Desatero: Co dál s Unií

  • 3
Rex mortus, vivat rex. Král je mrtev, ať žije (nový) král. Pokud bychom latinské přísloví převedli do eurořeči, mohlo by po francouzském "non", holandském "nee" a britském pozastavení ratifikace ústavy znít takto: Evropská unie je mrtvá, ať žije (nová) Evropská unie.

Až šok z krachu ústavy opadne, přijde totiž na řadu to nejdůležitější. Rozhodnutí nad tím, jaká by EU měla v budoucnosti být. A jaké by mohlo být desatero nové Unie?

1. Zastavíš ratifikaci ústavy
I když někteří politici s přijetím tohoto dokumentu spojili svůj osud (Schröder, Chirac, Juncker, Berlusconi, Zapatero či Paroubek), nemá žádnou cenu dál v ratifikačním procesu pokračovat.

2. Připravíš nový dokument
Pokud se už Evropská unie rozhodla vůbec mít něco takového, jako je ústava, měla by pracovat nad zcela jiným textem. Krátkým a jednoduchým. Nalezení shody však může trvat roky.

3. Pokračuješ v Schengenu
Větší propustnost hranic, která je spojena se společnými opatřeními proti nelegální migraci, pronikání teroristů i organizovanému zločinu, je důvodem dotáhnout schengenský proces o otevřených hranicích uvnitř Unie do konce.

4. Vrátíš se k občanovi
Naprostá odtrženost politických elit od reality neumožňuje dál pokračovat v hlubší politické integraci kontinentu. Ukazuje se, že bez širšího konsenzu s občany je to naprosto vyloučené. A konsenzus neexistuje.

5. Nezničíš euro
Společná měna není sice žádným spasitelem, ale ničit ji teď kvůli populistickým výkřikům je nesmyslné. Některé země mohou dobře fungovat i bez eura. Příkladem je Velká Británie. Nechme jim v tom volnost.

6. Popustíš otěže regulací
Dnes je už téměř nemožné rychle omezit obrovské množství regulací, omezení, restrikcí, norem, předpisů a zákonů, které v EU existují. Do budoucna je to však nutné, abychom obstáli v konkurenci s USA nebo Čínou.

7. Snížíš dotace zemědělství
Není také možné, aby více než čtyřicet procent rozpočtu Unie šlo dále na zemědělství. Naopak. Když se každý rok tyto dotace omezí, pomůže to stimulovat ekonomiku jinde.

8. Zpomalíš rozšiřování
Ukazuje se, že loňské rozšíření EU o deset členů je pro většinu starých států nestravitelné. Bulharsko a Rumunsko by měly být proto přijaty později. Pro Turecko to chce vymyslet systém neplnohodnotného členství.

9. Omezíš vliv Francie a Německa
Paříž a Berlín příliš lpí na sociálním státu a za každou cenu prosazují své často i zcela mylné názory. Je to cesta k dezintegraci, ne posilování Unie.

10. Upravíš nový rozpočet
Unie by se nezhroutila, kdyby se ještě její rozpočtový rámec na léta 2007 až 2013 podařilo alespoň nějak upravit. Snížit dotace do zemědělství, dát více na vědu, výzkum a řešení nezaměstnanosti, umenšit administrativu, zrušit "druhý" parlament ve Štrasburku a něco celkově ušetřit. Tomu budou rozumět všichni. Politici i občané.

A zdali se něco z tohoto desatera může naplnit? Doufat můžeme, věřit nemusíme. Rány zasazené při přijímání ústavy by však konečně mohly vést k tomu, aby se Evropská unie nezničila sama.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video