Církve nechtějí do komise kvůli komunistovi

  10:29aktualizováno  10:29
P r a h a - Už první hodiny existence komise pro řešení vztahu církví a státu, jejíž podobu včera schválila vláda, poznamenal ostrý konflikt ohledně jejího obsazení. Za společný jednací stůl má zasednout pro církve nepřijatelný zástupce komunistické strany - poslanec Dalibor Matulka. Katolická církev reagovala prohlášením, že v tomto případě nelze jednání zahájit. "Takový stav je pro nás nepřijatelný, a proto zatím nelze práci v komisi začít. Nejde nám o osobu pana Matulky, ale o princip," prohlásil mluvčí katolíků Daniel Herman.

Komunistická strana je zločineckou organizací, která církve jen pronásledovala, škodila jim. Je to, jako kdyby o odškodnění obětí nacismu spolurozhodoval příslušník SS," řekl Daniel Herman. Spor mezi oběma stranami, který se vyhrotil loni na podzim, tak opět nabral na síle.
Rovněž předseda Ekumenické rady církví a evangelický synodní senior Pavel Smetana během telefonického rozhovoru s kardinálem Miloslavem Vlkem včera večer připustil, že i pro něho je velice obtížné představit si činnost týmu v tomto složení.
Herman doufá, že se podaří přesvědčit vládu, aby komunistický člen v komisi nebyl. "Z dalšího vývoje vyplynou naše kroky, které mohou ovšem vést i k tomu, že za jednací stůl nezasedneme vůbec," dodal Herman.
Ministr kultury Pavel Dostál ovšem sdělil, že pokud některé církve své zástupce do komise nevyšlou, nebude to znamenat ochromení její činnosti. "Při řešení církevních záležitostí by měly zaznít všechny názory, třebaže některé nebudou brány v úvahu. Navíc - klíč k výběru kandidátů byl stanoven po dohodě a jednání s církvemi," připomněl Dostál, který je předsedou komise.
Vedle zástupce KSČM se církvím nezamlouvají i další kabinetem jmenovaní členové za stát.
Jedním z nich je i advokát Aleš Pejchal, který vyhrál několik majetkových sporů s katolickou církví. Jako nepřijatelnou už dříve označil kardinál Vlk také současnou ředitelku odboru církví na ministerstvu kultury Janu Řepovou, která se stala tajemnicí komise. "Vedli jsme diskusi i o dalších několika málo členech, ale vláda nevzala v úvahu ani jednu z našich připomínek," upozornil Herman.
Komise má být poradním orgánem vlády, která chce v první polovině roku 2000 předložit parlamentu zákon o církvi. Nebude mít žádné rozhodovací ani hlasovací pravomoci. Její členové se mají kromě definování základního postavení církví vůči státu zabývat také jejím financováním, registrací a dokončením restitucí. Podle kardinála Vlka chtějí katolíci dosáhnout politické a ekonomické nezávislosti na státu. Zároveň by však chtěli spolupracovat v oblastech společného zájmu - v sociální sféře či při péči o kulturní památky.

Členové komise pro otázky církví:
Předseda: ministr kultury Pavel Dostál
Za Ekumenickou radu církví: Pavel Smetana, Jiří Čáp, Karel Fojtík, Jan Chleboun
Za Federaci židovských obcí: Tomáš Kraus
Za Českou biskupskou konferenci: Aleš Opatrný, Jan Kavka, Květoslava Korcová, Dalibor Štys
Za stát: Petra Buzková (ČSSD), Ladislav Hejdánek, Dalibor Matulka (KSČM), Zdeněk Novák, Aleš Pejchal, Ivan Pilip (US), Jan Sokol, Jaromír Talíř (KDU-ČSL), Jan Zahradil (ODS)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz