CIZINCI V BRNĚ: Lísají se, pak seknou, hodnotí Čechy portugalský filmař

  0:11aktualizováno  0:11
Když přijel António Pedro Nobre před deseti lety do Česka točit s kolegy reklamu, padli si do oka s dívkou z Vyškova. Po čase se kvůli ní přestěhoval z Portugalska na Moravu. Fandí pražským Bohemians a miluje chleba s tvarůžky.

Dokumentarista António Pedro Nobre | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tématu cizinci v Česku se sám dlouhodobě věnuje - točí o nich dokumenty. Objektem jeho zájmu se napoprvé stali přistěhovalci v Ostravě, kde tři roky bydlel.

„Šlo mi na nervy, že se všude jen chválí, dobré pivo a jiné superlativy. U nás doma rád od cizinců slyším, co děláme špatně, co nefunguje, v čem bychom si mohli vzít příklad jinde. Dokumenty o cizincích jsou buď extrémně pozitivní, nebo negativní. Chtěl jsem být zdravě kritický,“ vysvětluje devětatřicetiletý tvůrce.

Češi a Portugalci jsou si podle něj podobní. „Nejsme zásadně jiní. Portugalci jsou jako psi, štěkají, ale nekousnou. Češi spíš jako kočky - lísají se a pak seknou. Portugalci ze všeho dělají drama, pouští hrůzu už ze začátku. Češi temperament dlouho drží, než vypění,“ hodnotí národní povahy s použitím příměru ke zvířecí říši.

Dokumentarista António Pedro Nobre

Vřelý vztah k fauně nezapře. „Ne, prosím, nezabíjet,“ vyhrkne, když se blížím prstem k mravenci lezoucímu po stole. Váží si české vstřícnosti k vegetariánům, k nimž se řadí. Oběd bez masa pro Portugalce neexistuje.

U krajanů má rád spontánnost. „Začnou se s vámi jen tak bavit, jako kdybyste se znali už deset let. Při cestě autobusem, v kuřárně na letišti, to se tady moc nestává,“ lituje.

Čechy popisuje jako přátelské a otevřené. Mezi cizinci prý ale dělají rozdíly podle toho, odkud přicházejí.

„Některé národy otevřenost místních tolik nepociťují. V ostravské hospodě jsem se normálně bavil s neonacistou, měl tetování SS a chlubil se dědou ve wehrmachtu. Se mnou byl v pohodě, protože jsem bílý a mluvím Česky. Za dva týdny pak zbil kamaráda z Tibetu, který tady učí filozofii, platí daně, vychovává děti, zkrátka se integruje. Jen proto, že vypadá jinak,“ podivuje se.

„Na cestách se mi po Brně stýská“

V Česku se ocitl, jak sám říká, vlastně náhodou. „Pracoval jsem jako asistent režiséra a do Prahy jsme přijeli točit reklamu. Kolega chtěl vzít na rande modelku, ale souhlasila jen pod podmínkou, že vezme nejlepší kamarádku, tak jsme vyrazili ve čtyřech. Oni nakonec nic a my jsme spolu dodneška,“ líčí perfektní češtinou osudové setkání.

António Pedro Nobre

  • Pochází z portugalského hlavního města Lisabon.
  • Při jedné z pracovních cest v Česku potkal svou nynější přítelkyni, s níž jsou spolu už zhruba deset let, v Brně spolu koupili byt.
  • Domluví se sedmi jazyky.
  • Točí reklamy v Česku i zahraničí, má své vlastní projekty, pracuje externě jako střihač pro ostravské studio České televize.

Nejdřív za přítelkyní dojížděl. Pak dostal v Česku grant jako scénárista, a tak se přestěhoval. Dokumenty natáčí pro zábavu, živí ho tvorba reklamy a práce pro televizi. Nejlepší zakázky však doteď dostává ze zahraničí, domluví se totiž sedmi jazyky.

„Můj nejlepší kšeft bylo natáčení profilu francouzského choreografa Philippa Talarda, který v Národním divadle Ostrava nacvičil představení s desítkou vězňů. Mezi herci a tanečníky je díky oblečení nešlo poznat. Bylo tam víc policistů než lidí, bavila mě ta atmosféra,“ líčí Nobre, který točí třeba i videa pro festival Colours of Ostrava.

Ostravané jsou k cizincům tolerantnější než Brňané, vypozoroval. Ze severu se přesunul do Brna před dvěma lety. „Je tam imigrační mentalita, podobně jsem to cítil v New Yorku, všichni jsme odjinud, tak cizince vítáme,“ rozvíjí teorii. Přesto v Brně žije radši a postrádá ho na svých výpravách. „Mnohem víc mě baví tady žít. Je to krásné město plné vzdělaných lidí, má velké kouzlo. Ostrava je chudinka,“ líčí své pocity.

A ve chvalozpěvu pokračuje: „Neznám lepší hospodu než U Zlaté konve, kde v pátek hraje bendžo a harmonika, všichni jsou opilí, číšník už ví, že chci svůj chléb s tvarůžky, svého Draka a nivové koule, ani se už neptá. Naopak se diví, když chci něco jiného,“ směje se.

