KDU-ČSL rozšířila svůj návrh novely loterijního zákona o zákaz internetového sázení a sázení přes mobilní telefony a zpřesněné definování moderních hracích automatů, tzv. videoterminálů. Návrh dnes posílá do Sněmovny.
"Náš návrh povede k omezení hazardu a dramaticky ztíží možnost korupce. Proto potřebujeme podporu i ve společnosti, nejen v Poslanecké sněmovně," odpověděl v chatu Svoboda.
Odpovědi Cyrila Svobody najdete zde |
Na dotaz dalšího čtenáře, jestli by nestačilo více hazard danit, odpověděl Svoboda, že pouze vyšší daně nejsou řešením. "Zákaz internetového sázení je správné řešení. Platí v některých zemích Evropské unie," napsal šéf lidovců. Také odmítl názor, že sázení přes internet se podobá obchodu na burze přes internet.
Svobodou vedená strana dělá z loterií jedno z hlavních předvolebních témat. Návrh KDU-ČSL má sedm částí. "Za povolení každého nového hracího automatu by provozovatel musel zaplatit milion korun a pak by se musel dohodnout s obcí, zda mu ho vůbec na svém území povolí, nebo by musel jít jinam," řekl už dříve Svoboda.
Navíc by se už hazard neměl propagovat a jeho provozovatelé by povinně přispívali do státního fondu kultury, nemohli by si vybrat jiné veřejné projekty jako dnes.
Černínský palác je dobrá adresa
Čtenáři se ale neptali pouze na omezení hazardu. Svoboda přiznal, že se mu stýská po funkci ministra zahraničí. "Pozice ministra zahraničních věcí patří mezi nejzajímavější a Černínský palác je dobrá adresa. Nejprve je však potřeba uspět ve volbách," odpověděl šéf lidovců.
Svoboda se také vyjádřil k Lisabonské smlouvě. "Prezident republiky by měl podepsat Lisabonskou smlouvu, ale zřejmě ji nechce podepsat za žádných okolností. Vláda by měla být v řešení aktivní," napsal jednomu čtenáři.
Smlouva ani Listina práv EU podle něj nerozšiřuje pravomoc Evropské unie, zároveň tyto předpisy nemohou působit retroaktivně. "Nemohou se zabývat otázkami, které vyvstaly před vznikem Evropské unie," napsal. Narážel tím na požadavek prezidenta Klause, který chce prosadit pro Česko výjimku z Listiny základních práv EU. Má podle něj zabránit zpochybňování Benešových dekretů.
Lidovecký návrh není jediný
Ve Sněmovně se bude přitom do jarních voleb bojovat ještě o dva jiné protihazardní návrhy. Senátorský, který chce zcela zrušit sázení přes internet a k ruletám vrátit krupiéry na místo počítače. Podle Svobody byl tento návrh pro stranu dobrou inspirací, považuje jej ale za nedostatečný.
Úřednický ministr financí Eduard Janota plánuje ve svém záměru dát více pravomocí obcím, aby si samy rozhodly, zda na svém území povolí nejen klasické hrací automaty, ale i modernější "videoloterijní terminály".
O platné loterijní normě se mluví jako o jednom z nejzlobbovanějších zákonů vůbec.
Jak může dopadnout práce lidí se zájmem o minimální regulaci hazardního byznysu ukázal nedávný test MF DNES. Místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota a poslanec Ladislav Šustr (kandidát TOP 09, zvolený ale za KDU-ČSL) byli ochotni za milion korun jít právě proti navrhovanému zákonu. - vše o kauze Milion za zákon čtěte zde
Pokušení byli vystaveni také lidovci, u nichž nastrčený figurant v roli provozovatele sítě kasin předložil nabídku generálnímu sekretáři Jiřímu Stodůlkovi. Akci zarazil podle svého tvrzení přímo Cyril Svoboda, Stodůlka rezignoval.