrukce, začalo týden dopředu hlídat celkem třicet tajných policistů. Střídali se na dvanáctihodinových službách v odstavené maringotce a zapisovali a fotili každého, kdo se na parkovišti mihl.

Místo snímaly dva policejní vrtulníky a v záloze byl i psovod. Slíbené instrukce, které měly být schované pod kamenem za plechovou tabulí, však Gott v den D nikde nenašel.

Obálka výhrůžného dopisu Karlu Gottovi

To si jen ze zlatého slavíka někdo vystřelil? Nebo chtěli disidenti dopisem Gotta zastrašit? S překvapivým vysvětlením přichází historik Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů. "Z textu dopisu lze usuzovat, že to celé byla záměrná provokace StB," říká.

"Dopis má jasně policejní slovník. Normální člověk by nikdy nenapsal obrat ‚rota příslušníků VB‘ nebo dát ‚hlášku VB‘. Podobné jsou i vyděračské dopisy Pavlu Kohoutovi, o nichž víme, že pocházejí z dílny StB," doplňuje.

Co tím policie sledovala? "Dostat se blízko ke Gottovi mohlo být důležité třeba proto, že se zpěvák pohyboval v prostředí pražských veksláků a podobných lidí," říká Schovánek. O Gottových úzkých kontaktech s předrevolučním podsvětím nedávno informovala MF DNES.

Sám Gott se o případu odmítl bavit, zlobí se totiž na redakci kvůli výše zmiňovaným článkům. Před lety se však o vydírání stručně zmínil v knize Jak to vidí Gott. "V roce 1988 jsem se dozvěděl, že psací stroj, na kterém byl dopis napsaný, našli v kanceláři jednoho prominentního agenta správy kontrarozvědky," řekl Gott. To by znamenalo, že oddělení StB, které rozjelo akci "Slavík", nevědělo, že byl dopis nastrčený od kontrarozvědky.

Důvěrníkem StB byl i Štaidl
Velkým "úlovkem" byl pro StB Gottův kapelník Štaidl, se kterým se "tajní" kvůli anonymu začali scházet. "Byla sledována možnost získání poznatků k jeho stykům (členům orchestru) a jejich kontrola při výjezdech," stojí ve spise.

V letech 1982 a 1983 si Státní bezpečnost vedla Štaidla jako důvěrníka s krycím jménem Mistr. "Dozvídám se to až po pětadvaceti letech. Od vás. Moje svědomí není zatíženo podáváním informací na kohokoliv," napsal v e-mailu Štaidl. Přiznává však, že se s tajnými setkával. "Scházeli jsme se jen ohledně Gottova dopisu," říká.

StB ho zprvu chválila. "V průběhu dosavadního styku se projevoval velmi kladně." Pak zřejmě zklamal. Po dvanácti měsících s ním totiž tajní styk přerušují. "Projevoval se u něho evidentní alibismus a vychytralost i snaha využít styku k získání vlastních informací," napsal estébák Jaroslav Grabmüller.

Ve svazku nejsou žádné dokumenty svědčící o tom, že by Štaidl na někoho konkrétního donášel.

. Gott a vyděrači

Výňatky z dopisu Gottovi z března 1982 (včetně pravopisných chyb)

Pane Gotte!

(...) Jedno staré přísloví praví "kdo s čím zachází, s tím také schází." Vážený pane Gotte, sám jste nám názorně naznačil, že nejste pouze zpěvák, ale dokonce i politik, nebo si na politika hrajete. Několikrát jste na sebe upozornil svým kladným postojem k tomuto zřízení a hlavně vedení, k této vládnoucí klice. Korunu všemu jste dal tomu při Vašem veřejném vystoupení v Čs. Televizi, kde jste odsuzoval a kritizoval "Chartu-77". Uvážíme-li kolik lidí, podstivých vlastenců bylo pozavíráno, kolik, studovaných kapacit je u lopaty a kolik jich muselo emigrovat, pak docházíme k jednomu závěru, že lidi Vašeho typu jsou našimi nepřáteli, že je nelze přehlížet, nýbrž je třeba mít je na zřeteli a vypořádat se s nimi tak, jak si právem zaslouží!!! (...)

Naše nová organizace Charta - 82 se zabývala nyní Vaším případem a původně rozhodla likvidovat Vás pro výstrahu podobným odvážlivcům. Toto rozhodnutí bylo později změněno na finanční postih ve prospěch naší organizace. Buďte klidný, někteří Vám podobní již zaplatili a s neobyčejnou ochotou, mnoho jich ještě platit bude. Peníze budou použity pro účely organizace v boji proti (...) vlivu vedení SSSR, pro záchranu národa. (...)

Neuhlídá vás ani rota příslušníků VB. Laskavě si uvědomte, že naši lidé jsou zastoupeni prakticky na všech ústředních úřadech (...) Nejméně týden před 23. dubnem t.r. vyzvednete 3.000.000 Kčs v pětistokorunových bankovkách (...) a připravíte je do igelitového sáčku průhledného. Předání bankovek se uskuteční dne 23. dubna 1982 večer na místě, které Vám bude dodatečně sděleno. Peníze předáte osobně i za cenu, že odložíte případné turné do zahraničí. Směrnice: Vyjedete dne 23. dubna 1982 ve 20 hod. z Prahy silnicí E-15. Před Kolínem (asi 3-4 km) po pravé straně je odpočívadlo...


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Najdete na iDNES.cz