Učím se, abych se měl líp než rodiče, říká Vladimír z dětského domova

  13:54aktualizováno  13:54
Projekt Rozjedu to! pomohl během pěti let od svého vzniku osmdesáti pěti dětem z dětských domovů a má stoprocentní úspěšnost v počtu přijatých na vybrané školy. Mladým lidem nabízí komplexní přípravu, která jim usnadní vstup do pracovního života, což je pro ně bez pevného zázemí v rodině většinou velmi těžké.

Sedmnáctiletý Vladimír z dětského domova Krnsko v Mladé Boleslavi. (15. 5. 2018) | foto: iDNES.cz

Třetina dětí z domovů navštěvuje speciální školy, dvě pětiny nedokončí středoškolské vzdělání a jen málokdo pokračuje ve studiu na vysoké škole. Mladým lidem chybí hlavně vzory a motivace. 

„Právě to se snažíme změnit a můžu říct, že se nám to i daří. Důkazem je, že se všichni mladí lidé, které podporujeme, úspěšně dostali na vybrané střední školy,“ shrnuje úspěch projektu Terezie Sverdlinová, ředitelka Nadace Terezy Maxové. Víc jak polovina dětí si také dokázala zlepšit nebo udržet stávající studijní prospěch.

Podporu a motivaci ke vzdělání získal i sedmnáctiletý Vladimír z dětského domova Krnsko v Mladé Boleslavi. „Vladimír k nám přišel ve dvanácti letech z problematického rodinného zázemí. Byl uzavřený, apatický, vnitřně nejistý a jeho školní výsledky neodpovídaly znalostem žáka sedmé třídy. Učení ho prostě nezajímalo,“ vzpomíná ředitel domova Josef Povolný.

To potvrzuje i sám mladík. „Naši mě vůbec nepodporovali. Měli vlastních starostí dost, a jestli se učím nebo ne, je nezajímalo,“ vypráví Vladimír. Postupem času ale získal tolik postrádanou motivaci a začal se projevovat jako chlapec, který chce něco dokázat, možná právě proto, jak jeho rodiče selhali. „Každodenně se pilně připravoval na výuku a patřil mezi velmi motivované žáky, kteří už mají jasno, kam míří a co pro to musí udělat,“ popisuje ředitel Povolný.

Nadchlo ho prostředí automobilového prostředí Škoda Auto

„Chtěl jsem jít studovat na Střední vojenskou školu v Moravské Třebové, kde jsem ale nakonec u přijímacích zkoušek neuspěl,“ říká Vladimír. Nakonec díky exkurzím do různých firem, které projekt Rozjedu to! organizuje, poznal i prostředí automobilového průmyslu, které ho nadchlo. „To rozhodlo o mém přihlášení se na Střední odborné učiliště strojírenské Škoda Auto v oboru karosář,“ dodává. Kvůli přípravě musel Vladimír chodit na doučování, přijímací zkoušky pak úspěšně absolvoval.

Nyní dokončuje druhý ročník, má dobré výsledky a škola ho baví. „Nejradši mám matematiku, i když ne vždy se mi v ní úplně daří,“ usmívá se. „Po vyučení by rád nastoupil jako kmenový zaměstnanec Škoda Auto,“ dodává. S rodiči se Vladimír už tři roky nestýká, v kontaktu ale jsou a o tom, že studuje, vědí. „V budoucnu bych chtěl mít určitě rodinu, a proto je mou hlavní motivací ji zabezpečit. Nechci mít takové finanční problémy, jako měli naši,“ uzavírá.

Děti mají podporu ve všech povoláních, nejen jako kuchaři

Projekt Rozjedu to! vznikl v rámci partnerské spolupráce Nadace Terezy Maxové a Škoda Auto. Hlavním cílem projektu je motivovat mládež ve věku jedenáct až patnáct let umístěnou v dětských domovech ke vzdělávání a osobnímu i profesnímu rozvoji. 

Školní prospěch dětí se snaží zlepšit pomocí doučovacích hodin a motivačních dnů. „Ty zahrnují pomoc psychologa, ale i kariérní poradenství zprostředkované proškolenými vychovateli,“ vysvětlila projektová koordinátorka Šárka Navalaná. Snaží se tak změnit dosavadní tendenci mladých lidí při volbě stereotypních typů povolání v oboru kuchař, číšník nebo kadeřnice. 

Projekt proto umožňuje podívat se během exkurzí na některé pracoviště a seznámit se s různými druhy zaměstnání. „Realizovali jsme už dvacet dva návštěv ve vybraných firmách, jako je například Seznam.cz, MOL, Škoda Auto, Grund, Misha Hair nebo Penam,“ dodala Navalaná.

V nejbližší době se do projektu zapojí další dětský domov, v pořadí již sedmý, a tím se rozšíří o dalších jedenáct dětí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Klaus byl a je ruský agent, napsal Kalousek. Hulákání hňupa, vzkazuje mluvčí

Exprezident Václav Klaus při rozhovoru pro MF DNES (16. ledna 2019)

Exprezident Václav Klaus byl a je ruský agent, aktivovaný po roce 2010. S takovým vyjádřením přišel na Facebooku...

OBRAZEM: Pietní akt v Resslově ulici připomněl úmrtí českých parašutistů

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pitní akt na památku...

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pietní akt na památku československých výsadkářů, kteří v...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz