Demonstranti v Duchcově se vydali do romské čtvrti, policie zasáhla

  17:59aktualizováno  20:20
Policie se střetla s částí demonstrantů v Duchcově na Teplicku. Svolavatel sice akci po zhruba půl hodině rozpustil, ale její účastníci se vydali do části města obývané Romy. Kordon policistů jim v pochodu zabránil, dva lidé byli zadrženi. Demonstrace reagovala na nedávné surové napadení manželského páru místními Romy.

Na duchcovské náměstí Republiky dorazilo v podvečer zhruba osm set lidí. Jako první promluvil svolavatel demonstrace Jindřich Svoboda, který několikrát zdůraznil, že chce klidnou akci bez násilností.

"Události, které se zde odehrály, nelze přehlédnout. To, co se děje, může vyvolat válku černých proti bílým. Nikde Romové nemají takovou podporu a dávky jako u nás," uvedl. Útok označil za rasově řízenou akci proti občanům České republiky. Po něm krátce hovořila starostka města Jitka Bártová.

Kauza Duchcov

Lidé vyjadřovali své naštvaní, na slova řečníků reagovali souhlasnými výkřiky či pískotem. Na náměstí nebyly k vidění téměř žádné transparenty. Zhruba po půl hodině sice svolavatel demonstraci ukončil, její účastníci se ale vydali směrem do jižní části města, kde žijí Romové.

Policisté jim zahradili cestu, několik demonstrantů povalili na zem. Lidé skandovali: "Pusťte nás na ně." Policie po 19. hodině ampliony vyzvala dav, aby opustil prostor. Zatím zadržela dva demonstranty, informoval ředitel teplické policie Petr Sytař. Někteří lidé dorazili vyzbrojeni baseballovými pálkami či dřevěnými tyčemi, které policisté zabavili. 

Situace se brzy uklidnila. Kolem 20. hodiny se lidé rozcházeli, někteří v hloučkách diskutovali se členy antikonfliktního týmu. Policie postupně stáhla těžkooděnce, kontrolovala také auta při výjezdu z města.

Fotogalerie

Demonstraci s názvem Shromáždění nespokojených duchcovských občanů svolali tři lidé. Jeden z nich byl odsouzený za hajlování, druhý na Facebooku komentoval útok slovy "vyvraždit je všechny" či "jdu si nabrousit nože". Podle Bártové však v tuto chvíli nelze řešit jejich minulost (rozhovor se starostkou čtěte zde).

Policie kvůli demonstraci posílila hlídky, ale přesné počty nechtěla uvést. Dvojice policistů či strážníků kontrolovaly zejména centrum a jižní část města, kde se nacházejí problémové lokality.

Demonstrace se uskutečnila kvůli útoku z 18. května, kdy v noci skupinka Romů v Nádražní ulici napadla manželský pár, když se vracel z diskotéky. Manželé skončili na ošetření v nemocnici (více čtěte zde).

Romové na místě útoku ve středu pozdě odpoledne krátce před protestní akcí uspořádali improvizovanou bohoslužbu. Ladislav Nádvorník z teplického salesiánského střediska před zhruba třiceti lidmi přednesl modlitbu za mír v Duchcově. "Stávají se věci dobré i špatné. Záleží, jak se k nim postavíme. Každý chce žít v klidu s lidmi, kteří žijí ve vedlejším vchodě," uvedl Nádvorník.

Útok z předminulého týdne odsoudila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Podle ní je však nutné zamezit tomu, aby situaci podobně jako předloni na Šluknovsku zneužili pravicoví extremisté. "Berme v potaz, že toto napadení bylo individuálním činem několika jedinců a neměli bychom jej vztahovat ke všem Romům žijícím v České republice," uvedla ve středu těsně před začátkem demonstrace Šimůnková.

Útočníkům hrozí tři až deset let vězení, mladistvému polovina

Policisté z útoku obvinili tři muže a dvě ženy ve věku od 16 do 44 let z těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a výtržnictví. Útočníkům hrozí tři až deset let vězení, mladistvému poloviční trest.

Městská i státní policie už po útoku posílila hlídky v ulicích. Duchcovská radnice do čtvrti, ve které útok proběhl, vyslala i více kontrol sociálních či terénních pracovníků. "Chceme dát jasně najevo, že takové chování trpět nebudeme," uvedla minulý týden Bártová.

Surový útok sledoval prostřednictvím kamerového systému městský strážník, ale napadeným nepomohl. A to ani když žena bouchala na vrata služebny. Vedení městské policie v úterý strážníka za jeho nečinnost propustilo (více čtěte zde). Jeho postup, stejně jako únik záběrů, se bude prověřovat.

Napadená dvojice patří mezi dlouholeté obyvatele města, útočníci žijí v Duchcově zhruba pět let. Patří do skupiny, jejíž členové žijí střídavě v Česku a Velké Británii.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz