Dolínek chtěl řešit výroky Filipa z KSČM. Perestrojka v koalici, reagoval Pirát

  16:41aktualizováno  16:41
Do místopředsedy Sněmovny za KSČM Vojtěcha Filipa se pustil poslanec vládní ČSSD Petr Dolínek. „Jsme svědky pošlapávání základní lidské slušnosti a pohrdání jak demokracií, tak základním respektem k Ústavě a zákonům České republiky. To si nemůže, podle mne, většina z nás nechat líbit,“ řekl Filip. Podpořila ho opozice. Filipa podržely ANO i SPD.

Dolínek navrhl, aby se poslanci mimořádně výroky šéfa komunistické strany zabývali. „K mé osobní lítosti už téměř neřešíme, že v nejvyšších ústavních funkcích nás zastupují lidé s minulostí agentů zpravodajských služeb či státní tajné bezpečnosti komunistického režimu - byť vědomě nebo nevědomě,“ řekl poslanec vládní sociální demokracie.

„Já jsem poměrně mladý. Ale o naší minulosti toho vím dost, abych neprominul výrok, že komunistický puč v roce 1948 bylo pouze masové vystoupení lidí proti tehdejšímu zmatku ve společnosti, které bylo v souladu s Ústavou,“ vyčetl ve Sněmovně šéfovi KSČM, jehož strana toleruje vládu ANO a ČSSD.

Dolínka zvedl výrok šéfa KSČM o Letech a zdražení vepřového

Dolínek také Filipovi vyčetl jeho výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války umírali Romové a další odtud zamířili do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. „Mě zvedá ze židle, když se dozvím, že někdo lže a vyvolává nenávist kvůli koncentračnímu táboru v Letech. Tvrdit, že vepřové zdražilo kvůli uctění památky romského holokaustu je lež. A nejenom že je to lež, je to zlo. Je to lež a zlo, které je neslučitelné s veřejným funkcionářem, druhým nejvyšším funkcionářem této ctěné Poslanecké sněmovny,“ opřel se Dolínek do Filipa.

Šéf KSČM na twitteru uvedl, že vláda vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, označil to také za zločin. Ohradilo se proti tomu i Muzeum romské kultury.

07.srpna 2019 v 10:30, příspěvek archivován: 10.září 2019 v 17:18

Připomínám všem, kteří se rozčilují nad stále zvyšující se cenou vepřového masa, že vláda ČR vedená B. Sobotkou vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30% naší spotřeby, to byl zločin.

Povinnost místopředsedy Sněmovny zastat se českého starosty

Dolínek také vyčetl Filipovi, že se nezastal starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, ale postoje ruského ministra kultury, který politika TOP 09 kvůli jeho snaze odstranit sochu sovětského maršála Ivana Koněva přirovnal k nacistům. „Přece je povinností místopředsedy Sněmovny, ať je za jakoukoliv stranu, že se zastane zvoleného starosty jakékoliv obce této země proti tak nehorázným výrokům, jaké učinil ministr kultury Ruské federace,“ uvedl poslanec Dolínek.

„Většinu z toho, co tady před malou chvílí zaznělo, určitě nejenom já, ale i moji kolegové z Občanské demokratické strany mohou podepsat. Ale trošku mě překvapuje ten způsob, trošku mě překvapuje ta forma, protože jestli se nemýlím, tak pan poslanec Dolínek je stále člen vládní koalice, která je držena u vlády i díky hlasům poslanců za komunistickou stranu,“ zareagovala na vystoupení Dolínka poslankyně ODS Jana Černochová.

Perestrojka v rámci vládní koalice, řekl Pirát Michálek

„Kolega Dolínek tady otevřel takovou v podstatě perestrojku v rámci vládní koalice,“ hodnotil vystoupení poslance ČSSD šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. Perestrojka byla snaha bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova o změnu ve fungování SSSR, které předcházela pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě a pak i rozpadu SSSR.

Při následném hlasování o zařazení bodu, při němž by se poslanci zabývali vystupováním místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa z KSČM, podpořili Dolínka poslanci opozičních stran ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a první místopředseda sociální demokracie Roman Onderka. Filipa ale podrželi nejen komunisté, ale i hnutí ANO a SPD. Pro zařazení nového bodu hlasovalo 65 ze 182 přítomných poslanců. A to nestačilo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Leteckých incidentů loni v Česku přibylo. Ústav řešil téměř sto nehod

Piloti ze společnosti Herbst Aero musejí před vzlétnutím své stroje ručně...

Leteckých incidentů v Česku přibývá. Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o devatenáct více. O život přišlo...

VIDEO: Na řidiče stažené závory fungují. Lze je však jednoduše prorazit

Ilustrační snímek

Může to znít až banálně. Nové video ministerstva dopravy říká, že řidiči nemají zůstat stát mezi závorami na...

Každodenní horor. Školy se potýkají s množstvím aut, rodiče jsou bezohlední

ilustrační snímek

Stále více českých škol se musí potýkat s ranní špičkou přímo před svými budovami. Děti jsou tak ráno vystavovány...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz