Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na exekutory chodí ročně stovky stížností. Trest dostanou málokdy

Stovky až tisíce. Tolik stížností na exekutory evidují ročně ministerstvo spravedlnosti a exekutorská komora. Jako důvodné ale uznají jen zlomek z nich. Celá věc je navíc nejčastěji řešena písemným upozorněním. Podle odborníků jsou ve většině případů běžných pochybení nízké tresty v pořádku. Jen v ojedinělých situacích jde podle nich o opakovaný úmysl, který se ale postihu nedočká.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V první polovině srpna oznámilo ministerstvo spravedlnosti, že zahájilo mimořádnou kontrolu u exekutora Juraje Podkonického. Důvodem bylo podezření, že obcházel zákon o zastavování bagatelních exekucí. Na pokladně byla totiž v několika případech složena jedna koruna v posledních dnech předtím, než začala novela platit. Dané exekuce tak již nesplňovaly podmínku, že v nich nebylo v posledních třech letech nic vymoženo. A nemusely být automaticky zastaveny.

Kontrola u exekutora Podkonického. Exekuce oživily podivné korunové platby

Kontrola zatím probíhá. Zda je podezření pravdivé, tak nyní není jasné. Pro Podkonického ale nejde o první mimořádnou kontrolu ze strany resortu v tomto roce.

Na začátku letošního roku informovala Česká televize, že v rámci Milostivého léta falšoval jeho úřad doručenky a neoprávněně si účtoval poplatky za osobní doručování. Kromě toho si měl Podkonický v rozporu se zákonem účtovat dvojí paušální náhradu, tedy dvakrát 750 korun, za zastavení exekuce. Že věc prověří, tehdy uvedla Exekutorská komora ČR i ministerstvo spravedlnosti.

Jak nyní uvedl mluvčí resortu Vladimír Řepka, u prvního podezření odhalil resort pochybení ve třech případech, přičemž ve dvou z nich „nebylo zjištěno, že by soudní exekutor prostředky ve vyšší než zákonné výši fakticky inkasoval“. U třetího případu nakonec částku vrátil. U druhého podezření nebylo prokázané, že k doručování ve skutečnosti vůbec nedošlo, a tedy že poplatky byly účtovány neoprávněně.

„S ohledem na skutečnost, že k pochybení došlo před více než deseti lety, a že skutečnost, že by úhrada za doručení byla účtována neoprávněně, se nepotvrdila, nebylo možné pochybení exekutora řešit disciplinárně. Exekutor proto byl na pochybení upozorněn a vyzván, aby se jich napříště vyvaroval,“ uvedl Řepka.

Odůvodněný je zlomek stížností

Stížností na exekutory přijde ročně několik stovek. Jen k letošnímu 15. srpnu jich ministerstvo obdrželo 334, za celý loňský rok jich bylo 442, za rok 2020 551. Další stovky stížností pak eviduje Exekutorská komora ČR. Za rok 2020 2 819, v loňském roce 2 193. Další stížnosti pak mohly obdržet ještě i jednotlivé soudy.

Podle mluvčí Exekutorské komory Evy Rajlichové stížnosti míří průběžně na všechny úřady. „Čím více exekucí daný soudní exekutor vede, tím více vůči jeho úřadu směřuje podnětů k výkonu dohledu,“ uvedla.

Počet stížností na některého z exekutorů
RokMinisterstvo spravedlnostiExekutorská komora ČR
20186933 392
20195552 788
20205512 819
20214422 193

Pokud ministerstvo obdrží stížnost, posoudí, zda jsou dány důvody pro zahájení státního dohledu. Na jeho základě může být podnět shledán nedůvodným, nebo je shledáno pochybení. V méně závažných případech dostane exekutor písemné upozornění, v těch více závažných výtku. Když jsou pochybení rozsáhlejší, případně se často opakují, přistoupí soud ke kontrole úřadu. Na základě té může ministr podat kárnou žalobu, kterou následně řeší Nejvyšší správní soud (NSS).

Většinou ale vede stížnost právě jen k výtce či k upozornění. Třeba v roce 2020 odeslal resort 90 upozornění a 66 výtek, kárnou žalobu nepodal žádnou. O rok později šlo o jedenaosmdesát upozornění, čtyřicet výtek a dvě kárné žaloby.

A i když věc k soudu dojde, většinou exekutor dostane pokutu, případně napomenutí. Podle statistiky NSS uložil zatím soud pokutu u šesti kárných žalob podaných v posledních pěti letech. Nejvyšší postih činil 80 tisíc korun.

