Kampaň letos skončila den před volbami ve Sněmovně. Na úplný závěr volebního období nedokázali politici ČSSD prosadit přímou volbu prezidenta.

Kampaň letos skončila den před volbami ve Sněmovně. Na úplný závěr volebního období nedokázali politici ČSSD prosadit přímou volbu prezidenta. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Finiš kampaně ve Sněmovně. Poslanci smetli přímou volbu prezidenta

  • 587
Pouhý den před otevřením volebních místností dostala kampaň pomyslnou tečku ve Sněmovně. V posledním hlasování před volbami poslanci smetli ze stolu návrh ČSSD na zavedení přímé volby prezidenta, když pro bylo 103 poslanců. Jenže šlo o změnu Ústavy, a tak bylo hlasů třeba více, alespoň 120.

O přímé volbě prezidenta se téměř nediskutovalo. Pro zvedlo ruku 67 poslanců ČSSD, 22 komunistů a několik poslanců z ostatních stran. "Návrh nezasahuje hlouběji do Ústavy, i když by to bylo třeba," hájil přímou volbu doyen dolní komory parlamentu Zdeněk Jičínský z ČSSD, který ve Sněmovně končí. Ani jeho přímluva ale nezabrala.

"Nepovažuji za šťastné, že tak závažný návrh projednáváme den před volbami," kritizoval snahu prosadit přímou volbu Jiří Polanský z ODS. Relativně vysoký počet hlasů pro změnu způsobu výběru hlavy státu ale naznačuje, že o to, jak se bude v roce 2013 vybírat nástupce Václava Klause, bude ještě po letošních volbách boj.

"Jasně se dnes ukázalo, komu především jde o přímou volbu prezidenta. Nezbývá nám, než tu věc znovu předložit a prosadit po volbách," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD a místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

Vrcholící volební kampaň nakonec ovlivnila jednání Sněmovny méně, než se možná čekalo. Poslanci hladce schválili vydání dluhopisů ve výši do tří miliard korun na krytí povodňových škod a přes nesouhlas prezidenta Václava Klause prosadili povinný vyšší podíl biopaliv. (více zde)

Bývalý šéf zelených Martin Bursík mluvil v parlamentu o ideologické válce hlavy státu "proti všemu, co je bio a co je zelené". Jinak se poslanci do půtek nijak zvlášť nepouštěli a bylo vidět, že chtějí, aby jednání rychle skončilo a mohli ještě voliče oslovit na náměstích.

Poslední zvonění pro poslance před Sněmovnou

To, že budou už zítra volby, bylo nakonec nejvíce vidět přímo před Sněmovnou, kde se najednou sešly tři demonstrace. Kromě zemědělců, kteří apelovali na poslance, ať prosadí větší podporu biopaliv, tu na sebe naopak naopak chtěly upozornit dvě menší strany.

Strana svobodných občanů, která přišla podpořit Václava Klause a volební blok Suverenita Jany Bobošíkové. Ta spolu s Janou Volfovou a dalšími příznivci přišla na "poslední zvonění" - poslance tak vítalo cinkání zvonečky.

Politici se ještě na odpoledne naplánovali poslední mítinky na náměstích. Komunistům přišel zazpívat do centra Prahy zpěvák Martin Maxa, Věci veřejné nachystaly pochod od Sněmovny ke svému sídlu na Smíchově, zelení budou ještě v noci své příznivce vozit volební tramvají.

Na úplný závěr kampaně se utkají v mimořádném diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi šéf ČSSD Jiří Paroubek a volební lídr ODS Petr Nečas. (Finální televizní debata po vzoru BBC: mlčící diváci a lídři na stojáka) Necelých 24 hodin před volbami se Nečas pokusí zvrátit fakt, že do zítřejších voleb jde jako favorit jeho soupeř.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video