Prezident Václav Klaus přijal na Hradě ministra školství Josefa Dobeše

Prezident Václav Klaus přijal na Hradě ministra školství Josefa Dobeše | foto: ČTK

Chci jednodušší státní maturity, míní Dobeš po schůzce s prezidentem

  • 52
Ministr školství Josef Dobeš připraví jednodušší a méně centralistickou podobu státních maturit. Slíbil to po dnešní schůzce s prezidentem Václavem Klausem, který státní maturity dlouhodobě kritizuje. Šéf školství zváží také další nápad, který se prezidentovi nelíbí: povinný poslední rok v mateřské škole pro všechny děti.

Podle Dobeše je nutné zavést standard pro měření úrovně středoškolských studentů, ten by však mohl být jednodušší a méně centralistický.

"Mým cílem je připravit podmínky pro výrazně jednodušší, méně centralistickou a byrokratickou variantu," řekl Dobeš po zhruba hodinové schůzce s Klausem. Prezident se proti jednotné státní maturitě dlouhodobě staví a státním maturitám podle ministra vytýká především přehnanou centralizaci a "byrokratickou obludnost". Není ale prý zásadně proti "měření standardů v tomto uzlovém bodě".

Dobeš se s Klausem plně shoduje v tom, že centrální pojetí a administrativní náročnost jsou velkým problémem plánu státních maturit, který ministr zdědil po svých předchůdcích. Prezident podle něj ale respektuje, že se vláda rozhodla projekt spustit.

Dobeš krátce po svém nástupu do funkce podpořil start státních maturit v příštím roce a kabinet jeho návrh schválil. Klaus při zahájení letošního školního roku znovu zavedení jednotné státní maturity kritizoval. Prohlásil, že ji považuje za "fatální, tragický omyl". Nevěří prý, že úředníci ministerstva jsou chytřejší než ředitelé gymnázií.

ŠKRTY NA VYSOKÝCH ŠKOLÁCH

Škrty v rozpočtu vysokých škol pro příští rok by nemusely být tak drastické, jak se předpokládalo. Ministr školství dnes slíbil předsedovi České konference rektorů a rektorovi brněnské Masarykovy univerzity Petru Fialovi, že ještě zkusí najít řešení, jak uspořit peníze a současně zmírnit dopad škrtů. "Jistá cesta tu je..., ale zatím to nebudu specifikovat," řekl Dobeš. Do budoucna by však prý měla být řešením reforma vysokých škol, díky které by prý zřejmě ubylo regionálních univerzit. Na kvalitní školy by pak zbylo více peněz.
Podle Fialy už byl letošní rozpočet pro vysoké školy ve výšce 24 miliard minimem, s jakým byly schopny hospodařit. Pro příští rok by však podle původních plánů ministra měly přijít ještě o 2,3 miliardy. Toto snížení by se negativně odrazilo například v platech vysokoškolských učitelů, na provozu budov i samotném vzdělávání studentů.

Podoba maturit pro tento školní rok je ale už v podstatě daná, za měsíc se uskuteční generálka. Dobeš teď tedy žádné výraznější změny nestihne, nejpozději do roku 2014 by však chtěl, aby se maturita dělala v elektronické podobě. Odpadlo by tak rizikové a drahé rozvážení testů do všech škol. Školy však zatím nejsou po technické stránce vybaveny na to, aby studenti maturovali přes počítač.

Povinný poslední rok ve školce nemá podporu

Prezident nesouhlasí ani s dalším nápadem, se kterým Dobeš nedávno přišel. Je to povinný poslední rok v mateřské škole pro všechny děti, který by měl pomoci lépe začlenit děti ze sociálně vyloučených skupin do systému vzdělávání. Dobešův návrh se nelíbí ani premiérovi Petru Nečasovi a představitelům TOP 09.

"Neshledal jsem se ani s pochopením prezidenta," přiznal Dobeš po schůzce s Klausem. Prezident mu prý řekl, že ho všichni prosí, aby mu nápad vymluvil.

"Ode mne je to návrh, který vznikl při cestě po severních Čechách. Je to otevřené téma. Není to nic daného. Velmi intenzivně vnímám tyto reakce a beru je poměrně vážně. Je to otevřené a dále o tom budeme jednat," řekl Dobeš.

S Klausem se prý naopak shodl v tom, že je třeba podpořit učitele a dát jim úctu. Zároveň ale prý není na místě vyvolávat poplach nad stavem českého školství. Klaus podle Dobeše zdůraznil také to, že ministerstvo školství se musí stát mnohem méně byrokratickým úřadem. Stěžoval si prý i na špatnou kvalitu vysokých škol.

"Panu prezidentovi jsem deklaroval odvahu jak k odbyrokratizování úřadu, tak k zásadním reformám vysokého školství," řekl Dobeš.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Jak ušetřit

Video