Smí prezident na veřejnosti vystupovat v džínách? Jan Švejnar soudí, že ano.

Smí prezident na veřejnosti vystupovat v džínách? Jan Švejnar soudí, že ano. | foto: MF DNES

Co takhle název Czechlands, zaznělo od Švejnara

  • 344
Před deseti lety byl Jan Švejnar členem rubriky Porota. Každý týden dostal od magazínu MF DNES jednu otázku. Není nezajímavé si jeho odpovědi po letech připomenout. Mnohé se totiž přímo či nepřímo týkají funkce, na kterou nyní kandiduje.

Jan Švejnar, ekonom. Tak nynějšího prezidentského kandidáta v letech 1997 až 1998 uváděl týden co týden magazín MF DNES.

Švejnar byl členem poroty, jejíž členové se pravidelně vyjadřovali k všemožným politickým a společenským problémům. Společnost mu tehdy tvořili cestovatel Miroslav Zikmund, fotbalista Antonín Panenka, rabín Karol Sidon či spisovatel Ludvík Vaculík.

Vtěsnat odpověď na často složité téma do jedné či dvou krátkých vět byl určitě nelehký úkol. Jan Švejnar ho však pravidelně a svědomitě plnil. Celkem redakci poskytl 72 odpovědí.

Vyjadřoval se tu k Romům, tu k lékům, městské policii či porodnosti. Nezaskočila ho ani otázka, zda není na čase uznat jednoslovný název Česko.

"Je pravda, že to stále zní divně. Z praktického hlediska je však třeba najít krátký název. Navrhoval bych též najít krátký název pro používání ve světě - např. Czechlands (obdobně k Netherlands a Switzerland)," uvedl například.

Byl pro vyšší prezidentské pravomoci
I po deseti letech odpovědi o prezidentském kandidátovi mnohé napovídají. A často se i prezidentské funkce týkají. Švejnar například souhlasil, aby měl prezident vyšší pravomoci. Už tehdy se vyslovoval pro přímou volbu prezidenta. A připustil, že jsou dnešní komunisté demokratičtější než jejich předchůdci.

V době, kdy ještě měl jen americké občanství, odpovídal i na otázku, zda bychom měli mít možnost občanství dvojího. "Ano. Mnoho zemí tuto možnost už dlouhou dobu bez velkých problémů poskytuje. V nynějším globálním světě to lidem umožňuje, aby se více sblížili a ekonomicky se lépe integrovali," odpověděl Švejnar.

Výhrady ke Klausovi neskrýval už před 10 lety
I před deseti lety měl výhrady k Václavu Klausovi, který byl v té době premiérem.

Na otázku, zda je Klaus stále "mužem na svém místě", sice odpověděl kladně, mělo to však své ale... "Dostal se nebezpečně blízko k hranici neefektivnosti. Bude muset uznat chyby své vlády, rozpoznat základní problémy této země a rychle se vzchopit k nápravné akci. Jinak bude muset předat místo schopnému nástupci," shrnul Švejnar.

. Odpovědi Jana Švejnara

Jak prezidentský kandidát odpovídal před 10 lety

Máme mít možnost dvojího občanství?
ANO Mnoho zemí tuto možnost už dlouhou dobu bez velkých problémů poskytuje. V nynějším globálním světě to lidem umožňuje, aby se více sblížili a ekonomicky se lépe integrovali.

Měl by mít prezident vyšší pravomoci?
ANO Vždy je dobré, když je politická moc poměrně rovnoměrně rozložená.

Je Václav Klaus stále mužem na svém místě?
ANO. Ale dostal se nebezpečně blízko k hranici neefektivnosti. Bude muset uznat chyby své vlády, rozpoznat základní problémy této země a rychle se vzchopit k nápravné akci. Jinak bude muset předat místo schopnému nástupci.

Stačí podezření z nepravostí k odchodu z veřejné funkce?
NE Podezření jsou častá a mnohdy se ukáží být neprokázaná. Kvalitních veřejných činitelů je přitom málo. Odchod z funkce by měl být podmíněn prokázáním evidence.

Dospěla ČSSD k převzetí moci?
ANO Má vnitřní problémy, ale funguje jako demokratická strana a podporuje základní ideály moderního světa. Nemá ve vládnutí zkušenost, ale to ji nediskvalifikuje. Přijde-li demokratickým způsobem k moci, zhostí se toho úkolu se všemi výhodami a problémy debutanta.

Není už načase uznat Česko jako jednoslovný název země?
ANO Je pravda, že to stále zní divně. Z praktického hlediska je však třeba najít krátký název. Navrhoval bych též najít krátký název pro používání ve světě - např. Czechlands (obdobně k Netherlands a Switzerland).

Stal se odkaz TGM součástí dnešní politické kultury?
ANO Je však stále třeba prohlubovat smysl pro demokracii, otevřenost a toleranci.

Smí prezident vystupovat na veřejnosti v džínách?
ANO Dnes je to široce přijatelná norma oblékání. Je však též mnoho situací, kdy by takto prezidenti vystupovat neměli a také nevystupují.

Mají mít cizinci právo kupovat nemovitosti? ANO Za předpokladu, že bude trh s nemovitostmi volný. Cizinci pak budou kupovat a prodávat nemovitosti za běžnou tržní cenu a budou České republice přispívat tím, že budou platit daně z nemovitostí.

Souhlasíte s placením školného na vysokých školách?
ANO Vysokoškolské vzdělání je investice, která má vysokou návratnost. Není třeba, aby ji dotovali ostatní daňoví poplatníci. Je však potřeba zajistit, aby v této oblasti fungoval kapitálový trh a studenti si mohli na školné vypůjčit.

Měl by být prezident volen lidovým hlasováním?
ANO Úřad prezidenta je velmi důležitý a volby prezidenta nejsou časté. Občané by tudíž měli mít právo volit prezidenta přímo.

Má dnes smysl spořit?
ANO Dnes obzvláště. Stát zajišťuje méně než dříve v očekávání, že se lidé více postarají sami o sebe. V nynější ekonomice též existují mnohem výhodnější možnosti spoření a investování než dříve.

Máme mít možnost dvojího občanství?
ANO Mnoho zemí tuto možnost už dlouhou dobu bez velkých problémů poskytuje. V nynějším globálním světě to lidem umožňuje, aby se více sblížili a ekonomicky se lépe integrovali.
Jsou čeští komunisté padesát let po Únoru demokratičtější?
ANO Avšak samo o sobě toto moc neříká. Před padesáti lety komunisté nebyli zrovna příliš demokratičtí.

Hrozí naší kultuře amerikanizace?
ANO Amerikanizace je fenoménem dvacátého století. V naší kultuře byla až donedávna méně přítomna než jinde ve světě, její vliv se ale rychle zvyšuje na světový normál. Na sklonku století se však amerikanizace mění v globalizaci - všichni eklekticky přejímají od ostatních to, co považují za nejlepší.

další otázky najdete v dnešním magazínu MF DNES

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video