Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček (13. září 2018)

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček (13. září 2018) | foto: ČTK

Zeman údajně slíbil, že kvůli Petříčkově nominaci nebude dělat potíže

  • 66
Prezident Miloš Zeman údajně ve středu slíbil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že kvůli nominaci sociálního demokrata Tomáše Petříčka na ministra zahraničí nebude dělat žádné problémy. Předsedové poslaneckých klubů TOP 09 a STAN se však obávají, že Petříček narazí na to, že nemá za hranicemi dostatečně vybudované jméno a respekt.

Informace o tom, že se jmenováním Petříčka by neměl být problém, uvedl v neděli předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. 

„Já jsem dostal informaci od pana předsedy Hamáčka, že ve středu mluvil s panem prezidentem Zemanem a že mu údajně přislíbil, že žádné problémy nebudou,“ řekl v ČT Chvojka.

Petříček si na jmenování ministrem zahraničí musí počkat

Zeman po středečním jednání vlády novinářům řekl, že se s dosavadním náměstkem ministra zahraničí Petříčkem sejde, pokud mu ho premiér Andrej Babiš přivede. Prezident dodal, že se na středečním zasedání vlády o nominaci Petříčka nemluvilo.

„Je krajně politicky nevhodné, neseriózní a neprofesionální, pokud pan Chvojka veřejně - navíc v televizi - interpretuje krátké setkání mimo jednání vlády, u kterého vůbec nebyl přítomen,“ uvedl k tomu prezidentův mluvčí. Poznamenal, že Zeman si chce nejprve promluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO), což se stane v úterý 2. října večer v Lánech, a pak se sejde s kandidátem.

Petříčkovu nominaci v neděli v ČT kritizovala opozice. Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska je zvykem, že ministrem zahraničí je respektovaná osobnost a česká zahraniční politika je „diskoordinovaná“.

Respekt za hranicemi

„To, že pan Petříček nemá neformální autoritu, bude českou diplomacii v zahraničí limitovat. Člověku, který chce zastávat takovouto pozici nestačí odbornost, musí mít respekt za hranicemi,“ řekl v pořadu Miroslav Kalousek. „Ministerstvo zahraničí není výukové středisko,“ dodal. 

Podle předsedy poslanců STAN Jana Farského bude v zahraniční politice zřejmě pokračovat dvojvládí Zemana a Babiše. „Jejich výstupy jsou dost zoufalé,“ uvedl Farský.

Spekulace o tom, zda nebude Petříček vůči prezidentovi a premiérovi submisivní, Jan Chvojka odmítl. Farský a Kalousek to naopak zpochybňují. 

„Máme tady dva hráče na zahraničním poli - prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Ani jeden z nich není ten, kdo by svou moc pustil komukoli jinému,“ řekl Farský. 

Nejednotná zahraniční politika

Jedním z témat, které předsedové poslaneckých klubů otevřeli, byla rovněž otázka české diplomacie. Podle Jana Farského spousta z našich velvyslanců neví, jakou politiku mají za Česko prosazovat. „Jednu agendu tady razí Miloš Zeman, který zapomíná na lidská práva a hodnoty v politice. Andrej Babiš zase vstoupí tam, kde je to pro něj výhodné,“ komentuje. 

ČSSD navrhuje do vlády Petříčka. Babiš kývl, Poche má jít zpět do Bruselu

 „Něco jiného říká prezident, něco jiného premiér, něco jiného ministr zahraničí. Co si z toho mají ti chudáci vzít?“ pronesl Miroslav Kalousek na konto české zahraniční politiky, která podle něj momentálně nemá jasné priority a na zásadní témata má diametrálně odlišná stanoviska.

Předsedové také prodiskutovali nedávný dopis bývalého hejtmana a kandidáta na šéfa ČSSD Jiřího Zimoly, kde Zimola stav strany připodobňuje ke „stadiu klinické smrti“ (psali jsme zde). Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka situaci okomentoval s tím, že kvůli tomu stranu nevidí jako nestabilního koaličního partnera. „Sociální demokracie má mnoho názorových proudů.Vždycky se najde nespokojený jedinec,“ dodal. 

Pocheho bývalý asistent

Sociální demokraté původně navrhovali na šéfa diplomacie svého europoslance Miroslava Pocheho. Zeman ho ale odmítl, nepodporoval ho podle Chvojky ani Babiš. Zeman to zdůvodnil mimo jiné Pocheho postojem k migraci. Vedení ministerstva zahraničí dočasně převzal Hamáček. Petříček byl v minulosti Pocheho asistentem v Evropském parlamentu.

Chvojka nepotvrdil informaci, že by se Poche mohl stát Petříčkovým náměstkem poté, co by se necelý rok před evropskými volbami vzdal mandátu europoslance. „Nevím o tom,“ řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video