CIZINCI V BRNĚ: Jste veselí a rádi pomůžete, oceňuje Rus. Štvou ho úřady

  0:10
Z rodného Podněstří přijel do Brna poprvé před patnácti lety. Chtěl vědět, zda se na Moravě dokáže uplatnit. Nyní Viktor Šlapakov prodává do zemí bývalého Sovětského svazu transformátory a ve volném čase se chce přidat k dobrovolným hasičům. „Tady lze mít dlouhodobé plány,“ říká.

Viktor Šlapakov pochází z neuznaného státu Podněstří mezi Moldavskem a Ukrajinou. Do Česka přijel poprvé před patnácti lety. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podněstří se v roce 1990 odtrhlo od Moldavska, jeho svrchovanost však žádný jiný suverenní stát neuznal. Dříve bylo území součástí Sovětského svazu. Viktor Šlapakov pochází z města Bendery, před odchodem na vojnu vystudoval technologické lyceum.

„Do tohoto ruského teritoria přesídlili už moji praprarodiče. Děda byl bohatý, měl sady, domy, ale bolševici mu všechno vzali. Přesto tam předci zůstali. Země má svého prezidenta, armádu, ministry, peníze, ale ne svrchovanost. Lidi doteď neví, kam patří, nikdo neví, co bude zítra,“ přibližuje poměry v zemi.

Do Brna přijel poprvé na popud kamarádů, kteří ho k sobě pozvali na návštěvu.

„Chtěl jsem to tady poznat a zjistit, jestli bych se uplatnil. O rok později jsem přijel znovu, zprvu jen se sedmidenním vízem, nakonec jsem zůstal natrvalo. Vypracovat se k tomu, co dělám teď, mi trvalo deset let. Bez znalosti jazyka je člověk uzavřený v komunitě, to jsem nechtěl,“ přibližuje složité začátky dobrou češtinou s přízvukem.

Jazyk se učil z televize. Po necelém roce rozuměl, během dalšího léta se obstojně domluvil. Pátý rok se v baru seznámil s Češkou, s níž nyní čekají druhé dítě. Společně v Brně žili sedm let, nyní bydlí třetím rokem ve vesnici poblíž. „Začali jsme žít společně asi měsíc po seznámení, manželka mi v tomto byla velkou oporou, nikdy jsem se neučil v žádném kurzu. Na gramatiku se teď chystám společně se synem, který nastoupil do první třídy,“ líčí.

Rusko nejsou jen medvědi, vodka a balalajka

Šlapakov organizuje výpravy přátel a obchodních partnerů z postsovětských zemí do Brna a vypráví jim příběhy z historie města. Stejně tak bere české přátele a spolupracovníky do své rodné země. Rád propojuje kultury a odbourává předsudky.

Viktor Šlapakov

  • Je mu 37 let, pochází z města Bendery v Ponděstří - oblasti mezi Moldávií a Ukrajinou. Jeho tamní rodina se řadí mezi starověrce, což je náboženské hnutí, které se odštěpilo od Ruské pravoslavné církve.
  • Vystudoval v Podněstří technologické lyceum, pak pracoval jako voják z povolání a následně začal podnikat.
  • Do Brna přijel poprvé v roce 2000 za kamarády, aby se přesvědčil, jestli se dokáže v Česku uplatnit.
  • Zhruba po pěti letech, co se na Moravě usadil, se seznámil s Češkou, s níž nyní čeká druhé dítě. Sedm let žili v Brně, pak se přestěhovali na vesnici.
  • Pracuje jako obchodní zástupce společnosti, která na Vyškovsku vyrábí transformátory.
  • Pátrá po místu, kde je pochován jeho dědeček, který padl v Polsku během 2. světové války v době, kdy babička byla těhotná (čekala otce Viktora Šlapakova). Chce přispívat na webová fóra, kde si lidé předávají informace a vzájemně si pomáhají hledat své za války zesnulé předky.

„Setkávám se s názorem, že Rusko je vodka, balalajka, medvědi, mráz a nic víc. Ale země se od rozpadu Sovětského svazu rozvinula. Kazaši, Rusové či Ukrajinci zase znají v Česku akorát Prahu, Karlovy Vary a Český Krumlov. Při exkurzích Brnem jim vyprávím třeba to, že od dob obležení Švédy zvoní poledne o hodinu dřív,“ líčí.

Oddaný fanoušek hokejové Komety by se chtěl připojit k dobrovolným hasičům. Ve volném čase hraje tenis či badminton. V mezinárodních utkáních fandí Rusku. „Na co si doteď nemůžu zvyknout, je česká chvilka. U nás to znamená minutu či dvě. Tady může chvilka trvat i dvě tři hodiny, je to pro vás zkrátka normální,“ směje se.

