Kdyby se choval Tomáš Chrenek jako předvídavý obchodník, Gross by nikdy nemohl akcie získat.

Kdyby se choval Tomáš Chrenek jako předvídavý obchodník, Gross by nikdy nemohl akcie získat. | foto: Michal Šula, MF DNES

Chrenek koupil „Grossův“ díl Moravia Energo za 150 milionů

  • 187
Proč nabízet třicet milionů korun, když si můžete počkat a mít totéž za sto padesát. Miliardář Tomáš Chrenek právě takový mimořádně pozoruhodný obchod uzavřel. A to s akciemi, díky kterým za nejasných okolností zbohatl expremiér Stanislav Gross.

Jak nyní zjistila MF DNES, dal Chrenek za 31 procent akcií společnosti Moravia Energo slovenskému podnikateli Pavolu Krúpovi sto padesát milionů korun. Před rokem přitom nebyl ochoten nabídnout jejich původnímu majiteli ani pětinu této sumy.

Gross získal akcie za jednadvacet milionů, prodal je s takřka neuvěřitelným ziskem za sto milionů Krúpovi a ten je nakonec prodal Chrenkovi za sto padesát milionů.

Chrenek, kterému v době expremiérových obchodů patřila většina společnosti Moravia Energo, se celou dobu tvářil, že mu je nepříjemné, když Gross vlastní část jejích akcií. A dával najevo, že se chystá bývalého předsedu vlády ze společnosti vytlačit, a přivést ho tak do vážných finančních problémů.

Kdyby se přitom choval Tomáš Chrenek jako předvídavý obchodník, Gross by nikdy nemohl akcie získat. Chrenek-obchodník by se totiž domluvil rovnou s původním majitelem akcií, Grossovým kamarádem a bývalým náměstkem ministra průmyslu Robertem Sýkorou. Ten akcie levně nakoupil po svém odchodu z ministerstva v roce 2000 a chtěl se jich zbavit.

Sýkora si podílu ve společnosti příliš necenil. Grossovi ho prodal za 21 milionů korun. Kdyby se dohodl s Chrenkem, mohli na obchodu vydělat oba desítky milionů korun. Oni však nechali raději vydělat Stanislava Grosse – a po něm Krúpu.

Dva hloupí, jeden chytrý
Tomáš Chrenek nechce své komplikované a nepříliš logické kroky vysvětlovat. "Co se týká Moravie Energo, tak bez komentáře," řekla k nákupu akcií mluvčí společnosti Moravia Steel Dušana Chreneková. A k prodeji nechce nic říct ani Krúpa. "Dohodli jsme se tak s panem Chrenkem," říká.

Obchod, na kterém prodělali dva protřelí obchodníci a vydělal bývalý premiér, doteď prověřuje policie. Zatím nikoho neobvinila. Mezitím se ukazuje, že putování akcií této severomoravské energetické firmy bylo zvláštní už od samého počátku.

V zájmu většinového akcionáře Tomáše Chrenka od začátku bylo, aby se dostal ke všem akciím společnosti a nemusel se o zisk s nikým dělit. Přesto pomáhal svému společníkovi Sýkorovi získat další akcie.

V roce 2002 rozprodávala společnost Cinergy svůj 23procentní podíl ve firmě Moravia Energo. Chrenek dal prostředníkovi peníze na nákup celého balíku akcií. Později přes něj prodal pět procent akcií Sýkorovi.

Sýkora za pětiprocentní podíl Chrenkovi zaplatil něco málo přes milion korun. Tentýž balíček si Chrenek koupil před několika týdny nazpátek v přepočtu za 24 milionů korun.

Špatný, nebo dobře promyšlený obchod?
To nejsou zrovna transakce hodné jinak prozíravého a zkušeného podnikatele, jakým Chrenek bezesporu je. Dají se vysvětlit tím, že mu obchody s akciemi Moravia Energo nosí smůlu.

Anebo je tu druhá možnost: že cílem celé operace bylo nechat vydělat expremiéra Grosse. Proč by to však podnikatel Chrenek dělal? Důvody by bylo třeba hledat ve společné minulosti tří hlavních aktérů. Tedy v době, kdy byl Gross vlivným politikem, Sýkora jeho poradcem v ekonomických otázkách a "severomoravskou" spojkou – a Chrenek tak jako dnes významným ostravským ocelářem.

Na tehdejším rozhodnutí Špidlovy vlády, ve které měl Gross velký vliv, vydělal Chrenek o řád víc než Gross na svých akciích. Sociálnědemokratický kabinet, který podporoval prodělečné státní hutě, rozhodl v roce 2003, že pomůže i prosperujícím Třineckým železárnám dvěma miliardami korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video