NCOZ podle svého mluvčího Jaroslava Ibeheje v úterý večer v souvislosti s případem obvinila celkem 19 fyzických a 2 právnické osoby.
Obvinění jsou podezřelí mimo jiné ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či zneužití pravomoci úřední osoby, podplacení nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Obvinění jsou stále zadrženi,“ uvedl v úterý v tiskové zprávě mluvčí NCOZ Ibehej.
„NCOZ dnešního dne provádí souběžnou realizaci úkonů trestního řízení s Vojenskou policií. Úkony trestního řízení NCOZ se netýkají ani Ministerstva obrany ČR, ani Armády ČR. K úkonům Vojenské policie se vyjádřit nemůžeme,“ sdělil mluvčí na webu policie.
Podle slov mluvčí Vojenské policie Barbory Bitalové se „zadržení týká zaměstnanců příspěvkové organizace ministerstva obrany (MO) a civilních osob, podnikajících ve stavebnictví.“
„Tyto osoby jsou podezřelé z páchání zločinů a přečinů zejména hospodářského charakteru, v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek, podplácením, přijímáním úplatku či neplněním povinností při správě cizího majetku, s nímž je příslušné hospodařit ministerstvu obrany,“ uvedla mluvčí. Společně se zadržením podezřelých jsou podle ní prováděny domovní prohlídky ve čtyřech krajích.
Aleš Veselý z pardubického zastupitelství serveru iROZHLAS.cz napsal, že zastupitelství dozoruje jak zásah NCOZ, tak zásah vojenské policie v Pardubicích. „Jedná se o dvě různá trestní řízení,“ doplnil Veselý.
Tajemník pardubického magistrátu Michal Zitko řekl, že policie od rána zasahuje v několika budovách městského úřadu. Zřejmě bude požadovat předání počítačů a písemností. Bližší informace odmítl uvést, protože je vázán mlčenlivostí.
V 15 hodin pak Zitko MF DNES potvrdil, že policie zasahuje v magistrátní budově za divadlem, ve které sídlí odbor majetku a investic. „Zatím mám zprávy, že by tam policisté mohli být až do rána,“ uvedl Zitko.
Současný pardubický primátor Jan Nadrchal (ANO) je s náměstkem Jakubem Rychteckým (Žijeme Pardubice/SOCDEM) na služební cestě v zahraničí a nemají o zásahu bližší informace.
Charvát, další lidé i firmy
MF DNES se podařilo zjistit jména některých lidí, o které se policie zajímala a které odvezla na výslech na služebnu ve čtvrti s příznačným jménem Na Spravedlnosti. Největší rybou je bezesporu bývalý primátor města Martin Charvát z hnutí ANO, který město řídil mezi roky 2014 až 2022. Nyní je členem městské rady a zastupitelstva Pardubic
Loni na podzim pro mnohé nepochopitelně nechtěl být lídrem kandidátky, i když měl skoro jasné vítězství a raději neúspěšně kandidoval do senátu. Po volbách se stal neuvolněným radním města a nechal se zaměstnat ve firmě VAK Pardubice. Policie u něj prováděla v úterý domovní prohlídku.
Charváta opozice v minulosti kritizovala za několik velkých projektů, asi nejvíce jí vadila přestavba Letního stadionu za zhruba půl miliardy. V minulosti se hodně mluvilo také o projektu Smart City, za kterým Charvát také stál. Někteří zastupitelé v té souvislosti mluvili přímo o neúčelném vyhazování veřejných prostředků.
Pardubická opozice kritizuje projekt Smart City provázaný s lidmi z ANO |
Dalším zadrženým je současný šéf Rozvojového fondu Pardubice a zastupitel první městské části Michal Drenko. Ten je nyní pověřený vedením městské akciovky, které patří třeba enteria arena a vedle ní také fond začal před pár týdny stavět parkovací dům za 400 milionů.
Ten stejně jako vedlejší fotbalový Letní stadion staví společnost Porr. I v ní v úterý měla policie zasahovat. Mluvčí Porru Jana Mašínová potvrdila, že se policejní zásah týkal i kanceláří firmy. „Bohužel k tomu v tuto chvíli nemáme k dispozici žádné bližší informace,“ řekla.
Projektovou manažerkou stavby parkovacího domu byla bývalá Charvátova náměstkyně Helena Dvořáčková. Ta po neshodách s kolegy odešla z hnutí ANO a do zastupitelstva se opětovně dostala jako nezávislá na kandidátce SPD.
Policisté mají podezření, že se konkrétní lidé z pardubické radnice spolu s některými podnikateli a firmami podíleli jako organizovaná skupina na organizování a manipulování veřejných zakázek. „Trestná činnost při zadávání veřejných zakázek statutárním městem Pardubice je páchána dlouhodobě a systematicky s vysokou mírou konspirace a sofistikovanosti,“ citovala z policejního dokumentu ČT ze zakázek, které byly podle kriminalistů zmanipulované.
Opozice žádá hlavy politiků z ANO
Ovšem tím výčet nekončí. Podle informací MF DNES si policie odvedla i šéfa Krajské hospodářské komory Josefa Koprivňanského či šéfa Služeb města Aleše Kopeckého. Nikomu z nich se nedá dovolat, všichni mají vypnuté telefony.
Kriminalisté se zajímali i o firmu Instal Hanousek, která podle veřejně dostupných dokumentů dostala od radnice zakázky v hodnotě 64 milionů korun. Většina z nich byla malá do dvou set tisíc, tedy bez výběrového řízení. Pod většinou z jich je podepsán bývalý šéf investičního odboru radnice Jaroslav Hruška. Podle stejného modelu ostatně postupoval i bývalý šéf odboru dopravy Vladimír Bakajsa, kterého policie zadržela už v lednu 2022. Od té doby stále probíhá jeho vyšetřování.
Někteří opoziční politici již vyzvali zastupitele hnutí ANO, jichž se policejní akce týká, aby odstoupili. „Informace z médií k dnešnímu policejnímu zásahu na magistrátu města Pardubic jsou velmi závažné a pravděpodobně ukazují na korupci politiků ANO při zadávání veřejných zakázek. Politiků ANO, kteří dosud sedí v radě města a řídí městské firmy. Vyzýváme proto všechny osoby dotčené dnešním zásahem policejních složek, aby neprodleně odstoupily z veřejných funkcí,“ uvedl za zastupitelský klub TOP 09 Ondřej Müller.
Charvát nebude obhajovat post primátora, má ambici dostat se do Senátu |
Na razii v úterý reagoval první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. „Zatím to jsou pouze spekulace, víme to jen z médií. Pokud víme, týká se zejména vojenské policie a věcí, které jsou deset let staré nebo snad z roku 2014 až 2016/2017, pokud mám správné informace. A vůbec zatím v tuto chvíli netušíme, o co se vlastně hraje,“ uvedl Havlíček.
Pardubické zastupitelstvo má 39 členů. Koalici tvoří hnutí ANO, které vyhrálo loňské komunální volby, spolu s Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice, má 20 hlasů.