Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Jak se ukrýt před exekucí? Firmy nabízejí fiktivní adresy

  10:08aktualizováno  13:21
V Česku působí několik firem, které nabízejí klientům možnost ukrýt se před úřady pomocí změny trvalého bydliště. Na daných adresách však nikdo nebydlí nebo zde žijí lidé, kteří ani nevědí, že mají fiktivní spolubydlící. Právníci připouštějí, že současná legislativní úprava takové jednání nezakazuje.

V rozestavěném domě bydlí majitelka firmy, která na této adrese nabízí zájemcům fiktivní trvalá bydliště. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

„A nechcete Most? Tady máme hezký panelák,“ říká podnikatel Lukáš Palma a otáčí ke mně monitor s fotografií opraveného domu. Jeho firma nabízí fiktivní změnu trvalého bydliště lidem, kteří se potřebují ukrýt. Třeba před úřady. Vydávám se za jednoho z nich, abych zjistil, jak celý podezřelý byznys funguje.

„Toto řešení je ideální pro všechny, kteří nechtějí svůj trvalý pobyt umístit na sídlo městského úřadu a působit tak nedůvěryhodně, pro všechny, kteří mají obavu z návštěvy exekutora,“ stojí na webu firmy. Palma hned ochotně vysvětluje, jak na to.

„Vy od nás dostanete nájemní smlouvu s ověřeným podpisem majitele objektu, že souhlasíme s vaším trvalým pobytem. S tou půjdete na matriku, necháte si vystavit nový občanský a řidičský průkaz a je to vyřešený,“ líčí Palma. Za to, že můžu naoko bydlet na fiktivní adrese, ode mě chce 1 438 korun na rok dopředu. A slibuje, že pak smlouvu automaticky prodlouží.

Celé to působí pochybně. Firma nese zvláštní název Levné sklady a sídlí ve sklepě domu v Soukenické ulici v Praze. Byznys v malé podzemní místnosti ale jede. Palma nabízí devatenáct adres, nejvíc v severních a středních Čechách.

Adresa naoko

Na dotaz, zda je to legální, se jen pousměje. „Samozřejmě. Děláme to už tři roky a za celou dobu nebyl jediný problém,“ říká Palma.

Právníci připouštějí, že to legální je, ale v pořádku to není. „Bohužel je to legální, ale také nemorální,“ říká právník a poslanec Stanislav Polčák, jenž je také předsedou Sdružení místních samospráv.

„Je to typický příklad zneužití práva,“ přidává se právník Pavel Mareček, jenž zastupuje magistrát v Ústí nad Labem. „Úřad, který řeší oprávněnost změny trvalého bydliště, nemá žádnou možnost do toho zasahovat. Může jen dotyčného zapsat,“ dodává.

Polčák: Zákon o evidenci lidí se musí změnit

Právník a předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák potvrdil, že „obchod s trvalým bydlištěm“ je nyní legální. Zákon chce změnit.

Je legální, když někdo prodává trvalé bydliště jako zboží?
Trvalé bydliště je jen evidence. Neprokazuje se nějaký trvalejší úmysl té osoby mít vztah s obcí – žít tam a vychovávat děti. Je to nepochybně legální, ale nemorální. Firmy také sídlí na různých adresách za úplatu. Musíme se zákonem o evidenci obyvatel něco udělat.

V naší kauze se ještě stalo, že dotyčná firma koupila malý díl nemovitosti, ve které žijí nic netušící lidé, a přihlašuje tam zájemce bez jejich vědomí.
Do roku 2012 a nového občanského zákoníku platilo předkupní právo pro spoluvlastníka. Do té doby nemohl nikdo koupit ten díl bez mého vědomí. Teď když se budu chtít pomstít spoluvlastníkovi, tak prodám půlku domu nepřizpůsobivým. Vím, že byly návrhy předkupní právo vrátit.

Ten „většinový vlastník“ se dozvěděl až od mého kolegy, že má v domě nahlášené lidi.
Je jednoznačně nutné, aby se změnil zákon o evidenci obyvatel. Aby se k trvalému pobytu mohli vyjadřovat ti spoluvlastníci, kteří drží většinu.

Jakub Pokorný

Právě v Ústí nad Labem mají Levné sklady hned dvě adresy. Jedna je v malém domku v blízkosti průmyslové zóny Předlice. Stavení přiléhá z každé strany k dalšímu domu. Bydlí v něm starší muž s družkou a dvěma syny.

„Cože? Bydlet tady?“ vyděsí se důchodce Jan Václav. „Ale kam byste se vešel, pane?“ spráskne ruce. V domku jsou kromě kuchyně jen další dvě světničky a vzadu ještě jedna místnost, kterou Jan Václav před časem přistavěl.

Když se dozvídá, že jde jen o úřední zápis bydliště, trochu se uklidní. Pořád však nechápe, co se děje. „Toho pána ani firmu neznám,“ kroutí rozpačitě hlavou, když se ho redaktor MF DNES ptá na Lukáše Palmu a společnost Levné sklady.

Vysvětlení se našlo při pohledu do katastru nemovitostí a po zmínce z rodinné historie. Jan Václav vlastní tři čtvrtiny domu, zbývající čtvrtinu si po smrti jeho bratra rozdělilo dvanáct lidí. Jeden z nich – syn Václavova bratra – přišel o svůj podíl v exekuci. Za pouhých deset tisíc korun ho koupila firma Yanka studio, kterou vlastní právě Levné sklady, obě firmy vznikly 13. září 2010 a v obou je jednatelem Lukáš Palma.

