Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Zdravotnictví získá navíc 10 miliard. Polepší si nemocnice, zubaři ne

  11:18aktualizováno  13:12
Ministerstvo zdravotnictví představilo návrh úhradové vyhlášky pro příští rok. Vyplývá z něj, že více při rozdělování veřejných peněz dostanou nemocnice a ambulantní specialisté. Naopak zubařům a praktickým lékařům vyhláška nepřilepšuje. Návrh počítá s nárůstem výběru pojistného o 10 miliard korun a celkovými ročními výdaji na péči ve výši 235 miliard korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Návrh zákonného opatření počítá s tím, že platby za státní pojištěnce se ročně navýší o 4,7 miliardy korun. Podle předpokladů se má příští rok zvýšit také výběr pojistného o šest miliard korun. "Opřeli jsme se o říjnovou predikci vývoje ekonomiky ministerstva financí," vysvětlila výhled náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová.

"Systém bude s deseti miliardami navíc k pacientům vstřícnější," doplnila Rögnerová k otázce, zda pacienti budou muset příští rok čekat na některé neakutní zákroky. Zároveň ale podotkla, že úhradová vyhláška nevyřeší konkrétní situaci některých nemocnic. Jejich asociace už upozornila, že u některých už dluhy ohrožují jejich existenci.

Léčebny a lázně dostanou navíc stokorunu na den za pacienta

Podle ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta úhradová vyhláška pro příští rok zaceluje díry zejména ve financování nemocniční péče. Do ní by příští rok mělo přitéci o pět procent více prostředků (viz box).

Komu vyhláška přeje

Podle ministerstva si příští rok nemocnice v akutní péči polepší o 4,2 miliardy korun, ambulantní specialisté o půl miliardy korun a praktičtí lékaři a stomatologové zůstanou bez výrazného navýšení.

Podle Rögnerové zubaři chtěli přidat jednu miliardu korun, tedy 10 procent navíc. Holcát ale uvedl, že to je nepřijatelné. "Co se týká úhrad amalgámových plomb pacienty, tak to je politické téma a já počítám, že se bude hrát v následujích měsících," uvedl ministr v demisi.

Ministerstvo chce vyhláškou zčásti kompenzovat výpadek regulačního poplatku za pobyt v léčebnách a lázních. Ty se stejně jako nemocnice ocitnou bez 60, respektive 100 korun za den péče. Navíc u nich ale při zavedení časového omezení, které prosazuje ČSSD, u poplatku hrozí, že o tento druh příjmu zcela přijdou. Pacient po těžkém úraze by totiž limit vyčerpal už v nemocnici a při rehabilitaci by žádný poplatek za den pobytu poté nehradil.

Aktuální návrh vyhlášky pro léčebny a lázně znamená, že od ledna příštího roku dostanou za každého pacienta za den pobytu stokorunu navíc. Další stokoruna jim přijde za případný doprovod.  Tedy v situaci, kdy je například s dítětem v léčebně i rodič.

Tři čtvrtě miliardy jako půjčka pro VZP

Tomu, aby nedocházelo ke zpožďování plateb ze strany pojišťoven, by měla pomoci bezúročná půjčka pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) s více než šesti miliony klientů. Pojišťovna by si ráda od státu půjčila 2,6 miliardy, vláda zatím odsouhlasila 700 milionů. "O další jedné miliardě jednáme," uvedl Holcát.

Ministerstvo chce také postupně smazávat rozdíly mezi platbami jednotlivých pojišťoven. Nyní se děje to, že každá pojišťovna stejný zákrok platí jinak. Navíc rozdíly jsou i mezi platbami u jednotlivých nemocnic.

Regulace vůči zdravotnickým zařízením budou moci použít podle vyhlášky nově jen ty zdravotní pojišťovny, které předem zveřejní parametry, jejichž překročení k omezování povede. Tím bude systém veřejného zdravotního pojistného podle resortu transparentní a předvídatelný. Toto opatření je reakcí na letošní rozhodnutí Ústavního soudu, který formálně zrušil úhradovou vyhlášku pro letošní rok.

Úhradová vyhláška

Úhradová vyhláška je základním dokumentem pro přerozdělování veřejných peněz ve zdravotnictví. Jde o peníze vybrané na zdravotním pojištění (tedy mimo rozpočet ministerstva), které slouží pro úhradu péče, nikoliv chod pojišťoven či resortu. Zdravotní zařízení a pojišťovny si sice mohou nasmlouvat lepší podmínky úhrad péče, než jsou ve vyhlášce, nesmějí s nimi ale jít pod úroveň vyhlášky. Vyhláška také udává pravidla tam, kde se na úhradách zdravotní zařízení s pojišťovnami nedohodnou.