Za velkorysé a ojedinělé považuje, že jsou Češi schopni vybrat velké sumy v charitativních sbírkách.

„Jste usměvavý a veselý národ s duší otevřenou k cizímu neštěstí a ochotný pomoci. K pomoci cizincům jste obezřetnější, dřív se říkalo, že Čechům berou práci. Ale to není pravda, pro nás je složitější ji bez znalosti jazyka a kultury získat, musíme se všemu učit znovu,“ přibližuje svůj pohled.

Když pozve k sobě domů kamarády, připraví bohaté občerstvení, jak je zvyklý z Podněstří. „Příchozí se pak hrozně diví, co že to slavíme! U nás je to prostě normální, každé takové obyčejné posezení je pro nás jako svátek,“ přibližuje.

Větu „zvu tě“ chápe jednoznačně. Kdo někam zve, měl by také zaplatit. „Když jsem bydlel s kamarády, pozval nás jeden z nich do hospody. Na závěr zaplatil svá tři čtyři piva a tím to skončilo,“ zarazilo ho. „A obzvlášť za ženu se samozřejmě sluší zaplatit, to mě učili. Tady je na to ale modernější pohled, ženy chtějí ukázat, že jsou nezávislé.“

Důchod u nás pro dva? Dvě stě eur

Do vlasti se vrací každý půlrok, i když to autem trvá celý den. Snaží se podporovat rodiče, kteří dostávají důchod dohromady kolem 200 eur za měsíc. Když ví, že jim něco chybí, koupí to a přiveze.

V novém domově slaví katolické i pravoslavné Vánoce. „Snažíme se doma ctít českou kulturu, ale na druhou stranu i naši ruskou. Chci, aby děti vnímaly oboje a předat jim to. I zvyk společných večeří, který mi vštípili rodiče. Všichni si vzájemně poděkují, políbí se, je to příjemné a práce je oceněna,“ přibližuje.

Manželství uzavřené v pravoslavném kostele v Podněstří jim v Česku neplatí. „Bohužel podle českých zákonů se tady církevní sňatek v cizině neuznává, ale neplatil by ani podněstrovský úřední sňatek, protože je to nepřiznaný stát. Musíme se tady úředně vzít znovu. Hodně lidí to nechápe.“

Cizinci v Brně

iDNES.cz přináší sérii příběhů cizinců, kteří se rozhodli usadit a trvale žít v Brně. Přibližuje názory, zkušenosti a pohled zpovídaného na život v jihomoravské metropoli a obecně v Česku. Popisuje počáteční těžkosti každého z nich i to, jak přivykali odlišné kultuře a zvykům.

  1. Zimě už lékař z Nigérie přivykl, s nedůvěrou se potýká
  2. Češi pracují bez hrdosti a chladně, míní učitel z Tokia
  3. Máte nejlepší MHD, chválí Srbka. Děsí ji ale zkoušky sirén
  4. Češi jsou drbny, hodnotí Mexičan. Chtěl sem už od Nagana
  5. Lísají se, pak seknou, hodnotí Čechy portugalský filmař
  6. Zdejší Vánoce mě stresují, přiznává učitelka z Tanzánie
  7. Mám rád český sarkasmus a přímočarost, říká Angličan
  8. Na Zélandu děti čůrat na kanál nedáváme, diví se chůva
  9. Češi jezdí agresivně, jako by řídili formuli, míní Američan

Překvapuje ho, že ze státních peněz placení úředníci jsou lidem k dispozici jen dva dny v týdnu. „Když něco potřebujete nutně řešit v neúředních hodinách, máte smůlu. Úřady mají striktní lhůty a nepřihlíží k individuální situaci. U nás mají úřední hodiny pro veřejnost každý den,“ srovnává.

Spoustu času ho stálo i vyřizování kvůli jménu. „Do prvních papírů mi napsali počeštěné příjmení, před dvěma lety ale vyšel nový zákon, že cizinci musí mít v českých dokladech totéž, co v pasu, takže jsem musel všechno od řidičáku po smlouvy zase nechat na úřadech upravit. Šlapakov a Shlapakov jsou dva úplně jiní lidé. Syn má první verzi, já tu druhou, už to není sjednocené.“

Chválí naopak fungování české policie. „U nás je kriminalita větší a policie je hodně zkorumpovaná. Přejmenovat milice na policii nestačí, dokud tam budou stejní lidé zvyklí fungovat určitým způsobem,“ kritizuje.

A co obchodníka v Brně vytáčí? „Nedá se to tak říct, kulturu musím přijmout takovou, jaká je. Něco se mi líbí víc, něco méně, ale můžu na to mít tak akorát svůj názor, přece vám nebudu vykládat, že to nemáte dělat, že je to špatně. O tom to je, tolerovat rozdílné zvyky,“ uvažuje nahlas.

