Pravidla pro lázně se opět změní. Nejspíš v délce pobytů a u dětí

  20:06aktualizováno  20:06
Přísnější pravidla pro předepisování lázní fungují teprve rok a už je ministerstvo chce opět měnit. To, co hájil Leoš Heger, se zčásti nelíbí Martinu Holcátovi. Zřídil proto pracovní skupinu, jež má zmírnit dopady lázeňské vyhlášky.

Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Do pracovní skupiny ministerstvo zdravotnictví přizvalo provozovatele lázní, lékaře, zdravotní pojišťovny nebo odbory. Poprvé se sešli v listopadu.

"Aktuálně dochází k diskuzi nad jednotlivými náměty. Lze předpokládat, že úpravy se dotknou zejména délky léčebných pobytů a frekvencí jejich opakování. Případně též možností prodlužování jednotlivých pobytů, zejména u dětí," sdělila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Co je indikační seznam

Indikační seznam říká kvůli čemu, jak často a na jak dlouho může jet pacient do lázní na účet zdravotní pojišťovny. Ministerstvo za Leoše Hegera seznam změnilo a od 1. října 2012 došlo u dospělých ke zkrácení pobytů ze čtyř na tři týdny. Ze seznamu zmizely zcela například edukační pobyty a u některých diagnóz i možnost hrazený pobyt si ještě někdy v životě zopakovat.

"Myslím si, že indikační seznam je hodně přísný. To, jak je udělaný, má velkou logiku. Opomíjí to ale jednu věc, a totiž, že se jeho změny lázní skutečně výrazně dotkly a na ně nejsou tak velké peníze, abychom tu restrikci tady museli dělat tak přísně," řekl iDNES.cz ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

Ten se domnívá, že pomoc lázním se dá hledat na mezinárodní úrovni. "Před týdnem tu byl česko-čínský summit. Byli tam podnikatelé, kteří projevili zájem sem vozit lidi z Číny, ale my jsme hodně omezovali výdej víz. Po dohadech ministr zahraničí zrychlil vyřizování vízové povinnosti v Číně a zvýšil kapacitu," doplnil ministr.

Ministerstvo se spletlo, lázně přišly o dvojnásobek

Ministerstvo počítalo, že přísnějšími pravidly na lázních, která platí od 1. října 2012, ušetří maximálně půl miliardy korun ročně. Čísla, na které upozornil Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní, ale ukazují, že o půl miliardu přišly lázně už za půlrok. Loni do této péče mířilo celkem 2,5 miliardy korun.

"Lázní se změny dotkly víc, než bylo deklarováno. A zvláště v případě dětí," připouští Holcát. "Mám v širší rodině hocha, který jezdí do lázní po dětské mozkové obrně a musím říci, že dlouhodobá lázeňská péče jednou ročně ho nabije novou energií a jeho zdravotní stav se v průběhu života výrazně lepší, takže vynaložené prostředky se svým způsobem vrací," popsal.

To, že změna má větší dopad, potvrzuje i bývalý ministr zdravotnictví, nyní poslanec TOP 09 Leoš Heger. Právě za něj se indikační seznam po letech změnil. "Analýzy, které na to byly dělané, rozhodně s takovým poklesem nepočítaly," řekl iDNES.cz politik. "Se změnou vyhlášky se skloubila větší přísnost zdravotních pojišťoven a lékařů," vysvětluje si to, proč model nevyšel.

Podle exministra jsou tedy změny ve vyhlášce v pořádku. "Pokud by byly ale příliš drastické, tak to celé rozházejí, protože trvá nejméně rok, než se lázně změnám přizpůsobí," domnívá se Heger. Holcát tvrdí, že bez dalšího modelování změn se novela neobejde.

Lázně chtějí tři změny, zatím prošla jen jedna

Bláha iDNES.cz řekl, že Svaz léčebných lázní předložil ministerstvu zdravotnictví memorandum, ve kterém požaduje tři změny.

Svaz chce, aby vyhláška neměla zpětný dopad. Ten znamenal, že do opakovacího limitu se počítaly i pobyty před účinností novely. Kdo tedy jel do lázní mezi léty 2009 až říjnem 2012, měl po zpřísnění pravidel smůlu, protože od loňska pravidla opakování pobytu neumožňují. "Od ministerstva jsme se opakovaně dozvěděli, že tomuto požadavku neumějí vyhovět," popsal Bláha. "Je potřeba to zvážit a spočítat," uvedl Holcát.

Dalším návrhem je, aby vyhláška i nadále u některých indikací zachovala možnost 28denního kompletně hrazeného lázeňského pobytu. Loni jej vyhláška u všech diagnóz dospělých pacientů zkrátila na 21 dnů. "V této části nám ministerstvo nejspíš vyhoví," podotkl Bláha.

Lázně také chtějí obnovit edukační lázeňské pobyty. Na nich se dětští či dospělí pacienti učili například to, jak žít s cukrovkou. Loni všechny edukační pobyty u dětí i dospělých ale změna vyhlášky zrušila. "U nich nám také vysvětlují, že v žádném případě je do vyhlášky nevrátí," dodal Bláha. Ten vede Lázně Jáchymov a nedávno si s bývalým manažerem Penty Pavlem Vajskebrem zakoupili síť lékařských ambulancí Mediclinic, která loni vykázala podle Hospodářských novin tržby 233 milionů korun.

O změnách se rozhodne příští rok

Ministerstvo plánuje, že novela by se na vládu a do parlamentu mohla dostat v prvním čtvrtletí příštího roku.

Ačkoliv Holcát za několik týdnů skončí ve funkci, provozovatelé lázní jsou přesvědčeni, že změny mají šanci na úspěch. Ještě před volbami své požadavky projednávali s ČSSD, konkrétně stínovým ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem. Ten pro ně měl pochopení, které se odrazilo i ve volebním programu. "Ty práce se určitě po odchodu pana Holcáta nezastaví, naopak mohou přijít ještě další změny," míní Bláha.

Kvůli loňským změnám se v říjnu na Ústavní soud obrátila skupina senátorů v čele s Miroslavem Antlem. Po soudu chtějí, aby vyhlášku celou, nebo z části, zrušil.

"Vzhledem ke kritické situaci v lázních, ve kterých se počet pacientů, jejichž pobyt je hrazen z veřejného zdravotního pojištění, snížil mnohdy až o padesát procent, ale i s ohledem na medicínské hledisko, navrhují senátoři budoucímu ministru zdravotnictví jako první krok v této oblasti prodloužit základní dobu pobytu v lázních zpět na 28 dnů," stojí v tiskové zprávě Antla.

V insolvenci jsou nyní Lázně Velichovky. Lázně Dolní Lipová ukončily předčasně sezonu. V médiích se probíraly také problémy státních Jánských Lázní a hovoří se také o potížích u Darkova.

Ministerstvo už oznámilo, že výpadek regulačních poplatků, který nastane od ledna, lázním bude kompenzovat navýšením částky na ošetřovatelský den o sto korun. Ministr Holcát uvedl, že lázně už zaznamenaly případy, kdy lidé v listopadu a prosinci stahovali lázeňské pobyty, aby v lednu nemuseli platit regulační poplatky.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Silné bouřky a vítr zasáhnou odpoledne Čechy, místy mohou padat kroupy

Na snímcích jsou zachycené unikátní úkazy na obloze. Jev zvaný elf, rudý...

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami. Platí pro Prahu, Středočeský, Liberecký,...

Mynář podle TI podváděl při čerpání dotací, podala trestní oznámení

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podle nevládní organizace Transparency International (TI) podváděl při čerpání dotací za...

Najdete na iDNES.cz