Kdyby došlo na všechny požadavky, 50 miliard by bylo málo

Pravidla úhrad letos bedlivě sledují lázně, nemocnice, ale i ambulance a zubaři. Ti chtějí, aby pojišťovny platili dvojnásobek za amalgámové plomby, jinak budou chtít peníze po pacientech (více zde). Koalice soukromých lékařů zase hrozila, že pokud se přidá jen nemocnicím, nastanou protesty.

"Říkám, že segmenty zase nebudou spokojené, protože pro uspokojení všech bychom potřebovali dalších 50 až 60 miliard korun, což je nereálná suma," dodal Holcát. "Budu za nehoršího ministra, který prosadil tu nejhorší vyhlášku," žertoval. Pak ale dodal, že aktuální nastavení pravidel považuje za maximum možného.

Jeho náměstkyně podotkla, že všechny segmenty zdravotnictví v posledních deseti letech rostly a ani příští rok by nemusel být výjimkou.

Lékaři: Počkáme, co nám dá ministerstvo, pak budeme dělat závěry

Zdravotnická zařízení a lékaři zatím nechtějí návrh příliš komentovat.

"Vyhlášku jsme zatím nedostali do ruky, takže k ní nemůžeme dát žádné vyjádření," řekla iDNES.cz tisková tajemnice tisková tajemnice České stomatologické komory Zina Sladkovská.

"Principy vyhlášky jsem zatím nečetl, takže se k tomu nemůžu jednoznačně vyjádřit. Je fakt, že pan ministr deklaroval, že restrikce, které byly ve vyhlášce pro letošní rok, by už pokračovat neměly. Ba naopak, že by finanční prostředky měly být navýšeny," uvedl Eduard Sohlich, ředitel hranické nemocnice a předseda Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje menší zdravotnická zařízení. "Je ale otázkou, jakých typů nemocnic by se navýšení dotklo a zda nebude eliminováno regulacemi letošní vyhlášky, protože vyúčtování roku 2013 přijde v polovině roku 2014. Je také otázkou, zda tam nebudou omezení, která by avizované navýšení snížilo," dodal.

"Zatím z toho moc moudří nejsme, jasné vyjádření z ministerstva nám chybí. Pro nás je důležité, aby v ambulantní péči byl nárůst, protože v tomto segmentu už si nemůžeme dovolit pokles," uvedl Václav Šmatlák, který je předsedou Sdružení praktických lékařů a mluvčí Koalice soukromých lékařů.

"Pro praktické lékaře by samozřejmě bylo příjemné, kdyby došlo k plošnému navyšování základní úhrady, jež se nezvýšila už pět let, ale my jdeme cestou individuálních jednání se zdravotními pojišťovnami. Chceme, aby pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví udělaly vše proto, aby se příští rok rozšířily kompetence praktických lékařů a toto rozšíření bylo také hrazeno. Pokud to tak nebude, tak budeme mít problém," doplnil Šmatlák.

VZP uvedla, že úhradovou vyhlášku považuje za "velmi zodpovědně zpracovanou". Zároveň ale pojišťovna tvrdí, že její odhad rozhodně nepočítá se šestimiliardovým nárůstem ve výběru pojistného. Podle pojišťovny tento růst nedosáhne ani na čtyři miliardy. "Jsme již tradičně pesimističtější, a to o zhruba 2,5 miliardy korun," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Pokud by se vyplnila prognóza pojišťovny, nikoliv ministerstva financí a zdravotnictví, VZP tvrdí, že by se v roce 2014 ocitla v deficitu ve výši 2,8 miliardy. "Po započtení propadu z předchozích období tak hrozí deficit necelých 5 miliard korun," dodal Tichý.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Sníh a mráz vydrží ještě tento týden, Vánoce budou zřejmě opět na blátě

Nejchladnější počasí z nadcházejícího období čeká Česko tento týden, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně...

Do USA jen s negativním testem ne starším než den. Platí to i pro očkované

Do Spojených států je očkovaným vstup nově povolen jen s negativním testem na covid, který není starší než jeden den. V...

Z kapky krve odhalí i svalovou atrofii. Novinka pomůže u novorozenců

Testování na potenciální zdravotní problémy u novorozenců se od ledna rozroste o další vzácné nemoci. Rodiče budou moci...

Desítky kilometrů dálnic ročně, slíbil u Zemana příští ministr dopravy Kupka

S kandidátem na ministra dopravy Martinem Kupkou z ODS jednal na zámku v Lánech prezident Miloš Zeman. „Klíčové je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...