Tento nepatrný podíl v domě v ústeckých Předlicích stačí, aby Levné sklady jako spoluvlastník domu mohly podepisovat souhlas s umístěním trvalého bydliště svých klientů. A ostatní majitelé o tom nic netuší. „Nemají šanci se to dozvědět, úřad jim to neoznamuje,“ potvrzuje právník Mareček.

Nicméně prodejce adres se chce podílu v domku zbavit. „Mezi klienty není o tuto adresu zájem,“ říká Palma. V Ústí nad Labem má totiž ještě jednu, mnohem oblíbenější – opravovaný sedmipatrový panelák podél železniční trati ve čtvrti Trmice. „Už tady máme asi čtyřicet lidí,“ říká Palma. Zákazníci bydlí na staveništi jen úředně, přesto je podle Palmy láká anonymita, kterou v rodinném domě nemají.

Byznysu s adresami nahrává i mimořádně levný trh s nemovitostmi v Ústeckém kraji. Třeba v mosteckém paneláku, který Palma nabízí na začátku schůzky, firma koupila byt 4 + 1 za pouhých sto padesát tisíc korun. A díky němu do paneláku fiktivně stěhuje zákazníky.

Podle právníka Lukáše Packa je však před exekucí úplně nezachrání. Jen to exekutorovi může zkomplikovat práci a on po dlužníkovi musí pátrat delší dobu. „Jako první většinou míří na uvedenou adresu trvalého bydliště a u sousedů zjišťuje, jestli tam dlužník skutečně bydlí. Ale není pro něj problém zjistit, kam dlužníkovi chodí pošta nebo podpora v nezaměstnanosti. Případně si z evidence obyvatel ‚vyjede‘ předchozí adresu,“ říká Pacek a upozorňuje, že exekuce může proběhnout i v bytě, kde se dlužník jen ukrývá.

Písemnosti mohou exekutoři doručit tzv. fikcí

Exekutorská komora namítá, že formální změna adresy nemá pro řízení a doručování písemností zvláštní význam, protože exekutoři je mohou doručit tzv. fikcí, kdy je písemnost považována za doručenou, i když si ji adresát nepřevzal.

Při mobiliarní exekuci, kdy se sepisují věci, sice exekutor musi vědět, kde má dlužník byt, ale ani v tomto případě fiktivní změna bydliště nic moc neřeší. Zkomplikuje exekutorovi práci, ale své věci dlužník neochrání.

„Soudní exekutoři totiž nevycházejí pouze z informací dostupných ve veřejných rejstřících a seznamech. Jsou oprávněni zjišťovat informace o povinném a jeho majetku i od zaměstnavatele, provozovatele poštovních služeb, bankovních institucí a dalších subjektů. V součinnosti s těmito subjekty soudní exekutor snadno zjistí, kde povinný skutečně bydlí a na jakou adresu mu jsou reálně doručovány písemnosti. Účelová změna formálního bydliště povinného tak povinnému ve výsledku neprospěje, naopak v jejím důsledku mohou narůst náklady exekuce, které soudní exekutor musel v souvislosti s vyhledáním povinného vynaložit a které bude povinný nucen uhradit,“ píše exekutorská komora.

Levné sklady oficiálně vlastní Svitlana Pasichnyk. Svým klientům jde příkladem, také ona má fiktivní trvalé bydliště, a dokonce na stejné adrese, kterou Levné sklady nabízejí v Ústí nad Labem – na staveništi panelového domu v Trmicích.

Podobných firem působí v Česku mnohem víc. Politici se proto pokusí byznys omezit a třeba poslanec Polčák navrhuje zákon o evidenci obyvatel změnit.

V pražských Kobylisích se zabarikádoval muž před exekutory (listopad 2017):

2. listopadu 2017

  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Itálii straší silné otřesy supersopky, která je schopna zabít miliony

Přední italský vulkanolog Giuseppe De Natale ve středu varoval, že v oblasti Flegrejských polí nedaleko Neapole, kterou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prolomili jsme Surovikinovu linii, to už není naše největší starost, řekl generál

Sledujeme online Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země, řekl...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Fialovi radí Nejedlého lékař, který operoval v Rusku. Soupeří o vliv v IKEM

Premium Elitní kardiochirurg Ivan Netuka z pražského IKEM létal v době covidové pandemie operovat do Ruska. Podle zdrojů...

Stížností na „zázrak“ přibývá. Injekce na hubnutí část uživatelů ničí

Premium Zatímco mnoho lidí stále shání nedostatkové injekce Saxenda, které pomáhají při shazování kil, jiní už z představy...

KVÍZ: Miliony na léčbu i opravy. Víte, jak Češi pomáhali ostatním v nouzi?

Češi se ve veřejné sbírce složili na léčbu dvouletého Martínka, který žije se vzácným syndromem AADC. Není to ale...

KOMENTÁŘ: Mnichovský podraz století. Dozvuky má podvědomě stále

Premium Tento víkend bychom neměli zapomenout na jedno temné výročí. Před pětaosmdesáti lety byl v bavorském Mnichově sepsán...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...