Portugalci prý svoji zemi označují jako zadek Evropy. „V Česku se mi líbí, jak je celé protkané železniční sítí. Navíc odtud mám blízko do všech koutů kontinentu. Hodně cestuji, za prací i soukromě, třeba domů do Lisabonu se vracím i dvakrát do měsíce, stále tam mám kšefty,“ popisuje.

Prohnilé lumpy viděl patnáctkrát. Kvůli češtině

Oceňuje, že Češi reagují na politiku. „Že problémová politická strana propadne ve volbách, jako posledně ODS. U nás to tak nefunguje, stále hlasujeme pro dvě strany potížistů, bývalý premiér je ve vězení a jeho strana asi vyhraje příští volby. Čtyřicet let balancujeme mezi dvěma nekompetentními stranami. Víc než půlka lidí ani volit nechodí,“ srovnává.

Díky daru pro učení jazyků a filmům s českým dabingem chytal češtinu už po pár týdnech. „Sledoval jsem filmy, které jsem dobře znal - třeba Špinaví, prohnilí lumpové a další. Viděl jsem je třeba desetkrát, patnáctkrát, sice jsem si pak připadal jako autista, ale hodně mi to pomohlo,“ přibližuje svou studijní strategii.

Cizinci v Brně

iDNES.cz přináší sérii příběhů cizinců, kteří se rozhodli usadit a trvale žít v Brně. Přibližuje názory, zkušenosti a pohled zpovídaného na život v jihomoravské metropoli a obecně v Česku. Popisuje počáteční těžkosti každého z nich i to, jak přivykali odlišné kultuře a zvykům.

  1. Zimě už lékař z Nigérie přivykl, s nedůvěrou se potýká
  2. Češi pracují bez hrdosti a chladně, míní učitel z Tokia
  3. Máte nejlepší MHD, chválí Srbka. Děsí ji ale zkoušky sirén
  4. Češi jsou drbny, hodnotí Mexičan. Chtěl sem už od Nagana

Zná to i mimo Moravu, hodně času strávil v hlavním městě. „Fandím Bohemians a miluju rodilé Pražáky, jsou skvělí. V Brně mi vadí, že lidé nejsou zvyklí uhýbat na eskalátorech, často totiž pospíchám a běžím,“ vypráví s úsměvem.

„Česko má ve srovnání s ostatními málo problémů“

Češi jsou podle něj v nynějším situaci kolem uprchlíků paranoidní. „Někteří cizinci přijdou proto, že chtějí pracovat, začít nový život a můžeme od nich taky získat. Nejen kulturně, mnozí z nich třeba Čechy i následně zaměstnají. Ve vietnamských obchodech Češi nezřídka pracují,“ připomíná.

Mnozí zdejší lidé se podle něj schovávají za patriotismus, který hraničí až s extremismem. „V Česku je opravdu málo islámu a už se proti němu demonstruje. Co kdyby tu byla situace jako v Berlíně nebo ve Vídni? Pak chytnou pár desítek ilegálních imigrantů, z nichž většina tady ani nechce zůstat, a zase se demonstruje. Nechápu tu paranoiu. Je jich tu pár a takové drama. Tato země má velmi málo problémů ve srovnání s ostatními,“ dodává.

Aktuální problémy jsou dle jeho mínění způsobeny intolerancí a ignorancí.

„Fotbal je sportovní událost, ale někteří lidé z ní udělají válku. Češi musí pochopit, že stejné je to s extremisty a islámem. Islámský stát okupuje oblasti s ropou, s plynem a profituje z toho. Na útoky používá chuligány, kriminálníky, gangstery. To není o islámu, tito lidé už byli kriminálníci předtím, třeba jako v případě útoku na Charlie Hebdo,“ odmítá náboženské předsudky.

Sám si představuje nerad, že se někde natrvalo usadí. „Nelíbí se mi představa zakořenění, toho, že je někde má poslední zastávka. Tady snad bude, ale mám rád pocit, že třeba ještě budu žít deset let v Nepálu, když na to budu mít chuť. Rád si nechávám otevřené dveře. Máme tu byt, ale to není překážka. Ten se dá pronajmout a děti vzít s sebou do batohu,“ představuje si.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Před pražským magistrátem se objevily nápisy proti vizuálnímu smogu

Před dnešním jednáním pražského zastupitelstva se u budovy magistrátu na Mariánském náměstí objevily nápisy s hesly...

Zrušit a vyhladovět se nedáme. Senátoři si připomněli 30 let svobody

„Nenechme se zastrašit slovy o vyhladovění a zrušení,“ apeloval na senátory a senátorky předseda horní komory...

Školáci povinně na akci na Letnou? V rozvrhu to měli omylem, řekl ředitel

V oficiálním elektronickém rozvrhu hodin dětí na ZŠ Kunratice se objevila sobotní demonstrace spolku Milion chvilek pro...

U modernizace zlínské železnice lidem vadí betonové stěny i nejasné výkupy

Státu se zatím podařilo získat jen málo přes polovinu pozemků potřebných pro modernizaci železniční trati z Otrokovic...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz