Podle pražské radní pro zdravotnictví Mileny Johnové má hlavní město již od...

Podle pražské radní pro zdravotnictví Mileny Johnové má hlavní město již od konce roku připravený seznam zařízení, která mohou zajistit očkování ze dne na den a s využitím vlastního zdravotnického personálu. K takovým zařízením patří i Domov pro seniory Kobylisy. (7. ledna 2021) | foto: Petr TopičMAFRA

Do dvou týdnů by mohli být naočkováni klienti poloviny domovů pro seniory

  • 15
V Česku jsou zatím naočkováni obyvatelé asi šesti procent domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. Podle odhadů Asociace poskytovatelů sociálních služeb by za dva týdny mohla mít vakcínu za sebou polovina těchto zařízení. Zájem o očkování má 73 procent klientů a polovina pracovníků.

Podle poslední statistické ročenky sociálních věcí bylo v ČR celkem asi 1 070 zařízení. Fungovalo zhruba 520 domovů pro seniory, 350 se zvláštním režimem a 200 pro zdravotně postižené. Dohromady měly přes 69 400 lůžek. Všechna ale obsazena nejsou. Podle ročenky v zařízeních pracovalo celkem zhruba 67 400 lidí. Všichni se o klienty přímo nestarají.

Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiřího Horeckého jsou v regionech ještě zařízení, která úřady kvůli očkování nekontaktovaly. 

Když domovy údaje k vakcinaci institucím poslaly, nedostaly odpověď, řekl šéf APSS. Za dobrou označil naopak situaci v Olomouckém, Jihomoravském a Jihočeském kraji i začátek v Praze. Někde objíždějí domovy mobilní očkovací týmy, jinde má vakcinaci na starosti tamní lékař. „Proočkováno je šest procent zařízení,“ uvedl Horecký.

Asociace provedla průzkum, do něhož se zapojilo 270 zařízení. Polovina z nich odpověděla, že očkování mají v příštích dvou týdnech. Třetina domovů naopak termín netušila, nebo měl být až za čtyři či více týdnů. Asociace odhaduje, že by do dvou týdnů mohla být naočkována polovina domovů pro seniory, se zvláštním režimem a pro postižené. Záležet to bude na dodávce vakcín i na zásobě jehel a stříkaček.

Zájem o očkování má 73 procent obyvatel a polovina pracovníků domovů. Třetina těch, kteří se očkovat nechtějí, už covid měla. Podle Horeckého je pravděpodobné, že se tito klienti a zaměstnanci později ještě naočkovat nechají. „Vidíme, že je rozdíl, jestli bylo zařízení postiženo koronavirem. Jestli tam došlo k většímu počtu úmrtí, tak ta ochota očkovat se je vyšší,“ uvedl Horecký.

Asociace nyní dostává dotazy na postup, pokud se pracovník naočkovat nenechá a dál bude pracovat s klienty. „Očkování je dobrovolné. Je to politické rozhodnutí. Není možné zaměstnance nutit, nebo sankcionovat,“ podotkl šéf APSS. Dodal, že ředitelé zařízení se snaží záležitost vysvětlovat a vyvracet dezinformace o očkování. Jako bonus, který je nyní možný, zmínil Horecký odbourání pravidelného antigenního testování. Na výtěr z nosu musí pracovníci domovů chodit každých pět dnů.

Klienti domovů patří spolu se zdravotníky, kteří se starají o pacienty s covidem, do první skupiny očkovaných. Do ní spadají i lidé nad 80 let. Pro ně se má v pátek spustit internetový rezervační systém. Horecký zmínil, že seniorům s online přihlášením chtějí pomoci i pracovníci pečovatelských a dalších terénních služeb.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video