Babiše do koše, bouřil Václavák. Protestovalo se i v dalších městech

  • 4260
Přes deset tisíc lidí se sešlo na Václavském náměstí, aby požadovaly odchod premiéra v demisi Andreje Babiše. „Babiše, do koše“ a „Chceme slušnou vládu“ nebo „Bureš musí z vlády“ volali v narážce na krycí jméno, pod nímž bývalá komunistická tajná policie StB evidovala Babiše jako svého spolupracovníka. Petici za jeho odchod už podepsalo 236 tisíc lidí.

Po krachu jednání o vládě ANO s ČSSD se tak k tlaku na Babiše přidali lidé, kteří protestovali v pondělí na náměstí devatenácti českých měst. Měsíc poté, co demonstrace přispěly k rezignaci komunisty Zdeňka Ondráčka z čela komise Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Petici pod heslem „Za slušného premiéra a slušnou vládu“ začali lidé v Praze na Václavském náměstí podepisovat už v 17 hodin a postupně začali na náměstí přicházet další a další lidé. Až jich bylo několik tisíc.

Lidé drželi transparenty s hesly jako „Bureš, za katr půjdeš“, „Nechceme ve vládě estébáky“, „Česko není firma“ či snímek šéfa ANO za mřížemi, což je nadepsáno slovy „O čem sním“. To je narážka na Babišovu knihu O čem sním, když náhodou spím.

V 19 hodin pozvedli symbolicky srolované petiční archy proti Babišovi. „Nejsme tvoje firma“ a „Česko není Rusko“, volali. Organizátoři akce řekli, že se protest nebude konat sice každý týden, ale klidně znovu a tak dlouho, než lidé nesouhlasící s Babišem dosáhnou to, oč usilují. Na závěr demonstrace zazpívala českou hymnu operní pěvkyně Dagmar Pecková.

Pro Babiše je podstatné, že ANO volilo 1,5 milionu lidí

K protestům se Babiš vyjádřil při návštěvě Královéhradeckého kraje. „Pro mě je podstatné, že nás volilo 1,5 milionu lidí,“ řekl. V říjnových volbách do Sněmovny volilo hnutí ANO 29,64 procenta lidí.

„Samozřejmě nechť lidé protestují. Problém je, že většinou tito lidé nechtějí vést debatu a argumentovat. Já s tím nemám problém. Pokud máme jiné názory navzájem, tak se pojďme o tom slušně normálně bavit, ale já jsem žádný zájem z té strany neviděl,“ řekl Babiš.

Protesty se konají den před tím, než prezident Miloš Zeman oznámí, zda se má Babiš dál pokoušet sestavit vládu, nebo hlava státu pověří jednáním někoho jiného.

„Andrej Babiš je trestně stíhaný člověk s kontroverzní minulostí spojenou s StB, který za půl roku nedokázal spojit demokratické politické strany a českým občanům zajistit slušnou vládu s důvěrou,“ argumentuje Mikuláš Minář, předseda spolupořádající iniciativy Milion chvilek pro demokracii.

„Páteční krach jednání se sociální demokracií i sobotní odchod Babišova ministra Roberta Pelikána z politiky ukázal, že to nedokáže, a svým lpěním na vlastní funkci přihrává podíl na moci komunistům a xenofobním proudům jako SPD. Což považujeme - zvlášť necelých 30 let po listopadu ’89 - za nepřípustné,” uvedl Minář.

„Nevěříme, že v celé zemi, v naší politické reprezentaci a v neposlední řadě ve straně, jež vyhrála volby, neexistuje nikdo lepší a způsobilejší pro premiérskou pozici, kdo dokáže Čechám zařídit slušnou vládu,“ řekl další z organizátorů akce Lukáš Otevřel.

Změna vyjednavače o vládě by změnila postoj stran k jednání

Babiš v pondělních Lidových novinách poprvé připustil, že by respektoval, kdyby prezident Zeman dal pověření sestavit vlády jinému politikovi ANO, současnému vicepremiérovi Richardu Brabcovi.

A i když sám Babiš nečeká, že to Zeman udělá, několik parlamentních stran deklarovalo v případě výměny vyjednavače o vládě, že by mohly s ANO o vládě jednat, aby vliv na vládu nezískaly extrémní strany - KSČM a SPD Tomia Okamury.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video