Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Děti si psaly dopisy a učily se na zahradě, říká výherkyně Dálkového Ámose

  20:22
Ocenění pedagogů Zlatý Ámos mělo letos kvůli pandemii koronaviru novou kategorii Dálkový Ámos. Tu získala pedagožka Pavla Vopatová ze Základní a mateřské školy Meziboří na Mostecku. S devatenácti dětmi, které jsou nyní ve třetí třídě, překlenula takřka celý rok distanční výuky. „Když jsem se pak dozvěděla, že jsem vyhrála, obrečela jsem to,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz

Vítězka Dálkového Ámose Pavla Vopatová. | foto: Archiv Pavly Vopatové.

Jak jste vnímala, když začala minulý rok distanční výuka? 
Ze začátku jsme všichni doufali, že to bude jen na chvíli. Školy se zavřely ve středu, v úterý jsme ještě měli vyučování. Od té středy jsem dala dětem nějaké úkoly, ale říkala jsem si, že i kdyby to mělo být na čtrnáct dní nebo na měsíc, není dobrá forma dávat jim jen úkoly. Nechtěla jsem s nimi ztratit kontakt a hledala jsem způsoby, jak učit na dálku.

Dvojitou výhru slaví pražský učitel Pírek, je Zlatým i Dětským Ámosem

Protože můj manžel má zkušenosti s pořádáním různých konferencí, dal mi tipy na různé online nástroje. Snažila jsem se tím prokousat a od pondělí dalšího týdne jsme se začali učit online. To byla výzva, protože moje třída byli v té době druháci. Ale s pomocí rodičů jsme to zvládli dát dohromady a fungovalo to.

Dostala jste tehdy i nějaké pokyny shora, nebo to bylo celé vaše iniciativa?
Tenkrát to bylo všechno dobrovolné a záleželo na učitelích, jak se s tím kdo popere a popasuje. Ale určitě ne každý měl možnosti nebo vědomosti. Nikdo nás na to nepřipravil, bylo to ze dne na den.

Pavla Vopatová

  • Studovala na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem
  • Ráda tráví volný čas se svou rodinou a přáteli
  • Baví ji tanec, turistika, cestování a poznávání nových míst a také učení a objevování nových možností, jak ho zkvalitnit.

Vítězka Dálkového Ámose Pavla Vopatová.

Šlo všechno od začátku hladce, nebo jste musela řešit nějaké potíže?
Za začátku nám trvalo, než jsme se s nástroji na distanční výuku naučili pracovat, než se to děti naučily ovládat... Možnosti, které jsme vloni měli, nebyly takové jako nyní. Různé portály jako Teams nebo Webex nebyly vytvořené pro školy, takže tam třeba nebyly funkce jako dnes, kdy můžete děti rozdělit do skupinek, když se opakuje učivo, a podobně. Takže na začátku byly boje, ale zvládli jsme to. Dnes už máme úplně jiné možnosti, hlavně jsme se s tím naučili pracovat.

Byla jste z distanční výuky ze začátku nervózní? Že to děti třeba nebude bavit, nebudou dávat pozor...
Nervózní ani ne, protože jsem doufala, že to bude maximálně čtrnáct dní nebo měsíc. Rozhodně by mě tehdy nenapadlo, že budeme doma rok.

Nominační video žáků:

Jak vaše hodiny vypadají? Předpokládám, že děti učíte celý den?
Teď už jsou to třeťáci, takže mají angličtinu, a tu je neučím. V druhé třídě jsem je měla na všechno. Samozřejmě jsem se snažila, aby je vyučování bavilo. Různě to kombinujeme, třeba sdílíme různá videa, občas si u toho zacvičíme, zazpíváme, abychom to odlehčili. Také jim vytvářím různé online únikové hry, kvízy... Pomáhá mi také již zmíněné členění dětí do skupin, kde děti spolupracují na zadání a já působím jako poradce. Zkrátka využívám všechny způsoby, které takto online jdou.

Zlatý Ámos 2021

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal letos Tomáš Pírek ze Základní školy U Krčského lesa v Praze 4. Na trůnu vystřídal Tomáše Míku z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Je 17. mužem, který za posledních 28 let anketu vyhrál. Zároveň vyhrál i v hlasování u dětské poroty a stal se tak rovněž Dětským Ámosem. Novou kategorií pro tento ročník byl Dálkový Ámos pro nejoblíbenějšího online učitele.

Pozorujete na dětech, že jsou po tom roce skleslejší?
To by byla spíš otázka na ně. Nemyslím si, že by to bylo nějak extrémní. Nové možnosti aplikací nastavují nové formy práce a já se také snažím vyučování něčím ozvláštnit. Teď jsme měli třeba barevný velikonoční týden. Na Modré pondělí jsme se všichni navlékli do modrého, někteří si namodřili obličeje, pak jsme měli Žluté úterý, Škaredou středu... Takže se to snažíme nejrůznějšími způsoby odlehčit.

Když si děti vzpomenou, že mají morčátko

Stává se vám, že děti během výuky nedělají, co mají, třeba hrají na počítači hry nebo si chatují?
Spíše mají tendenci si mezi sebou povídat nebo něco říkat mně. Například si třeba vzpomenou, že mají doma morčátko, a mají velkou potřebu ho jít ukázat. Ale protože hodiny potřebujeme odlehčit, ta morčátka nebo další věci si klidně ukážeme a pak pokračujeme v učení.

