Exekutor sebral neoprávněně cizí televizi. Teď tvrdí, že se ztratila

  0:01aktualizováno  0:01
Exekutorský úřad v Přerově proslul v dobách, kdy jej vedl Tomáš Vrána. V podivných praktikách za ním ale nezaostává ani Lukáš Jícha. Ministerstvo spravedlnosti na něj eviduje desítky stížností. Nyní také řeší žalobu na jeho osobu. Žena si stěžuje, že při exekuci sebrali televizi, která nebyla její. Ačkoli nakonec byla exekuce zastavená, televizor se ztratil.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V centru Člověka v tísni v Plzni je poměrně živo. V kanceláři u stolu sedí žena středního věku a pomáhá vnučce skládat z dřevěných kousků postavičky zvířat. Pak začne vyprávět, jak se dostala do finančních problémů a jak jí kvůli dluhu necelé tři tisíce korun navštívil exekutor.

„Manžel přišel o práci. Pracoval dvacet let ve škodovce, pak ho propustili a my jsme se tak dostali do nesnází. Vzali jsme si první půjčku, abychom měli na nájem, ale máme čtyři děti, a tak se nedalo splácet,“ začala svůj příběh vyprávět Ivana (redakce jméno na její přání změnila). 

Ivana si postupně brala další půjčky, i když si její muž našel práci, bylo pro ni těžké všechno splácet, hlavně ztrácela přehled, co má zaplacené a co ne. Mezitím se přestěhovali, a tak ji nakonec v listopadu 2015 navštívili pracovníci Exekutorského úřadu v Přerově. Dluh přitom činil 2885 korun. S náklady spojenými za rozhodčí řízení a úroky se vyšplhal přes deset tisíc a dalších takřka patnáct tisíc podle odhadu mělo stát zabavení a prodej majetku.

Na co má dlužník právo?

Při psaní článku redakce narazila na příběh invalidní důchodkyně z Klatov, které exekutoři vtrhli do bytu, byli k ní hrubí a chtěli po ní sto tisíc korun kvůli dluhům jejího manžela. Hrozili, že když nezaplatí, tak další den přijedou a všechno si odvezou. Psychicky nemocná žena si málem vzala nevýhodnou půjčku, pak se obrátila na Člověka v tísni. Společně exekutorům několikrát volali, přičemž při každém telefonátu se snižovala částka, kterou po ní okamžitě chtěli zaplatit. Nakonec po ní žádali patnáct tisíc korun. 

Dlužníci přitom často nevědí, že mají právo si postup exekutorů točit na kameru. Můžou také zavolat policii, aby byla jejich návštěvě přítomná. Sami exekutoři musí natáčet průběh exekuce. „Od klientů vím, že si často kameru na chvíli vypínají,“ uvedla Helena Urbanová z Člověka v tísni. V praxi se také stává, že zatímco jeden exekutor chodí po bytě a vše natáčí, druhý zůstává s dlužníkem a vyvíjí na něj psychický nátlak. Dlužník může také odmítnout podepsat protokol o soupisu majetku, případně jej může opravit, pokud jsou skutečnosti v něm uvedené v rozporu se skutečným stavem.

„Přišli k nám domů. Polepili celý byt a vzali věci, které nebyly moje,“ popsala další události Ivana. Exekutoři se dívali i do ledničky a hrabali se jí ve věcech. Ačkoli doma byla jenom postižená dcera a její starší dítě, řekli jí, že klidně může jít k lékaři, že se o všechno postarají sami. Ivana však zůstala doma.

„Nezvané návštěvě“ se snažila vysvětlit, že věci nejsou její a žádala je, ať počkají, než jim donese papíry. Pracovníci exekutorského úřadu však byli nesmlouvaví a chovali se prý k ní arogantně. Mezi zabavenými věcmi byla i televize, kterou v říjnu 2015 koupila dceři z jejího invalidního důchodu. Exekutoři jí o měsíc později zabavili s tím, že to nedokázala prokázat. Společně s ní si odvezli i basovou kytaru, přímočarou pilu a notebook. 

Mezitím Exekutorský úřad v Přerově změnil vedení a místo obávaného Tomáše Vrány mu začal šéfovat Lukáš Jícha. Asi půl roku po změně vedení přišel Ivaně dopis, že exekuce je zastavená.

„Dne 22. září 2016 obdržel soudní exekutor prostřednictvím exekučního soudu návrh povinného zastavení exekuce, odůvodněný tím, že exekuce je nepřípustná, protože neexistuje platný exekuční titul a dále, že rozhodčí nálež neobsahuje poučení o právu podat návrh na jeho zrušení soudu,“ je uvedeno v dokumentu, který má redakce k dispozici.

Mezitím Ivana přišla o kytaru, pilu i počítač, které exekutor stihl v dražbě prodat za necelých pět tisíc. Většina výtěžku šla na náklady exekuce, o které se nyní může soudit.

Věřitel dostal 1 120 korun, proto dal zbytek neuhrazené částky, konkrétně nedoplatek 1 765 korun k soudu, který Ivaně stanovil splátkový kalendář.

Desítky stížností

U exekutora však zůstala u televize, kterou podle svých slov koupila dceři za třináct tisíc z jejího invalidního důchodu. Exekutorský úřad jí sdělil, že si pro ni má dojet do Čekyně u Přerova. Nicméně když si pro ni zmocněnec přišel, ve skladišti jí nenašli, protože se ztratila.

Ivana proto letos v únoru podala žalobu náhrady škody na ministerstvo spravedlnosti. Ani po půl roce ale neví, na čem je. „Můžeme potvrdit, že Ministerstvo spravedlnosti obdrželo žádost paní (mluvčí ministerstva uvedla pravé jméno, které redakce zná, ale na žádost ho nezveřejnila, pozn. red.) o náhradu škody a nemajetkové újmy ve věci Exekutorského úřadu v Přerově. Projednání její žádosti ale ještě nebylo ukončené,“ sdělila iDNES.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Alžběta Šírková.

Není to přitom jediný podnět na Exekutorský úřad v Přerově, který resort spravedlnosti letos obdržel. Celkově evidují 53 stížností na postup exekutora Lukáše Jíchy za letošní rok. Zatím ministerští úředníci našli čtyři pochybení. V jednom případě udělili výtku a v ostatních případech s ohledem na okolnosti případu, upozornili exekutora na nesprávný postup.

Redakce iDNES.cz požádala o vyjádření i Exekutorský úřad v Přerově, do vydání článku však nikdo na zaslané dotazy neodpověděl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz