Český rozhlas, budova v Praze

Český rozhlas, budova v Praze | foto: ČTK

Československo patřilo před sto lety k průkopníkům rozhlasového vysílání

  • 3
První pokusy s rozhlasovým vysíláním se na obou stranách Atlantiku objevily už před první světovou válkou. Průkopníci se objevili v Británii, Nizozemsku nebo USA, nezaostávalo ale ani nově vzniklé Československo. Pravidelné rozhlasové vysílání zde začalo 18. května 1923, zhruba půl roku po britské BBC.

Zatímco Evropa šla většinou cestou státních nebo časem státem ovládnutých stanic, v Americe se od samého počátku prosadila soukromá iniciativa. První komerční rádio , které zahájilo vysílání 2. listopadu 1920 v Pittsburghu, bylo projekt elektrotechnické společnosti Westinghouse. A ta si datum nevybrala náhodou, na ono podzimní úterý připadly první poválečné volby prezidenta a stanice chtěla průkopníky, kteří si pořídili přijímač, informovat o jejich výsledku.

Český rozhlas spustí web v ukrajinštině, přinese zprávy i praktické rady

Podobný nápad ovšem dostali i jiní, už koncem srpna 1920 například přenášel výsledky místních voleb vysílač patřící deníku Detroit News. Primát prvního rozhlasového vysílání ale může patři i dalším. Situace s rozhlasovým vysíláním totiž byla na prahu 20. let minulého století nejen ve Spojených státech složitá, teprve se rodily potřebné předpisy. Nikdo také neměl přesnou představu o tom, k čemu by takové vysílání mělo sloužit a z čeho by se mělo platit.

Šéfové Westinghouseu původně trochu naivně plánovali, že se provoz stanice zaplatí z prodeje přijímačů. Provoz rádia totiž stál dost peněz, i kvůli odměnám umělcům a hlasatelům. V USA se nakonec - na rozdíl od Evropy, která šla docela jinou cestou - prosadil model založený na prodeji reklamy.

I když lidé z Westinghouseu zpočátku tvrdili, že pokud se inzerce se v éteru objeví, znehodnotí to „veškerou práci vynaloženou na to, abychom lidem přinesli kvalitní informace a příjemnou zábavu“.

Co byla Tesla Romance a jak se dělal rozhlas připomíná výstava věnovaná rádiu

Nakonec se ale museli přizpůsobit a reklama se začátkem druhé půle 20. let postupně stávala samozřejmou součástí vysílání. Během prvních pěti let se vysílání nejen postupně rozšiřovalo do dalších amerických měst a získalo legislativní rámec, ale pevnější podoby nabýval i program.

Po průkopnické éře, kdy hudbu hráli živě zaměstnanci firmy Westinghouse, přišli na řadu profesionálové, později i hudba z desek, přímý přenos z bohoslužby a v srpnu 1921 i živá reportáž z baseballového zápasu.

V Evropě se ovšem vysílání vyvíjelo trochu jiným směrem než v Americe. První stanice se na starém kontinentu zrodila už o rok dříve než v USA, a to v Nizozemsku - a také ji založili s výhledem, že přinese zákazníky pro rozhlasovou techniku.

Český rozhlas slaví stoleté výročí novinkami ve vysílání i unikátní výstavou

Projekt inženýra Hanso Idzerdy, známý pod volacím znakem PCGG (zkratka hesla Pracht Concerten Gratis Geven, tedy Skvělé koncerty dáváme zdarma), si rychle získala oblibu, a to nejen v Nizozemsku, ale i v Británii, kam se přes moře jeho signál šířil.

Soukromníci zprvu iniciovali vysílání i v dalších evropských zemích včetně Francie, Německa nebo právě Velké Británie, ve které se na podzim 1922 zrodila British Broadcasting Company (přímá předchůdkyně BBC), za níž stáli ostrovní výrobci přijímačů. O pět let později se ale z akciové společnosti stala rozhodnutím parlamentu národní institucí.

A stát postupně začal hrát podstatnou nebo hlavní roli i ve zbytku Evropy, zatímco v USA rozhlasový éter nadále ovládaly soukromé firmy.

Masarykovské Československo přitom nebylo v rámci evropských zemí výjimkou, snad jen v tom, že zdejší vývoj šel někdy rychleji než jinde. První úspěšné pokusy s vysíláním řeči a hudby z vojenské radiostanice na Petříně se datují už do roku 1919, o rok později byl ke druhému výročí vzniku republiky odvysílán hodinový pořad. Poté čs. experimenty s radiofonií úspěšně pokračovaly až do května 1923, kdy začalo pravidelné vysílání ze stanice ve Kbelích u Prahy.

,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video