Seberte si věci a běžte do Ruska

Občas se setkává s osočováním kvůli okupaci Československa v roce 1968. Politici a média podle něj nevraživost v lidech utužují, když opakují, jak Češi nemohou vpád Rusům dodnes zapomenout. „Já ale za to, co se tehdy stalo, přece nemůžu. Někteří tvrdí, že všechno zlo jde z Ruska a že všechno, co je na východ, je Rusko. I v rodině jsou takové názory. To ale není pravda, je tam patnáct samostatných států,“ vysvětluje.

Jelikož sám zažil v roce 1992 válku v Podněstří, dokáže se vcítit do situace válečných uprchlíků.

„K moci se tam tehdy dostali nacionalisté a řekli Rusům, seberte si věci a běžte do Ruska. Do budoucna nám chtěli zakázat mluvit svým jazykem, takže takhle vypukla občanská válka. Bylo mi 14 let. Létaly nad námi miny, slyšeli jsme jejich svist, schovávali jsme se pod stůl a nevěděli jsme, co bude. Jindy jsme se při náletech schovávali v noci ve sklepě,“ vzpomíná na válečné hrůzy.

Dokáže ho naštvat, když někdo na sociálních sítích nadává a soudí uprchlíky, když nic podobného nezažil. „I z nás tehdy byli uprchlíci, kdo to nezažil, nemůže je pochopit. Nemůžeme šmahem všechny odsuzovat, i když víme, že před válkou utíká jen část a spousta jich jde jen za lepším životem.“

Česko je podle něj jeden ze státu Evropy, kde mají obyvatelé skutečnou jistotu. Mohou mít dlouhodobé plány a vědí, že se splní. Lidé v Podněstří žijí v nejistotě a čekají, registrují náznaky, že by mohlo dojít dalšímu občanskému konfliktu. „I když tady lidé nadávají, tak nehrozí, že by životní úroveň klesla až na dno,“ uzavírá.

Bude jednou soudit umělá inteligence? Soudce varuje před etickými překážkami

  • Nejčtenější

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční soutěži StarDance XIII. Devátý večer se tak na parket postaví dvojice Marta...

2. prosince 2024  17:16

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám pomáhajícím KLDR. Vyvolalo to pozdvižení u poslanců, kteří rychle vyzvali k odvolání stanného...

3. prosince 2024  15:18,  aktualizováno  4.12

Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi

S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle očitých svědků se jednalo o skupinku Romů, z nichž nikdo nebyl k lékařce objednán ani nepatřil mezi...

3. prosince 2024  14:21

Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie

Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které umožňují řidičům vyhnout se placení nebo pokutám za překročení doby parkování. Alespoň tak je inzerenti...

4. prosince 2024  10:46

Vlak přejel nezletilou dívku v Černošicích u Prahy. Přišla o obě nohy

Vlak na železničním přejezdu v Černošicích ve čtvrtek večer přejel nezletilou dívku, která následkem toho přišla o obě nohy. Na místě zasáhly všechny složky integrovaného záchranného systému. Dívku...

28. listopadu 2024  19:35,  aktualizováno  21:18

OBRAZEM: Co peklo schvátí, to už nenavrátí. Připomeňte si pohádkové čerty

Slavíme Mikuláše a blíží se Vánoce. Čili je ideální čas na to, připomenout si nikoliv jen laskavého pána s bílým plnovousem a plným košíkem laskomin, ale i jeho společníka čerta. V českých pohádkách...

5. prosince 2024

Přepravci zkrátili čas uložení zásilek. Lidé mají na vyzvednutí jen den či dva

Přepravní společnosti se připravují na hektické předvánoční období a očekávají nejvyšší zatížení. Kvůli omezené kapacitě na výdejních místech či boxech se mnohé rozhodly dobu uložení zásilky výrazně...

5. prosince 2024

Turkova osobnost láká. Mladí chtějí nejvíc k Motoristům, Piráti netáhnou

Premium

Mám doma dýku SS, Certifikovaný rasista, Piju savo. Před měsícem si Motoristé ustavili mládežnickou organizaci Motorgen a hned vzbudili rozruch, protože se přitom fotili s rádoby humornými nápisy...

5. prosince 2024

ANALÝZA: Proč jihokorejský prezident zničil sám sebe a poškodil pověst země

Premium

Jižní Korea se střelila do vlastní nohy. A to hodně citelně. Šokující na tom je zejména skutečnost, že tím, kdo stiskl pomyslnou spoušť, byl samotný prezident země Jun Sok-jol. Unáhleným vyhlášením...

5. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního...