Někdy je lepší se navzájem nerozčilovat, vysvětluje stranický zákaz poslanec ČSSD Vítězslav Jandák

Někdy je lepší se navzájem nerozčilovat, vysvětluje stranický zákaz poslanec ČSSD Vítězslav Jandák | foto: Michal Sváček, MAFRA

ČSSD si naordinovala mlčení, v krajích to ale zas tak horké není

  • 175
Zákaz komunikace s médii píšícími podle vedení ČSSD v neprospěch sociálních demokratů považují krajští lídři strany za správný. Ukazuje se ale, že mnozí z nich embargo nerespektují. "Lidé mají jiný názor než vy, stejně je všechny neovlivníte," říká třeba Vítězslav Jandák.

Redakce se pokusila zjistit názor krajských lídrů na informační embargo, které jménem strany vyhlásil předseda Jiří Paroubek minulý pátek vůči několika redakcím včetně iDNES.cz. Proto, že se prý vůči ČSSD nechovají korektně a píšou v její neprospěch (o vyhlášení embarga se dočtete zde).

Že to není jednotný názor vedení, naznačilo už páteční prohlášení místopředsedy ČSSD a moravskoslezského lídra Lubomíra Zaorálka. "Zákopová válka s novináři není dobrá," připustil s tím, že u rozhodnutí nebyl. Jeho aktuální názor se zatím nepodařilo zjistit, Zaorálek jezdí podle asistenta po mítincích (více o Zaorálkově názoru čtěte zde).

Podobně jako ostatní lídři. Možná i proto nezvedl telefon třeba první jihomoravský kandidát Bohuslav Sobotka. Ze zřejmých důvodů se pak nepodařilo dovolat ani Jiřímu Paroubkovi, který vede kandidátku na Ústecku a embarga se drží.

Jiní lídři ale reagovali vstřícně. Třeba už zmíněný Vítězslav Jandák, toho času aktér kampaně v jižních Čechách.

Jandák: Je lepší se navzájem nerozčilovat

Co říká na stranický zákaz? "Když nás některá média vyloženě urážejí, je lepší se navzájem nerozčilovat. Nebudeme se hádat a po volbách si popovídáme," reagoval poslanec.

S rozhovorem pro iDNES.cz problém neměl, i když vřele doporučoval, aby se psalo i o jiných politicích, třeba o sporných krocích místopředsedy ODS Ivana Langera. Voliči ale podle Jandáka straně ohlášené mlčení nevyčítají.

"Lidi mají trošku jiný názor než vy v redakcích a nepodaří se vám je všechny ovlivnit," dodal. S omluvou kvůli mítinku pak několikaminutový rozhovor ukončil.

Na setkání s voliči mířil také liberecký lídr Pavel Ploc. "Vím, že doporučení existuje, ale my tady s krajskými redakcemi všech deníků komunikujeme, nemáme s tím problém. S celostátními médii, která to hrotí vůči Jiřímu Paroubkovi a ČSSD, je myslím správné nekomunikovat," odvětil Ploc. Ani on se prý s negativní reakcí veřejnosti nesetkal.

Nic není nastálo, naznačil tajemně Škromach

Miroslav Váňa, který vede oranžovou kandidátku na Pardubicku, zavolal zpět do redakce sám. Postěžoval si, že Paroubkem jmenovaná média často překroutila to, co zaznělo třeba na tiskové konferenci.

"Když chcete osobní názor, jsem prezentován jako nepřístupný papaláš a mohl bych z toho být smutný. S omezením souhlasím, ale jak vidíte, nemám problém mluvit, nebudu pokládat telefon," odpověděl Váňa. Zatím prý nikomu ze "zakázaných" médií rozhovor neodmítl.

"Bohužel mám i já zkušenost, že skoro všechno, co řeknu, je pak překrouceno proti nám. Tak se tomu zákazu ani nedivím," řekl iDNES.cz zlínský lídr Zdeněk Škromach.

I on ale s redakcí hovořil a vysvětloval postoj sociální demokracie. Bude se tedy na embargu něco měnit? "Nic není nastálo," zasmál se Škromach, víc to ale nerozvedl.

Z lídrů, kteří zvedli telefon, se tak nejvíc držel oficiální stranické linie první muž na plzeňské kandidátce Václav Votava. "Vidíte, že jsem vám telefon zvedl, ale odkázal bych vás na vyjádření pana předsedy na tiskové konferenci," odvětil. Otázku, zda postoj veřejně nadiktovaný vedením může stranu poškodit, nechtěl komentovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video