Novela exekučního řádu vyvolává emoce. Měla by vyřešit konkurenci exekutorů

  11:07aktualizováno  11:07
Pirát Lukáš Kolářík představil novelu exekučního řádu, ta by měla zavést místní příslušnost exekutorů podle krajů a dojde tak i ke slučování exekucí. Novelou skupiny poslanců se bude muset zabývat i Sněmovna, mohla by ji nyní podpořit i samotná vláda, která má místní příslušnost ve svém programovém prohlášení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V současné době si exekutora vybírá sám věřitel. Podle předkládané Kolaříkovy novely by se exekutoři přidělovali na základě takzvaného kolečka. „Je to problém, protože exekutor vykonává státní moc, a není v pořádku, aby si ho jedna strana vybírala,“ uvedl Kolářík.

Nově by si tak vybíral exekutora soud. „Velcí věřitelé, jejichž byznys spočívá ve skupování pohledávek, mívají exekutory zavázané smlouvami. Nově by exekutora určovat soud, a to by vedlo k rozbití klientelistických vazeb mezi exekutory a velkými věřiteli,“ uvádí Piráti na svém webu. Podle politika by se také snížily náklady na vedení exekuce.

Spor o teritorialitu

Novelu exekutorského řádu by uvítala i Exekutorská komora ČR. Vůči návrhu ovšem zachovává rezervovanější postoj. „Na jednu stranu se navrhuje zavést místní příslušnost u povinných se zcela novou exekuci, a na druhou stranu se nové exekuce u povinných, kteří již jsou v exekuci, mohou nakumulovat u jednoho soudního exekutora, který se v místě bydliště povinného nacházet nebude,“ uvedla komora. 

Teritorialita

Exekutor je přidělován nezávislým soudem a vykonává svou činnost pouze v rámci svého kraje. V případě zahájení nové exekuce na stejného povinného je taková exekuce automaticky přidělena exekutorovi, který již vede předchozí řízení. Podle tohoto principu je na jednoho exekutora vždy jeden povinný (dlužník).

Princip serveru Mapa exekucí platí místní příslušnosti v mnoha zemích Evropy včetně Slovenska.

Proti novelizaci řádu se naopak staví platforma Exekutoři proti teritorialitě, která pod sebou sdružuje velké exekutorské úřady. Podle mluvčího platformy Ondřeje Mareše by došlo ke snížení efektivity vymáhání pohledávek.

Snížení efektivity vymahatelnosti ovšem podle ekonoma a autora mapaexekuci.cz Radka Hábla nehrozí. „Naopak to prostředí kultivuje a stabilizuje. Exekutoři budou skutečně nezávislí a nestranní,“ uvedl. Podle něj by se také srovnaly podmínky pro malé a velké věřitele. 

„Zatímco malí věřitelé, například živnostníci, musí platit exekutorům zálohy nebo náklady neúspěšné exekuce, velcí institucionální věřitelé tak činit nemusí, protože díky konkurenčnímu prostředí si mohou diktovat podmínky a mají nastavené s těmito věřiteli různé dohody, které je zvýhodňují,“ uvedl. 

„Extrémní konkurence exekutorů vede k tomu, že si neříkají u velkých věřitelů o zálohy na náklady, takže z neúspěšných exekucí nemají nic. To pak dofinancovávají z úspěšných exekucí. Pro věřitele je tak exekuce zcela zdarma a on pak nemá žádnou racionální bariéru zahajovat zjevně nespěšnou exekuci,“ doplnil Daniel Hůle z Člověka v Tísni.

Teritorialita problém nevyřeší

Podle advokáta Petra Němce novela problém s exekucí v republice ovšem nevyřeší. „Příslušnost exekutorů podle krajů a celé téma teritoriality soudních exekutorů nemá nic společného s otázkou práv povinných a epidemií exekucí, je to jen otázka vnitřního boje uvnitř exekutorského komory. Povinní na tom ušetří skutečně jen symbolicky a je velké klamání společnosti, pokud se dané podává jako něco, co pomůže řešit katastrofální stav zadlužených lidí,“ uvedl. 

Podle Němce novela pomůže hlavně malým exekutorům před tím, aby nezkrachovali. „Příslušnost podle krajů je stejně nijak zásadně nezajímá prostě si takovou vazbu velcí oprávnění vytvoří v rámci krajů,“ dodal.

Novela insolvenčního zákona

Letos v lednu schválila první vláda Andreje Babiše novelu insolvenčního zákona, takzvané „dluhové amnestie“. Ve čtvrtek sněmovní sociální výbor doporučil poslancům novelu schválit. Cílem novely je dostat lidi z dluhové pasti či závislosti na dávkách, a to procesem oddlužení, tedy vyhlášením osobního bankrotu. Novela navrhuje, aby oddlužení trvalo tři, pět nebo sedm let podle výše splacených dluhů. Podle současného znění zákona musí být dlužník schopen srovnat v pěti letech alespoň 30 procent závazků. Novelou by se tato podmínka zrušila. 

Přestože v minulém volebním období Sněmovna podobný návrh zamítla, nyní by jej mohla podpořit i vláda. „V exekuční oblasti zvážíme vhodnost a proveditelnost alternativ umožňujících zavedení principu jeden dlužník, jeden exekutor, jako je teritorialita exekutorů,“ píše se v červnovém prohlášení

Proti současném ustanovení exekučního řádu vystoupila v únoru letošního roku i skupina senátorů v čele s Miroslavem Nenutilem. Politici se obrátili na Ústavní soud, po němž požadují zrušení soutěžení exekutorů na trhu a zavedení místní příslušnosti. Podle nich je konkurenční prostředí mezi exekutory v rozporu s ústavou i Listinou základních práv a svobod. 

V Česku je přes 800 tisíc lidí postižených exekucí. Čtyřicet procent z nich má tři a více exekucí současně. V Centrální evidenci exekucí je evidování 4,5 milionu exekucí u fyzických osob. Podle vládní výroční zprávy za rok 2017 se zatím nepodařilo přijmout právní úpravu, která by usnadňovala či zmírnila některé aspekty exekuce.

Podle Exekutorské komory ČR by možná bylo lepší přijít se zcela novým řádem. „Exekuční řád za dobu své existence od roku 2001 doznal již celkem padesáti novel je nutné k jakékoli další změně přistupovat z rozmyslem a koncepcí a je otázkou, zda není na čase připravit a přijmout zcela nový, moderní a jednoduchý exekuční řád.“

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Češi se budou učit, jak přežít sucho. Izraelské zavlažování otestují u Lán

Rektor ČZU Petr Sklenička

Zavlažovací systémy používané v Izraeli, jehož území tvoří zhruba ze dvou třetin poušť, budou brzy sloužit pro...

Odvolaný Fajt uzavřel smlouvu za milion „sám se sebou“, prověří to policie

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt skončil ve čtvrtek oficiálně kvůli své „dvojroli“, kdy uzavřel smlouvu sám se sebou...

Najdete na iDNES.cz