Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vyměňte Obzinovou, manipulovala zprávami, vyzývají stovky novinářů ČRo

  • 747
Už několik stovek novinářů Českého rozhlasu se ve čtvrtek postavilo proti jmenování Jitky Obzinové šéfkou zpravodajství. V otevřeném dopise žádají ředitele Reného Zavorala o jiné řešení. „V sázce je nezávislost, vyváženost a objektivita Českého rozhlasu,“ stojí v dokumentu. Novináři se odvolávají na to, že se Obzinová v minulosti podílela na manipulaci zpravodajství.

Podle novinářů není nová šéfka Obzinová zárukou nezávislosti zpravodajství, což je jedna z hodnot, kterou jim ukládá Kodex Českého rozhlasu. „Ba právě naopak. Jsme přesvědčeni, že Jitka Obzinová nezávislost zpravodajství přímo ohrožuje a v minulosti to svými kroky dostatečně dokázala,“ píší.

DOKUMENT: Otevřený dopis zaměstnanců generálnímu řediteli ČRo

Dopis zmiňuje především její postoje za migrační krize v roce 2015 a předtím během prezidentských voleb v Česku 2013. „Mediální manažer, který takto flagrantně porušuje základní novinářské principy vyváženosti a nestrannosti, by měl být automaticky diskvalifikován pro práci ve veřejnoprávním médiu,“ míní novináři o Obzinové.

Zavorala vyzvali, aby rozhodnutí přehodnotil a jmenování Obzinové novou ředitelkou zpravodajství zrušil. „Máte právo odvolávat a jmenovat si své nejbližší spolupracovníky. Ale nemáte právo ohrožovat nezávislost zpravodajství veřejnoprávního média Českého rozhlasu,“ uzavřeli dopis řediteli.

Schůzka s ředitelem

Ve čtvrtek se podle Deníku N se Zavoralem sešli šéfredaktoři ČRo, kteří pod dopisem podepsaní nejsou. Vyjádřili znepokojení nad jmenováním Obzinové a obavy, že to ohrozí kvalitu zpravodajství a pověst Rozhlasu.

Hrozí odchody kvalitních lidí, a tím i ohrožení dalšího provozu zpravodajství, zpravodajských stanic a zpravodajského webu,” uvedli šéfredaktoři na schůzce, jak vyplývá ze záznamu. Zavoral podle něj uznal, že je Obzinová „kontroverzní osobou“, namítl však, že je manažersky zdatná a schopná řídit zpravodajství s nižším rozpočtem. "Opakoval, že jeho stylem není ‚nálepkovat‘ lidi a že by Obzinová měla dostat příležitost,” píše se v zápisu.

Redakce iDNES.cz kontaktovala Český rozhlas ohledně reakce ředitele Reného Zavorala na dopis. „Generální ředitel otevřený dopis obdržel a názor zaměstnanců Českého rozhlasu respektuje. Obsah dopisu zhodnotí a vyjádří se k němu začátkem příštího týdne,“ uvedl mluvčí Jiří Hošna.

„Pan ředitel by se měl sejít v úterý se zaměstnanci a zodpovědět jejich otázky, takže uvidíme. Náš postoj jsme vyjádřili v dopise, na tom se nic nemění,“ sdělil portálu iDNES.cz šéfeditor zpravodajství ČRo Jan Dražan, který je pod dopisem podepsán jako první.

„Nedokážeme si představit, že by generální ředitel neakceptoval to, co jsme v dopise předestřeli,“ dodal s tím, že nemá informace, že by se v redakci schylovalo k hromadným odchodům, pokud by Zavoral neustoupil od svého rozhodnutí.

Podle Deníku N by se měli šéfredaktoři ČRo v pondělí s Obzinovou sejít a promluvit si.

Novináři si kromě podpisu pod dopisem mění profilové obrázky na Twitteru a používají hashtag #nebudemezticha.

K iniciativě se vyjádřila i bývalá politička a novinářka Jana Bobošíková, která má s podobnou situací zkušenosti. Na přelomu let 2000 a 2001 byla hlavní postavou krize v České televizi, kdy se stala rovněž šéfkou zpravodajství televize a vzbouřili se proti ní zaměstnanci.

„Už je to tu zase. Majitelé JEDNÉ pravdy se cítí ohroženi, a tak bojují za nezávislost. Mám lepší návrh. Co namísto petice napsat výpověď?!,“ napsala nyní na Twitter.

Obzinová další kroky neprozradila

Redakce oslovila s žádostí o reakci také přímo Jitku Obzinovou. K otázkám souvisejícím s funkcí se ale odmítla vyjádřit. „Ještě tam ředitelkou nejsem, nemohu se k tomu vyjadřovat,“ uvedla.

Neodpověděla ani na dotazy, zda ji námitky novinářů od nástupu do funkce nemohou odradit nebo zda se s autory otevřeného dopisu sejde. Se Zavoralem o reakcích ze strany veřejnosti a z řad novinářů nemluvila. „V žádném případě, myslím si, že on má své práce dost. Já jsem na venkově a pozoruji to,“ řekla.

Obzinovou v čele zpráv ČRo odmítají politici i novináři, hrozí výpovědi

Ohradila se proti tvrzení bývalého moderátora Tomáše Drahoňovského, který donedávna pracoval jako moderátor České televize a předtím pracoval do roku 2014 právě na Primě. Ten uvedl, že v roce 2013 měli v prezidentských debatách stranit Miloši Zemanovi, když to odmítl, setkal se s degradací a výhrůžkami, že si „v žádné televizi už neškrtne“.

„Pan Drahoňovský úplně lže. Ta historka se prostě nestala. Logicky - jak bych mohla vyhrožovat panu Drahoňovskému, že si v žádné televizi neškrtne, když mezi soukromými a veřejnoprávními médii je relativně antagonistický vztah. Asi těžko bych mohla zařizovat takové věci. Navíc je zvláštní, že si na takovou historku vzpomněl až takto po letech. Ale to je tak vše, co vám k tomu mohu říct,“ uvedla.

Obzinová vedla od srpna 2009 do května 2019 zpravodajství a publicistiku TV Prima. V době jejího působení vzbudila pozornost informace serveru Hlidacipes.org, podle níž byli zaměstnanci zpravodajství televize v září 2015 vedením včetně Obzinové instruováni, aby informace o migrační krizi vykreslovali jako riziko a ohrožení a fakticky tak ignorovali zásady objektivity a vyváženosti.

Zpravodajství Českého rozhlasu povede Obzinová. Má řešit úspory a propouštění

„Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání,“ zaznělo z úst Obzinové na nahrávce, kterou server zveřejnil v květnu 2016. Způsobem, jakým Prima informovala o migrační krizi, se zabývala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílaní (RRTV).

Že bude vést zpravodajství Českého rozhlasu, oznámilo médium spolu s dalšími personálními změnami ve středu. „Po vzájemné dohodě dojde ke změně ve vedení Zpravodajství. Jeho stávajícího ředitele Jana Pokorného vystřídá Jitka Obzinová, reportérka, moderátorka, dramaturgyně a zkušená mediální manažerka s rozsáhlými zkušenostmi jak z prostředí Českého rozhlasu a České televize, tak i privátních médií,“ uvedl Český rozhlas v tiskové zprávě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video