Dolínek chtěl řešit výroky Filipa z KSČM. Perestrojka v koalici, reagoval Pirát

  16:41aktualizováno  16:41
Do místopředsedy Sněmovny za KSČM Vojtěcha Filipa se pustil poslanec vládní ČSSD Petr Dolínek. „Jsme svědky pošlapávání základní lidské slušnosti a pohrdání jak demokracií, tak základním respektem k Ústavě a zákonům České republiky. To si nemůže, podle mne, většina z nás nechat líbit,“ řekl Filip. Podpořila ho opozice. Filipa podržely ANO i SPD.

Dolínek navrhl, aby se poslanci mimořádně výroky šéfa komunistické strany zabývali. „K mé osobní lítosti už téměř neřešíme, že v nejvyšších ústavních funkcích nás zastupují lidé s minulostí agentů zpravodajských služeb či státní tajné bezpečnosti komunistického režimu - byť vědomě nebo nevědomě,“ řekl poslanec vládní sociální demokracie.

„Já jsem poměrně mladý. Ale o naší minulosti toho vím dost, abych neprominul výrok, že komunistický puč v roce 1948 bylo pouze masové vystoupení lidí proti tehdejšímu zmatku ve společnosti, které bylo v souladu s Ústavou,“ vyčetl ve Sněmovně šéfovi KSČM, jehož strana toleruje vládu ANO a ČSSD.

Dolínka zvedl výrok šéfa KSČM o Letech a zdražení vepřového

Dolínek také Filipovi vyčetl jeho výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války umírali Romové a další odtud zamířili do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. „Mě zvedá ze židle, když se dozvím, že někdo lže a vyvolává nenávist kvůli koncentračnímu táboru v Letech. Tvrdit, že vepřové zdražilo kvůli uctění památky romského holokaustu je lež. A nejenom že je to lež, je to zlo. Je to lež a zlo, které je neslučitelné s veřejným funkcionářem, druhým nejvyšším funkcionářem této ctěné Poslanecké sněmovny,“ opřel se Dolínek do Filipa.

Šéf KSČM na twitteru uvedl, že vláda vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, označil to také za zločin. Ohradilo se proti tomu i Muzeum romské kultury.

07.srpna 2019 v 10:30, příspěvek archivován: 10.září 2019 v 17:18

Připomínám všem, kteří se rozčilují nad stále zvyšující se cenou vepřového masa, že vláda ČR vedená B. Sobotkou vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30% naší spotřeby, to byl zločin.

Povinnost místopředsedy Sněmovny zastat se českého starosty

Dolínek také vyčetl Filipovi, že se nezastal starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, ale postoje ruského ministra kultury, který politika TOP 09 kvůli jeho snaze odstranit sochu sovětského maršála Ivana Koněva přirovnal k nacistům. „Přece je povinností místopředsedy Sněmovny, ať je za jakoukoliv stranu, že se zastane zvoleného starosty jakékoliv obce této země proti tak nehorázným výrokům, jaké učinil ministr kultury Ruské federace,“ uvedl poslanec Dolínek.

„Většinu z toho, co tady před malou chvílí zaznělo, určitě nejenom já, ale i moji kolegové z Občanské demokratické strany mohou podepsat. Ale trošku mě překvapuje ten způsob, trošku mě překvapuje ta forma, protože jestli se nemýlím, tak pan poslanec Dolínek je stále člen vládní koalice, která je držena u vlády i díky hlasům poslanců za komunistickou stranu,“ zareagovala na vystoupení Dolínka poslankyně ODS Jana Černochová.

Perestrojka v rámci vládní koalice, řekl Pirát Michálek

„Kolega Dolínek tady otevřel takovou v podstatě perestrojku v rámci vládní koalice,“ hodnotil vystoupení poslance ČSSD šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. Perestrojka byla snaha bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova o změnu ve fungování SSSR, které předcházela pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě a pak i rozpadu SSSR.

Při následném hlasování o zařazení bodu, při němž by se poslanci zabývali vystupováním místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa z KSČM, podpořili Dolínka poslanci opozičních stran ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a první místopředseda sociální demokracie Roman Onderka. Filipa ale podrželi nejen komunisté, ale i hnutí ANO a SPD. Pro zařazení nového bodu hlasovalo 65 ze 182 přítomných poslanců. A to nestačilo.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Bagry bourají dvůr Švamberk. Přivazovat se nebudeme, říkají odpůrci

Historicky významný dvůr Švamberk nedaleko Ševětína na Českobudějovicku bourají bagry. Areál ze 17. století začal...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Zeman slíbil zveřejnění zdravotní dokumentace, abdikovat kvůli zdraví nebude

Prezident Miloš Zeman řekl, že Ústřední vojenská nemocnice zveřejní ve čtvrtek jeho zdravotní dokumentaci. Nemocnice...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz