Učím se, abych se měl líp než rodiče, říká Vladimír z dětského domova

  13:54aktualizováno  13:54
Projekt Rozjedu to! pomohl během pěti let od svého vzniku osmdesáti pěti dětem z dětských domovů a má stoprocentní úspěšnost v počtu přijatých na vybrané školy. Mladým lidem nabízí komplexní přípravu, která jim usnadní vstup do pracovního života, což je pro ně bez pevného zázemí v rodině většinou velmi těžké.

Sedmnáctiletý Vladimír z dětského domova Krnsko v Mladé Boleslavi. (15. 5. 2018) | foto: iDNES.cz

Třetina dětí z domovů navštěvuje speciální školy, dvě pětiny nedokončí středoškolské vzdělání a jen málokdo pokračuje ve studiu na vysoké škole. Mladým lidem chybí hlavně vzory a motivace. 

„Právě to se snažíme změnit a můžu říct, že se nám to i daří. Důkazem je, že se všichni mladí lidé, které podporujeme, úspěšně dostali na vybrané střední školy,“ shrnuje úspěch projektu Terezie Sverdlinová, ředitelka Nadace Terezy Maxové. Víc jak polovina dětí si také dokázala zlepšit nebo udržet stávající studijní prospěch.

Podporu a motivaci ke vzdělání získal i sedmnáctiletý Vladimír z dětského domova Krnsko v Mladé Boleslavi. „Vladimír k nám přišel ve dvanácti letech z problematického rodinného zázemí. Byl uzavřený, apatický, vnitřně nejistý a jeho školní výsledky neodpovídaly znalostem žáka sedmé třídy. Učení ho prostě nezajímalo,“ vzpomíná ředitel domova Josef Povolný.

To potvrzuje i sám mladík. „Naši mě vůbec nepodporovali. Měli vlastních starostí dost, a jestli se učím nebo ne, je nezajímalo,“ vypráví Vladimír. Postupem času ale získal tolik postrádanou motivaci a začal se projevovat jako chlapec, který chce něco dokázat, možná právě proto, jak jeho rodiče selhali. „Každodenně se pilně připravoval na výuku a patřil mezi velmi motivované žáky, kteří už mají jasno, kam míří a co pro to musí udělat,“ popisuje ředitel Povolný.

Nadchlo ho prostředí automobilového prostředí Škoda Auto

„Chtěl jsem jít studovat na Střední vojenskou školu v Moravské Třebové, kde jsem ale nakonec u přijímacích zkoušek neuspěl,“ říká Vladimír. Nakonec díky exkurzím do různých firem, které projekt Rozjedu to! organizuje, poznal i prostředí automobilového průmyslu, které ho nadchlo. „To rozhodlo o mém přihlášení se na Střední odborné učiliště strojírenské Škoda Auto v oboru karosář,“ dodává. Kvůli přípravě musel Vladimír chodit na doučování, přijímací zkoušky pak úspěšně absolvoval.

Nyní dokončuje druhý ročník, má dobré výsledky a škola ho baví. „Nejradši mám matematiku, i když ne vždy se mi v ní úplně daří,“ usmívá se. „Po vyučení by rád nastoupil jako kmenový zaměstnanec Škoda Auto,“ dodává. S rodiči se Vladimír už tři roky nestýká, v kontaktu ale jsou a o tom, že studuje, vědí. „V budoucnu bych chtěl mít určitě rodinu, a proto je mou hlavní motivací ji zabezpečit. Nechci mít takové finanční problémy, jako měli naši,“ uzavírá.

Děti mají podporu ve všech povoláních, nejen jako kuchaři

Projekt Rozjedu to! vznikl v rámci partnerské spolupráce Nadace Terezy Maxové a Škoda Auto. Hlavním cílem projektu je motivovat mládež ve věku jedenáct až patnáct let umístěnou v dětských domovech ke vzdělávání a osobnímu i profesnímu rozvoji. 

Školní prospěch dětí se snaží zlepšit pomocí doučovacích hodin a motivačních dnů. „Ty zahrnují pomoc psychologa, ale i kariérní poradenství zprostředkované proškolenými vychovateli,“ vysvětlila projektová koordinátorka Šárka Navalaná. Snaží se tak změnit dosavadní tendenci mladých lidí při volbě stereotypních typů povolání v oboru kuchař, číšník nebo kadeřnice. 

Projekt proto umožňuje podívat se během exkurzí na některé pracoviště a seznámit se s různými druhy zaměstnání. „Realizovali jsme už dvacet dva návštěv ve vybraných firmách, jako je například Seznam.cz, MOL, Škoda Auto, Grund, Misha Hair nebo Penam,“ dodala Navalaná.

V nejbližší době se do projektu zapojí další dětský domov, v pořadí již sedmý, a tím se rozšíří o dalších jedenáct dětí.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Sněžení prozatím skončilo, zbytek listopadu bude teplotně nadprůměrný

Chladné období, které ve vyšších polohách v předchozích dnech doprovázely sněhové přeháňky, už skončilo. Meteorologové...

Duchovní vylezl na lešení, aby sloužil mši ve třiceti metrech nad zemí

Přímo v nejvyšším patře lešení postaveného kolem hlavní věže chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních se konala...

U modernizace zlínské železnice lidem vadí betonové stěny i nejasné výkupy

Státu se zatím podařilo získat jen málo přes polovinu pozemků potřebných pro modernizaci železniční trati z Otrokovic...

Před pražským magistrátem se objevily nápisy proti vizuálnímu smogu

Před dnešním jednáním pražského zastupitelstva se u budovy magistrátu na Mariánském náměstí objevily nápisy s hesly...

Najdete na iDNES.cz