Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Dvacet let klášter chátral. Za deset měsíců ho proměnili na domov pro seniory

  14:13
Dva nadšení workoholici, deset měsíců nepřetržité práce společně s desítkami řemeslníků a investice sto milionů korun. Tolik bylo potřeba k přeměně roky chátrající kulturní památky augustiniánského kláštera na moderní domov pro seniory Senlife v Mělníku ve Středočeském kraji. Lidé jim nevěřili, že to stihnou, ale oni našli způsob a založili si vlastní stavební firmu.

Vlevo architekt a technický ředitel domova Tomáš Eckschlager, vpravo provozní ředitel domova Lukáš Drásta. (26. července 2021) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Přes dvacet let chátrala památkově chráněná třípatrová budova, jejíž historie sahá do 13. století, kdy sloužila jako klášter řádu Augustiniánů, než si jí v roce 2019 všimli Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta.

„Tomáš, jelikož má vazby na Mělník, tudy jezdil a viděl, že budova je na prodej. Začal zjišťovat bližší informace a zajel se sem podívat se svojí manželkou. Ta mu řekla, že budova je nádherná a slušelo by se zde vybudovat třeba domov seniorů. Pár dní nato jsem budovu navštívil i já a aniž bych to věděl, řekl jsem to samé,“ popisuje zrod nápadu Lukáš.

Ani jeden o provozu domova pro seniory moc nevěděl. Tomáš je akreditovaný architekt a Lukáš vedl pobočky společnosti zaměřené na vybavení kanceláří a společnost poskytující soukromé studentské bydlení.

Po podrobnějším průzkumu odvětví sociálních služeb v Česku odhalili potenciál pro zlepšení a rozhodli se uskutečnit myšlenku vybudování moderně fungujícího domova pro seniory v historické budově.

Na podzim roku 2019 dohodli koupi s knížetem Jiřím Lobkowiczem, kterému byl areál kláštera o výměře více než 12 tisíc metrů čtverečních navrácen po revoluci. „Jednání o koupi byla s panem Lobkowiczem složitá. Nikdy jsem nezažil zkušenějšího obchodního protivníka,“ říká Tomáš.

Peníze ušetřili založením vlastní stavební firmy

Stavební povolení dostali v září roku 2020. Za deset měsíců a osmdesát milionů zvládli zdevastovanou budovu plně zrekonstruovat. První senioři se do domova nastěhují začátkem srpna.

Jak? „Měli jsme tady i osmdesát řemeslníků najednou. Klíčem k úspěchu bylo, že jsme si založili vlastní stavební firmu a najali vlastní subdodavatele. S nápadem přišla banka a protože už s tím mám nějaké zkušenosti, nebyl to takový problém,“ vysvětluje architekt Tomáš nápad, díky kterému ušetřili spoustu peněz. Na stavbě si navíc sami hlídali kvalitu  materiálu a odvedené práce.

Bývalý klášter v Mělníku, který v minulém století sloužil jako kadeřnické...

Budova Augustiniánského kláštera v Mělníku před rekonstrukcí. (říjen 2020)

Domov pro seniory Senlife v Mělníku (26. července 2021)

A výsledek rekonstrukce. Nový domov pro seniory Senlife v Mělníku. (červenec 2021)


Jelikož je budova památkově chráněná, museli najít noví majitelé při rekonstrukci s památkáři pokaždé shodu. Nejlítější bitva se odehrála o přízemí, kde jsou v chodbách i pokojích raně barokní klenby.

„Původní návrh památkářů byl, že v pokojích nebudou koupelny, což pro náš koncept nedávalo smysl, ale nakonec jsme se společně dohodli a vyřešili jsme to stejně, jako to řeší třeba v palácích v Itálii - vestavěnými boxy. Klenba je vidět a koupelny jsou plně funkční,“ popisuje Tomáš.

Ve třech patrech vzniklo šedesát jedno- a dvojlůžkových pokojů pro 94 klientů, kterým se bude věnovat necelých 40 pracovníků přímé péče. Polovina kapacity je pro aktivnější seniory, druhá pro ty, kteří vyžadují individuální péčí, protože trpí třeba demencí nebo Alzheimerovou chorobou.

Nebojte se rodičů zeptat, uleví se vám, radí ředitel domovů pro seniory

Za domovem noví majitelé obnovili Jižní zahrady, jejichž součástí je nově i malý amfiteátr s možností letního kina, vedle domu je malá zahrádka s vyvýšenými truhlíky, kde budou moci senioři pěstovat bylinky a zeleninu, o kousek dál se chystá minizoo se slepicemi, králíky a mini kozami, zvažují se i pávi. V atriu je nová fontána a vedle recepce bude fungovat kavárna.

Zatím je naplněna polovina kapacity. „Někteří lidé nám úplně nevěřili, že to stihneme,“ přiznává Lukáš a dodává, že čím blíže jsou otevření a domov se blíží konečné podobě, tím více mají závazných rezervací. Je si ale jistý, že do konce roku obsadí všechny pokoje. Jak velký je zájem, napovídá i to, že na den otevřených dveří minulý pátek dorazilo 600 návštěvníků.

Ručníky s čipy a wi-fi na pokojích

V Mělníku už dva domovy pro seniory jsou. Zakladatelé domova Senlife se ale konkurence nebojí. „Řekl bych, že díky tomu, že nejsme přímo z oboru, nás nelimitoval zaběhlý stereotyp a díky tomu se nám podařilo mnoho změnit a posunout k lepšímu,“ myslí si Lukáš, kterého chválí zase Tomáš.

