Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Nemocnice chystají další infekční lůžka, nedostává se jim ale personálu

  10:29
Lůžka s ventilátory jsou v Praze skoro zaplněná, řekl tento týden nový ministr zdravotnictví Roman Prymula. Lidí hospitalizovaných s koronavirem je totiž nejvíce od začátku pandemie. Nemocnice nejen v hlavním městě proto přemýšlí, jak vyčlenit další lůžka pro tyto pacienty. Vhodná ale nejsou všechna oddělení, větší problém je navíc vytíženost personálu.

Nemocnice Na Bulovce, JIP, Klinika infekčních chorob | foto: Dan MaternaMAFRA

Pokud budou nové případy dalších několik týdnů přibývat stejně rychle jako nyní, může podle ministra Prymuly nastat nedostatek nemocničních lůžek s ventilátory. Je proto podle něj třeba přestat rozlišovat mezi lůžky pro pacienty s covidem-19 a bez něj.

Jednotlivé nemocnice tak již zvažují, jak zajistit více místa pro pacienty s koronavirem. Třeba v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny již vyčlenili dalších 21 lůžek s přívodem kyslíku. A pokud se i tato zaplní, nemocnice má krizový scénář s dalšími dvaceti.

Také ve Fakultní nemocnici Hradec Králové plánuje navýšit počty míst v budově plicní kliniky. „Stejně jako na jaře jsme již provedli potřebná opatření, například i drobné stavební úpravy, aby byly prostory pro tento provoz vhodné,“ popsal mluvčí Jakub Sochor. 

Fakultní nemocnice Ostrava je zase podle mluvčí Petry Petlachové připravená vyčlenit na pacienty s koronavirem celou budovu, ve které je standardně Klinika infekčního lékařství a Kožní oddělení. Pobrat dokáže šedesát lidí, nemocnice ji vyčlení, když bude mít více než třicet hospitalizovaných. V pátek jich měla třiadvacet. Pokud by nestačila ani tato kapacita, nemocnice má v záloze nadto ještě dalších třicet míst.

Osekaná infekční lůžka

Přesto nemocnice přiznávají, že další navýšení kapacit by již mohlo znamenat omezování jiné péče. Infekční oddělení jsou totiž specifická a v minulých třiceti letech prošla v Česku značnou redukcí a zbyla jich jen čtvrtina. 

„Před pokoji by měly být filtry, aby se personál, který tam vstupuje, mohl na onemocnění daného pacienta připravit, převléct se. Měl by fungovat boxový systém, tedy jednolůžkový pokoj se sociálním zařízením,“ popsal v rozhovoru pro iDNES.cz primář infekčního oddělení nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

Česko se na semaforu zbarvuje do oranžové, přibývá mrtvých, řekl Prymula

Kromě toho prochází běžně zaměstnanci infekčních oddělení školením, učí se speciální postupy, jak snížit riziko nákazy. Kromě samotných zdravotníků se to týká třeba i uklizeček.

Důležitou podmínkou pro vznik nových covidových lůžek je navíc připojení ke kyslíku a možnost monitoringu, což však nebývá běžnou součástí standardních lůžkových oddělení. Některá oddělení jsou tak podle mluvčího Thomayerovy nemocnice Petra Sulka pro tyto účely z hlediska dispozičního a prostorového uspořádání zcela nevhodná. 

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Když tak nemocnice vyčleňují další oddělení pro potřeby covidových lůžek, snaží se vždy navyšovat kapacity na těch odděleních, kde lze dodržet správný hygienický bariérový režim. „Jedná se například o nekřížení ‚čisté a špinavé cesty‘, zajištění samostatného vstupu na pracoviště, vyčleňování výtahů na ‚čistý a špinavý‘ a tak dále. V rámci našich technických možností se snažíme vytvářet i hygienické filtry,“ popsal Sulek.

Mýlili jsme se, že se už nemusíme bát infekcí. Zrušená lůžka chybí, míní lékař

Stejně tak nemocnici v Uherském Hradišti hrozí, že pokud budou i nadále růst počty hospitalizovaných s covid-19, bude muset začít postupně omezovat standardní péči a přesouvat ji do dalších nemocnic, které zřizuje Zlínský kraj.

