Dětí se rodí stále méně

  0:01aktualizováno  0:01
Češi mají do budoucna špatné vyhlídky. Pokud se bude rodit tak málo dětí jako nyní - tedy méně než sto tisíc za rok - bude mít tato republika podle demografů do padesáti let o polovinu méně obyvatel. Tedy: jen pět milionů. Porodnost klesá v Česku tak strmě, že hůře na tom je v Evropě už jen Arménie.

Nejvíce dětí se naopak loni narodilo v Turecku. Žena tam má v průměru "dva a půl dítěte". Počet dětí na jednu ženu u nás dosáhl naopak kritických 1, 17.

"Nerada přeháním, ale je to dramatické," říká demografka Jitka Rychtaříková z Univerzity Karlovy. Stát podle ní nepodniká téměř žádné kroky, aby lidé mohli mít děti, když je chtějí mít.

V Česku klesá počet narozených dětí od roku 1995, kdy jich poprvé přišlo na svět méně než sto tisíc. Úbytek se nezastavil ani přesto, že do rodičovského věku dospěly silné ročníky ze sedmdesátých let.

Tehdy v Česku přicházelo ročně na svět okolo dvou set tisíc dětí. "Očekávání vyšší porodnosti se nenaplnila," přiznává demografka Rychtaříková.

Dětí je méně. Čechy víc zajímá kariéra   
Křivka porodnosti českých žen připomíná už léta volný pád. A experti varují, že Česko v posledních letech balancuje na pokraji demografické katastrofy. Méně dětí než u nás se rodí už jen v Arménii.

Počet novorozenců klesá od roku 1974, kdy populační kroky tehdejšího režimu přispěly k rekordní porodnosti českých maminek: na svět přivedly bezmála 200 tisíc novorozenců. Loni to bylo již jen 92 tisíc.

Odborníci to přičítají neúměrně rostoucím nákladům na rodinu s dětmi a diskriminací matek, které hledají jen velmi obtížně práci, takže ženy mateřství léta odkládají a snaží se nejprve vyniknout ve své profesi. "To ovšem znamená, že v pozdějším věku se ženy většinou spokojí pouze s jedním dítětem," říká demografka Jitka Rychtaříková z Univerzity Karlovy.

Stále typičtější je názor středoškolačky Daniely Beritové, která pracuje v soukromé pražské firmě: "Děti mít nechci. V osmadvaceti si vůbec neumím představit, jak bych se měla - byť o jedno - postarat. Musím si teď vydělat na bydlení, zajistit si postavení v práci. Chci také cestovat a zdokonalit se v jazycích."  

Její slova potvrzuje poslední studie Eurobarometr, v níž tisícovka mladých Čechů ve věku 15 až 24 let dává před rodičovstvím přednost životní úrovni. Varovný je však prudký růst počtu mladých lidí, kteří nechtějí mít děti vůbec. Před pěti lety se jich zřekla jen dvě procenta dotázaných, zatímco loni už sedm procent.

"Dnešek je o výkonu. Dříve jsme neměli šanci zbohatnout. Nyní touha po přepychu zastiňuje i touhu mít děti," vysvětluje psycholog Jiří Šípek.

Gynekologové navíc varují, že s rostoucím věkem ženy prudce klesá schopnost otěhotnět a roste i riziko vrozených vývojových vad miminek. "Plodnost žen jde po pětatřicátém roku strmě dolů. Ve čtyřiceti pak už žena velmi riskuje, že už nikdy neotěhotní," připomíná gynekolog Pavel Čepický.

"Chodí za mnou zralé a již zajištěné ženy, které vynikly ve svých profesích, a nemohou pochopit, že ony svou příležitost mít děti už propásly."  

Sociolog Jaromír Volek nicméně soudí, že trend "odložených mateřství" bude pokračovat. Loni byl průměrný věk matky při narození prvního dítěte 25 let, což je o dva a půl roku více než před čtyřmi lety.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Napětí na Bruntálsku eskaluje. Do obce míří extrémisté, policie je v pozoru

Hana Kapalová s fotkou v telefonu, na které je její přítel Martin Teplík, jehož...

Incident v obci Dvorce na Bruntálsku, kde dvanáct Romů minulý čtvrtek zbilo podnikatele, stále vzbuzuje silné vášně. O...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Z Národní technické knihovny spadlo další sklo, přímo nad jedním z vchodů

Z Národní technické knihovny spadla třetí tabule skla. (18.4.2019)

Z fasády Národní technické knihovny v pražských Dejvicích spadla po dvou letech od poslední nehody další skleněná...

Kdo je Marie Benešová? Favoritka Miloše Zemana rozdělující justici

Exministryně spravedlnosti Marie Benešová míří na prezidentovu oslavu (14....

Někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová by se měla vrátit zpět na svůj post do vlády. Koncem 90. let působila...

Policie navrhla obžalovat 23 lidí z krácení daní, škoda je půl miliardy

Ilustrační snímek

Národní centrála proti organizovanému zločinu navrhla obvinit skupinu 23 lidí z rozsáhlých daňových podvodů z...

Najdete na iDNES.cz