„Lukáš je z oboru pečovatelství a hotelnictví, takže spoustu věcí, které jsou standardem v hotelech, přenesl sem, kde to standard není,“ vyzdvihuje Tomáš. Například v ručnících a povlečení tak budou mít klienti domova čipy a prádelna bude hlídat počet vyprání a po určité době prádlo vyřadí.

Budova bývalého augustiniánského kláštera v Mělníku, která v minulém století...

Před rekonstrukcí. (říjen 2020)

Domov pro seniory Senlife v Mělníku (26. července 2021)

Po rekonstrukci. (červenec 2021)

Po celém domově, navzdory metr tlustým stěnám, mají klienti také wi-fi a mohou s rodinou vést videohovor ze svého pokoje. „Trochu jsme si mysleli, že jsme předběhli dobu a klienti nám budou teprve dorůstat, ale během pandemie koronaviru se spousta seniorů s chytrými mobily naučila,“ vnímá Tomáš.

Moderním prvkem je i to, že zaměstnanci budou péči o klienty vykazovat do dotazníků na tabletech přímo na pokoji. Personál už je pro domov zajištěný, většina se přihlásila sama, včetně ředitelky. Často se jedná o zkušené ošetřovatelky a zdravotníky, kteří bydlí v Mělníku a jeho okolí, ale za prací dojížděli jinam.

Místní vnímají rekonstrukci zchátralé budovy velmi pozitivně. Těší se, že ruch v domově oživí i okolí Pšovky, městské části Mělníka.

„Je to tam hezké, starousedlíci jsou všichni rádi, že se s tím něco dělá po tom, co to bylo pětadvacet let prázdné. Můj syn tam dělal podlahy,“ řekl iDNES.cz majitel blízkého květinářství Jiří Král.

„Já jsem se sice byla podívat jen na zahradě, ale je to krásný areál, takhle to lidi využijí. Když to měl Lobkowicz, tak s tím nic nedělal a nechal to chátrat,“ myslí si zaměstnankyně místní pošty Iveta Krejčíková.

Tomáš s Lukášem už pracují na dalším domově

Lukáš s Tomášem ale nekončí mělnickým projektem nekončí. Vedle bývalého kláštera je i budova pivovaru, ze kterého chtějí udělat byty pro samostatné seniory, a za ní ještě dalších šest tisíc metrů čtverečních zahrad kolem řeky Pšovka.

Pracují už i na dalším domově pro seniory, tentokrát zrekonstruují zámek Tmaň u Berouna, původní tvrz přestavěnou na zámek s hospodářskými staveními a zámeckým parkem na 24 tisících metrech čtverečních.

Jejich stavební firma se během rekonstrukce v Mělníku rozrostla, „spolkla“ původně najaté subdodavatele, se kterými se Tomášovi s Lukášem dobře spolupracovalo a díky vizi stavění dalších domovů do budoucna i jiných zakázek bokem mají nyní funkční firmu.

„Každý teď máme svůj píseček. Tomáš má stavební firmu a já provoz domova,“ směje se Lukáš.

Domov pro seniory Senlife v Mělníku (26. července 2021)

Vlevo Tomáš Eckschlager, vpravo Lukáš Drásta. Uprostřed je socha svatého Augustina.

Lukáš Drásta - Ředitel provozu Senlife

Lukáš se specializuje na poskytování služeb jako je ubytování, zdravotní péče a kancelářské nemovitosti. Od roku 2014 vedl několik poboček soukromé společnosti poskytující vybavení kanceláří. Od roku 2018 vedl největší společnost poskytující na českém trhu soukromé studentské ubytování.

Tomáš Eckschlager - Ředitel výstavby Senlife

Tomáš je autorizovaný architekt a člen Komory architektů. Od roku 2015 působil jako architekt soukromé společnosti s odpovědností za výstavbu více než 2 700 rezidenčních bytů v 7 projektech v Praze. Od roku 2017 vedl projekty německé firmy s portfoliem převyšujícím hodnotu 200 milionu eur spravujícím rezidenční a studentské bydlení pro německý penzijní fond.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

S ANO se dokážeme dohodnout, řekl Okamura. Babiše za premiéra nechce

  • Nejčtenější

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

Obří přehlídka v KLDR. Bez raket, s vojáky ve skafandrech a pohublým vůdcem

Severní Korea uspořádala obří vojenskou přehlídku v Pchjongjangu u příležitosti 73. výročí založení země. Oslavy si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Michálek vyčetl vládě, že rozdává na dluh. Babiš: Jste ekonomický diletant

Ke střetu došlo ve Sněmovně mezi šéfem poslanců Pirátů Jakubem Michálkem a premiérem Andrejem Babišem při...

Propagujte vakcíny, chce Hamáček po Landovi. Opil se a zešílel, míní zpěvák

Sjednoťme se proti politické zdravotní diktatuře, vyzývá Daniel Landa skrze iniciativu Zlatý špendlík. Opírá se přitom...

STALO SE DNES: Zeman trpí dehydratací, čeští horolezci si zřejmě záchranu zaplatí

Prezident Miloš Zeman není ohrožen na životě, trpí dehydratací a mírným vyčerpáním. Pojišťovna UNIQA chce po českých...

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Vyšetřovatelé hasičů a policie se dnes vrátili do Koryčan na Kroměřížsku, kde ve středu při výbuchu plynu v rodinném...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...