Právě do Uherskohradišťské nemocnice totiž putují pacienti s koronavirem z celého kraje. „Jako jediní v kraji máme infekční lůžkové oddělení a také díky moderním prostorám největší možnosti pro vytvoření covidových lůžek na dalších odděleních tak, aby splňovala stejné parametry, jako právě infekční lůžka,“ popsal mluvčí Egon Havrlant.

„Je naivní si myslet, že infekční oddělení jsou vždy a všude ‚uzpůsobeny tomu, aby nedošlo k přenosu nákazy‘. Každé lůžko v nemocnici je lepší než žádné,“ míní však Marie Heřmánková z Všeobecné fakultní nemocnice.

Nová lůžka nestačí, je třeba také personál

Nemocnice se nepotýkají pouze s nedostatkem personálu pro infekční lůžka, začíná docházet i ten pro ostatní oddělení. Třeba právě Uherskohradišťská nemocnice již zveřejnila na svých facebookových stránkách inzerát, přes který hledá brigádníky.

„Hledáme zejména bývalé zdravotní sestry, zdravotníky, studenty zdravotnických oborů,“ píší zástupci nemocnice.

S nedostatkem personálu se potýká třeba i pražská Thomayerova nemocnice. Podle mluvčího Sulky jsou schopni uvolnit pro pacienty s koronavirem další lůžka, ale jen v případě, že k nim budou mít i dostatek personálu. „K dnešnímu dni nám chybí celkem padesát zdravotních sester a máme rovněž nedostatek pomocného personálu,“ upozornil Sulek.

Když dojdou zdravotníci, s pacienty pomohou obyčejní lidé, nastínil Prymula

A podobně to vidí třeba i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. „Pokud se bude situace zhoršovat, nevidím jako největší problém samotná lůžka, ale vytíženost a množství zdravotnického personálu. S tím souvisí i testování, které se snažíme průběžně navyšovat. Jsme částečně omezeni právě nedostatkem sester a v tuto chvíli čekáme také na dodání dalšího analyzátoru do našich laboratoří,“ popsal ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.

Pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19 každým dnem přibývá. Podle nejnovějších čísel ministerstva zdravotnictví jich v sobotu bylo 1985, z toho 181 ve vážném stavu. Ještě o týden dřív bylo 503 hospitalizovaných a 87 pacientů ve vážném stavu.

Pacienti v nemocnicích se přitom dostávají do statistik se zpožděním. Většina lidí s rizikem komplikací dorazí do nemocnice 10 dnů od diagnózy, dalších asi 5 až 10 dní trvá, než se rozvine těžký stav. „Pak tedy máme asi další týden, dva, dva a půl, než se počet diagnostikovaných projeví v počtu hospitalizovaných. Počet se tak promítá s určitým zpožděním,“ popsal šéf Ústav zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Uherskohradišťská nemocnice hledá brigádníky:

Primář z Bulovky: Chtěli bychom zachránit všechny, ale nejde to

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Na mimořádném jednání vláda rozhodla, že kvůli špatné epidemiologické situaci znovu zpřísní opatření proti šíření...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula se omluvil národu. Slíbil deset tisíc lůžek a plošné testování zdarma

O projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se měl uskutečnit v pondělí, občané nakonec nepřišli. Ministr v...

Roušky povinně ve městech i v autě s cizími, nařídil od středy Prymula

Vláda na pondělním jednání schválila povinné nošení roušek v autech. Vztahovat se nebude na řidiče, kteří pojedou sami...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Jak se bourá ve velkých městech? Rizikem je rušná ulice vedle klidného parku

Premium Pražská Michle není zrovna centrum města. Jenže Chodovská ulice v Michli je důležitou dopravní spojnicí, která vede od...

Ti, co měli přijít, nepřišli. Dušek odmítá, že by vládě v srpnu nedal data

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek odmítl, že by vládě v srpnu nedodal data s predikcí...

Proti starostovi Znojma už je většina zastupitelů, připomínají jeho kauzy

To, co původně vypadalo jako běžná politická přestřelka, začíná vážně ohrožovat pozici znojemského starosty Jana...

Češi opět nosí roušky venku, opatření dodržují i v prázdných oblastech

Češi ve většině případech dodržují povinnost nosit roušky i ve venkovních prostorech. Jedná se primárně o zastavěné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...