Lázně Velichovky mají naději na záchranu. Už se o ně hlásí kupci

  8:35aktualizováno  8:40
Zkrachovalé slatinné lázně ve Velichovkách na Náchodsku se možná dočkají obnovy. Insolvenční správce je chce prodat vcelku, tvrdí, že už se mu hlásí vážní zájemci.

Provoz skončily lázně už před konkurzem. Insolvenční správce většinu ze stovky zaměstnanců propustil a nechal si jen šest lidí na administrativu a údržbu areálu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lázně ve Velichovkách jsou od června opuštěné a kvůli nezaplaceným dluhům v insolvenci, ale možná se do nich pacienti vrátí. Schůze věřitelů v úterý v Hradci Králové ponechala ve funkci insolvenčního správce, který by rád lázně co nejrychleji prodal a zachoval je vcelku.

"Hlásí se už zájemci, přestože jsme nedělali žádnou reklamu nebo inzerci, jsou z České republiky i ze zahraničí. Zatím jsem nikoho neoslovoval," uvedl insolvenční správce David Jánošík.

Lázně dlužily zejména bankám za úvěry na opravy budov a také České správě sociálního zabezpečení. Pět firem se domáhá pohledávek ve výši 43 milionů korun, malým věřitelům jde asi o 19 milionů.

"Dvacet let jsem lázním dodával čisticí prostředky, ale až letos po zavedení úhradové vyhlášky přestaly platit. Věřím, že by je mohl někdo koupit," řekl Vratislav Dytrych z Jičína, jemuž lázně dluží necelých 220 tisíc korun.

Obec Velichovky zase požaduje skoro 560 tisíc korun za nezaplacený lázeňský poplatek. "Letos už pacientů nebylo tolik, což pocítí zdejší restaurace a obchody. Spekuluje se o zájemcích, budeme věřit, že snad lázně někdo koupí," vyjádřil naději starosta Velichovek Josef Karel.

Provoz skončily lázně už před konkurzem. Insolvenční správce většinu ze stovky zaměstnanců propustil a nechal si jen šest lidí na administrativu a údržbu areálu. Lázně dluží i bývalým zaměstnancům.

Lázně Velichovky

  • Do insolvenčního řízení se přihlásilo asi 140 věřitelů, firma jim dluží kolem 62 milionů korun, největší pohledávku 27 milionů korun má Raiffeisenbank, která půjčila peníze na rekonstrukci budov
  • Firma dluží zaměstnancům na platech a odstupném 15 milionů
  • Znalec aktuálně ocenil nemovitosti v areálu na 119 milionů, hodnota firmy je celkem 139 milionů 
  • Lázně se zaměřovaly na léčbu pohybového ústrojí a využívaly místní hustou slatinu, pacienti tam jezdili na léčení po úrazech či při problémech s klouby a kostmi

"Od června neplatily, většina lidí čeká i na tříměsíční odstupné. Fyzioterapeuti si našli novou práci snad nejdřív ze všech, někdo však skončil na úřadu práce," popsala situaci Dana Pohanková, která dřív působila jako finanční ředitelka Lázní Velichovky.

Lázně požádaly o konkurz

Podle správce Jánošíka bude lázně možné obnovit jen s velkými náklady. Navíc přišly o registraci nestátního zdravotnického zařízení a tím i o smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Proto navrhl jejich prodej raději, než aby se lázně pokoušely obnovit provoz ještě v bankrotu.

Lázně Velichovky, které v opravených budovách využívaly kolem 400 lůžek, samy na sebe podaly návrh na insolvenci koncem června. Nejprve navrhly řešit úpadek reorganizací, ale pak požádaly o konkurz.

Když ho však krajský soud v druhé půli července vyhlásil, lázně se proti tomu odvolaly s odůvodněním, že soud údajně nedodržel některé lhůty a věřitelé tak neměli šanci požádat o reorganizaci. Odvolání by měl pražský vrchní soud teprve řešit.

"Chtěli jsme nejprve řešit věc reorganizací společnosti, ale narazili jsme na neochotu financujících bank, když zjistily, že máme problémy," uvedl předseda představenstva Lázní Velichovky Petr Burian.

Odvolání proti konkurzu označil za nelogický krok ze strany jiných lidí z představenstva. S částí uplatněných pohledávek nesouhlasí.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Varna explodovala při začátečnických pokusech, dvojice čelí obvinění

Výbuch v panelovém domě v Náchodě (14. 2. 2019)

Policisté dopadli muže, který utekl po výbuchu varny pervitinu v Náchodě. Jeho i ženu z téhož bytu už obvinili z...

Krize v Rychnově je zažehnána, do nemocnice se vrací bývalý primář

Novorozenec v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou.

Personální krize na dětském oddělení nemocnice v Rychnově nad Kněžnou skončila. Nemocnici se podařilo získat...

Najdete na iDNES.cz