Demonstranti v Duchcově se vydali do romské čtvrti, policie zasáhla

  17:59aktualizováno  20:20
Policie se střetla s částí demonstrantů v Duchcově na Teplicku. Svolavatel sice akci po zhruba půl hodině rozpustil, ale její účastníci se vydali do části města obývané Romy. Kordon policistů jim v pochodu zabránil, dva lidé byli zadrženi. Demonstrace reagovala na nedávné surové napadení manželského páru místními Romy.

Na duchcovské náměstí Republiky dorazilo v podvečer zhruba osm set lidí. Jako první promluvil svolavatel demonstrace Jindřich Svoboda, který několikrát zdůraznil, že chce klidnou akci bez násilností.

"Události, které se zde odehrály, nelze přehlédnout. To, co se děje, může vyvolat válku černých proti bílým. Nikde Romové nemají takovou podporu a dávky jako u nás," uvedl. Útok označil za rasově řízenou akci proti občanům České republiky. Po něm krátce hovořila starostka města Jitka Bártová.

Kauza Duchcov

Lidé vyjadřovali své naštvaní, na slova řečníků reagovali souhlasnými výkřiky či pískotem. Na náměstí nebyly k vidění téměř žádné transparenty. Zhruba po půl hodině sice svolavatel demonstraci ukončil, její účastníci se ale vydali směrem do jižní části města, kde žijí Romové.

Policisté jim zahradili cestu, několik demonstrantů povalili na zem. Lidé skandovali: "Pusťte nás na ně." Policie po 19. hodině ampliony vyzvala dav, aby opustil prostor. Zatím zadržela dva demonstranty, informoval ředitel teplické policie Petr Sytař. Někteří lidé dorazili vyzbrojeni baseballovými pálkami či dřevěnými tyčemi, které policisté zabavili. 

Situace se brzy uklidnila. Kolem 20. hodiny se lidé rozcházeli, někteří v hloučkách diskutovali se členy antikonfliktního týmu. Policie postupně stáhla těžkooděnce, kontrolovala také auta při výjezdu z města.

Fotogalerie

Demonstraci s názvem Shromáždění nespokojených duchcovských občanů svolali tři lidé. Jeden z nich byl odsouzený za hajlování, druhý na Facebooku komentoval útok slovy "vyvraždit je všechny" či "jdu si nabrousit nože". Podle Bártové však v tuto chvíli nelze řešit jejich minulost (rozhovor se starostkou čtěte zde).

Policie kvůli demonstraci posílila hlídky, ale přesné počty nechtěla uvést. Dvojice policistů či strážníků kontrolovaly zejména centrum a jižní část města, kde se nacházejí problémové lokality.

Demonstrace se uskutečnila kvůli útoku z 18. května, kdy v noci skupinka Romů v Nádražní ulici napadla manželský pár, když se vracel z diskotéky. Manželé skončili na ošetření v nemocnici (více čtěte zde).

Romové na místě útoku ve středu pozdě odpoledne krátce před protestní akcí uspořádali improvizovanou bohoslužbu. Ladislav Nádvorník z teplického salesiánského střediska před zhruba třiceti lidmi přednesl modlitbu za mír v Duchcově. "Stávají se věci dobré i špatné. Záleží, jak se k nim postavíme. Každý chce žít v klidu s lidmi, kteří žijí ve vedlejším vchodě," uvedl Nádvorník.

Útok z předminulého týdne odsoudila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Podle ní je však nutné zamezit tomu, aby situaci podobně jako předloni na Šluknovsku zneužili pravicoví extremisté. "Berme v potaz, že toto napadení bylo individuálním činem několika jedinců a neměli bychom jej vztahovat ke všem Romům žijícím v České republice," uvedla ve středu těsně před začátkem demonstrace Šimůnková.

Útočníkům hrozí tři až deset let vězení, mladistvému polovina

Policisté z útoku obvinili tři muže a dvě ženy ve věku od 16 do 44 let z těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a výtržnictví. Útočníkům hrozí tři až deset let vězení, mladistvému poloviční trest.

Městská i státní policie už po útoku posílila hlídky v ulicích. Duchcovská radnice do čtvrti, ve které útok proběhl, vyslala i více kontrol sociálních či terénních pracovníků. "Chceme dát jasně najevo, že takové chování trpět nebudeme," uvedla minulý týden Bártová.

Surový útok sledoval prostřednictvím kamerového systému městský strážník, ale napadeným nepomohl. A to ani když žena bouchala na vrata služebny. Vedení městské policie v úterý strážníka za jeho nečinnost propustilo (více čtěte zde). Jeho postup, stejně jako únik záběrů, se bude prověřovat.

Napadená dvojice patří mezi dlouholeté obyvatele města, útočníci žijí v Duchcově zhruba pět let. Patří do skupiny, jejíž členové žijí střídavě v Česku a Velké Británii.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Ředitelé škol se vybírají podle sympatií, ministerstvo to chce změnit

Devět obcí se spojilo, aby zachránilo základní školu ve Strýčicích.

Ministr školství Robert Plaga se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl...

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Najdete na iDNES.cz