Je podle vás výuka mladších dětí jednodušší, než jak to mají třeba kolegové na druhém stupni?
Myslím, že každé má svoje. U nás je problém, že je sice mohu na dálku učit, ale už nemůžu kontrolovat, jestli správně drží tužku, jestli každý den čtou... To kolegové na druhém stupni už samozřejmě nemají, ale zase řeší jiné problémy. Navíc tím, jak jsou moji žáci malinkatí – vlastně byli nejmenší děti, které nemohly skoro celý rok do školy – museli se prokousat ovládáním počítače a dalšími věcmi, které starší děti už znají. Jednoduché to každopádně nemá nikdo.

Kontrolovat úkoly trvá daleko déle

Jak vlastně řešíte úkoly? Dělalo vám problémy je kontrolovat?
Problémy ne, spíš to trvá daleko déle. Někdy pracuji třeba do deseti do večera, protože to trvá. Děti mi například každý den posílají nějaká vypracovaná cvičení a já jim píšu zpětnou vazbu, co bylo dobře, případně co by si měly opravit. Ale nemají více úkolů, než by měly při běžném vyučování. 

Ale dáváme si i různé dobrovolné výzvy, třeba tělocvičné. Když někdo jde ven a vyjde sjezdovku nebo objede dům na kolečkových bruslích, vyfotí se a dostane jedničku do tělocviku. To samé máme v pracovní a výtvarné výchově. Teď na jaře se stejně jako loni děti zapojují do akce Ukliďme Česko. Opět posílají fotky a motivují tak ostatní.

A rodiče spolupracují?
Ve většině případů velmi dobře, musím je pochválit. Je to nastavené tak, aby se děti naučily, co mají. Kdyby spolupráce nebyla, bylo by to daleko těžší.

Co byste poradila učitelům, kteří distanční výuku nezvládají?
Myslím, že to hodně závisí na typu třídy, na tom, jak je nastavená práce. Těžko se dá radit takto obecně, u každého ročníku funguje jiná motivace.

Výhru jsem obrečela, je to vyznamenání

Překvapilo vás, když jste se o nominaci na Dálkového Ámose dozvěděla?
Je to pro mě asi největší ocenění, protože ho nevybírá nikdo z dalších učitelů, ale rodiče s dětmi. Když jsem to zjistila, byla to pro mě velké překvapení a hrozně mě to potěšilo. Když jsem se pak dozvěděla, že jsem vyhrála, obrečela jsem to. Je to opravdu velké vyznamenání.

Jaká je vaše nejhezčí vzpomínka nebo něco, co vás za ten rok překvapilo?
Když jsme byli na jaře doma už delší dobu, začala jsem si všímat, že dětem chybí kontakt. Navrhla jsem jim, jestli si nechtějí napsat navzájem dopisy. Musím říct, že jsem od toho nic moc neočekávala, protože to byli druháci, sotva se naučili psát. Ale dopadlo to naprosto úžasně. Nejdřív jsem děti rozdělila do dvojic já, aby nikdo o dopis nepřišel. Když si je napsaly, pak si je odnesly do schránek, aby se prošly venku a dostaly také dopisy. 

A oni si je nejen napsali, ale začalo je to tak bavit, že si hned další týden chtěli vybrat někoho jiného a zase napsat dopis. Dokonce si začali i vymýšlet navzájem úkoly, poschovávaly si třeba poklad a naváděli se pomocí dopisů. Strašně se na dopisy těšili a vydrželo jim to několik týdnů.

Jak jste řešila, když se do lavic mohla vrátit část tříd během rozvolňování?
Během rozvolňování nebylo možné mít všechny děti pohromadě ve třídě, takže jsem hledala způsob, jak učit všechny, a přitom neporušit nařízení. Děti jsem rozdělila do dvou skupin a každá chodila dvakrát týdně ke mně na zahradu. Musím říct, že děti i mě to velmi bavilo. Samozřejmě jsme již dříve chodili ven na prvouku nebo dopravní výchovu, ale díky tomuto jsem objevila kouzlo venkovního vyučování i v jiných předmětech, například v matematice a v českém jazyce.

Scházely se děti mimo školu, když měly tu možnost?
Záleželo vždycky na době. Jsou děti, které vyhledávaly kontakt s ostatními, a ty se scházely, když to bylo povolené. Některé děti kontakty velmi vyhledávaly. A když byl lockdown, naučili se někteří v online prostředí vytvářet skupinky, kde vypracovávali společně úkoly nebo si hráli. Mám radost, když vidím, že spolupráce mezi dětmi funguje i v tomto online prostředí. Ale osobní kontakt to nenahradí

Předpokládám, že už se všichni asi nejvíc těšíte do lavic.
To určitě, už je opravdu na čase. Trvá to moc dlouho.

Paroubek: Petříčka příznivci ČSSD nevolí, Hamáček teď musí prokázat odvahu

  • Nejčtenější

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kellnerův boeing dosedl na pražském letišti. Horváth podal svědectví o nehodě

V pátek krátce před půl třetí ráno přistál na pražském letišti soukromý Boeing 737NG společnosti PPF Group Petra...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Zdravotnické školy zažívají letos boom. Nedostanou se všichni

Premium Střední zdravotnické školy letos zaznamenávají nevídaný nárůst počtu zájemců. V průměru minimálně o třetinu, někde ale...

Babiš píše poslancům, aby podpořili delší přeměnu kojeneckých ústavů

Za déle trvající přeměnu kojeneckých ústavů se přimlouvá premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Vadí mu podle dopisu,...

Na pražském Barrandově se srazila tramvaj, dodávka a autobus

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu, která se stala v neděli odpoledne na pražském Barrandově. Střetla se tam...

Nutně musím být na vládě, tvrdí Hamáček, proč neletí do Moskvy

Ministr vnitra Jan Hamáček v sobotu potvrdil, že na plánované jednání o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V do Moskvy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...