Systémový problém, míní právník

Advokát Petr Němec, který se zabývá především protiprávními exekucemi, uvádí, že se ve své práci setkává především s obstrukcemi, šikanou povinných i jejich právních zástupců nesmyslným rozhodováním a výzvami, neposkytováním součinnosti a „házením klacků pod nohy“. „No a pak to je zcela zjevné a účelové zneužívání postavení úřední osoby, což už jsme i v rovině trestněprávní,“ popsal.

Ministerstvo spravedlnosti podle něj postupuje vcelku rychle a na podněty reaguje. „ Ne vždy zjistí pochybení, které vidíme my, ale obecně lze říci, že když už stížnost dáváme, většinou ministerstvo skutečně pochybení shledá. Nicméně tresty nepadají,“ podotkl.

Exekuce vyskočily, hrozí i střední třídě. Další velká vlna je na obzoru

To podle něj nemusí být nic špatného. „Exekutoři mají spousty věcí v procesu a chyby se občas stanou, tedy vztyčený ukazováček ministerstva může stačit,“ míní. Říká, že chyby k životu patří, není tak důvod přistupovat k drakonickým opatřením.

Naopak se stížnostmi k Exekutorské komoře ČR dobrou zkušenosti nemá. „Na exekutorskou komoru se neobracíme, neboť v jejím vedení jsou lidé, které podezíráme ze zneužívání postavení úřední osoby, takže tam dochází ke krytí daného jednání,“ řekl.

Podobně to vidí i Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení. „Nemáme příliš dobrou zkušenost s řešením ze strany Exekutorské komory, ale u ministerstva spravedlnosti vnímáme velké zlepšení oproti minulosti a rozhodně doporučuji se se stížností na ministerstvo obrátit,“ řekl.

I u ministerstva však podle Němce nastává problém, když se chyby opakují a jde o zjevný úmysl. „Pokud pozoruji, že soudní exekutoři zjevně zneužívají postavení úřední osoby, tak by měly padat ty nejtvrdší tresty. Ovšem takhle se ‚systémové opakované pochybení‘ všichni bojí pojmenovat, protože to znamená kriminál. A my na stole takové věci máme a vidíme, jak i státní zástupci od toho dávají ruce pryč a takové zneužívání exekutorských úřadů pro byznys několika subjektů přehlížejí, protože by to rozbilo celý systém. Tím se stali i někteří státní zástupci součástí problému. Je tu opravdu systémový problém a selhávají i orgány činné v trestním řízení,“ říká.

U nás se lidé za dluhy stydí. Omlouvají se za to, co udělali, říká odborník

Podle Hábla je pak systém obecně už od roku 2001 postaven na snadné zneužitelnosti slabšího postavení dlužníka.

„Systém umožňuje velmi jednoduché provázání věřitelů, advokátů, vymahačů dluhů a exekutorů a velmi snadné zneužití práva ve prospěch generování obrovských zisků. Nejvíce je to vidět u nebankovních úvěrových společností, dopravních podniků a inkasních agentur neboli vymahačů dluhů,“ míní.

Celý problém vidí ve volné volbě exekutora věřitelem. „Která umožňuje snadné vytvoření, nebojím se říci, až mafiánských struktur. Kdyby exekutora vybíral náhodným způsobem nezávislý soud, nemravný obchod s dluhy by se výrazně omezil. Stejný systém funguje například v insolvencích, kde insolvenčního správce přiděluje náhodně insolvenční soud a funguje to výborně,“ říká.

Jde o takzvanou teritorialitu exekutorů, průběžně se ji snaží prosadit jak zástupci Poslanecké sněmovny, tak Senátu. Naposledy návrh předložila pirátská senátorka Adéla Šípová v únoru, nebyl však projednán. S návrhem by přitom souhlasila třeba i Exekutorská komora ČR.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nečekejte a zažádejte o dotaci na výměnu kotle, hrozí pokuty, říká expert

  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Policisté nespáchali trestný čin, vyslechli si poslanci ke střelbě na fakultě

6. června 2024  9:17,  aktualizováno  13:30

Se závěry vyšetřování práce policie při zásahu proti vrahovi na Filozofické fakultě Univerzity...

Brigádníci si měli vydělat „lajkováním“ videí, podvodníci je obrali o statisíce

6. června 2024  13:09

Na nový druh internetového podvodu nyní narazili moravskoslezští policisté. Pachatelé při něm...

KOMENTÁŘ: I osmdesát let od vylodění v Normandii je třeba čelit zlu

6. června 2024

Premium Před osmdesáti lety společně Češi, Slováci a Britové ruku v ruce bránili zlu. Toto výročí slavíme v...

Oslavy 80. výročí Dne D vrcholí. Nikdy nezapomeneme, prohlásil Macron

6. června 2024  9:24,  aktualizováno  12:44

Přímý přenos Druhým dnem ve Francii vrcholí akce připomínající 80. výročí vylodění v Normandii, které...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...