Česko nového prezidenta nemá, Klausovi chyběl jediný hlas

  8:40aktualizováno  14:47
Zákonodárci prezidenta ve třech kolech první volby nevybrali. Václavu Klausovi uniklo vítězství o jediný hlas. Komunisté dodrželi slovo a nehlasovali, tři volitelé v rozhodujících chvílích chyběli.

. Videopřenos + on-line reportáž

Průběh neúspěšné první volby prezidenta 

Podle oficiálních výsledků dostal Klaus 139 hlasů, vzhledem k absenci tří volitelů jich ale potřeboval 140. Pro Jana Švejnara se zvedlo 113 rukou. Ve třetím kole se sčítají hlasy přítomných zákonodárců z obou komor.

Václav Klaus: ve Sněmovně: 92:103, v Senátu 47:23.
Jan Švejnar: ve Sněmovně 81:82, v Senátu 32:35.

Schůze k první volbě prezidenta po vyhlášení výsledků pak skončila. Předsedající Miloslav Vlček se poté s předsedy stran poměrně rychle dohodl, že se zákonodárci sejdou k druhé volbě příští pátek. Do ní mohou být navrženi stávající i noví kandidáti. - více zde

"Jedeme dál. Jestli mě někdo navrhne," nechal se po třetím kole slyšet Klaus. Mirek Topolánek potvrdil, že ho ODS vyšle i do druhé volby.

Třetímu kolu předcházely dlouhé obstrukce
Jiří Paroubek obvinil během pauzy na oběd ODS z nátlaku na poslance ČSSD Snítilého, který se ráno zhroutil. A situaci zkomplikovaly zdravotní potíže dalších dvou volitelů.

Poslanec Evžen Snítilý, který včera nepodpořil Jana Švejnara a hlasování se zdržel, zkolaboval dnes na Hradě a je v nemocnici.

Podle Paroubka dva poslanci ČSSD slyšeli noční rozhovor Snítilého s Ivanem Langerem a poslankyní ODS Zdeňkou Horníkovou.

Ivan Ohlídal prý slyšel, jak Snítilý říká: "Udělám to, jak chcete. Jasně." Josef Řihák údajně zaslechl Langerovu odpověď: "Dobře, zařídíme." Existuje i fotka z noci, na které Snítilý stojí na chodbě s Langerem.

Europoslanec ODS Jan Zahradil okamžitě Paroubkovo obvinění rázně odmítl. V ČT přečetl Langerovu SMS: "Je to sprostá pomluva, je mi líto, že tak hluboko ČSSD klesla."

Tři volitelé odpadli
Kromě Snítilého chyběl senátor za KDU-ČSL Karel Barták, kterého donutil zdravotní stav odejít z Hradu už včera odpoledne. Musel být ošetřen v nemocnici kvůli problémům se srdcem. Podle všeho by volil Klause.

Hrad do třetice opustil i lidovecký senátor Josef Kalbáč. Spekuluje se, že byl vystaven vyhrůžkám. Patří k pěti senátorům KDU-ČSL, kteří včera hlasovali pro Klause.

Komunisté nevolili, ale sál neopustili
Čísly zamíchala i KSČM - ve třetím kole nepodpořila žádného kandidáta. Jan Švejnar tím ztratil šanci, hlas chyběl i Klausovi.

Klaus dostal ve druhém kole ve Sněmovně 94 hlasů, proti němu bylo 99 poslanců. V Senátu byl poměr 48:22. U Jana Švejnara jsou výsledky 104:84 ve Sněmovně, v Senátu 31:36.

O počtu hlasů pro Klause ale panují pochybnosti. V prvním kole jich měl dostat za Sněmovnu 92, ve druhém 94. Není jasné, kde se ty dva vzaly, když pro něj určitě nehlasovali komunisti, ČSSD a zelení, ale dostal opět jen hlasy ODS, Melčáka, Pohanky a devíti lidovců.

Paroubek ráno naznačil, že sčítání hlasů pro Václava Klause mohla včera ODS zfalšovat.

. Fotografie z Hradu

Bohatá fotogalerie z volby prezidenta

Parlament se k volbě sešel už v pátek dopoledne, dlouhé hodiny ale zabralo handrkování o to, zda volit tajně, nebo veřejně. ODS trvala na tajném hlasování, další strany preferovaly veřejnou volbu.

Nakonec občanští demokraté svůj návrh neprosadili a volilo se veřejně. Dvě kola ale na zvolení hlavy státu nestačila. Miroslav Vlček večerní jednání po 21. hodině nekompromisně ukončil, aniž nechal zveřejnit výsledek druhého kola hlasování. - o průběhu prvního dne volby čtěte zde

Lidovci pod tlakem
Dalo se předpokládat, že se politici a další lidé v zákulisí budou do poslední chvíle snažit získat na svou stranu zákonodárce, kteří včera zvedli ruku pro druhého z kandidátů.

"Ještě budeme jednat, pochopitelně politicky, a zkusíme zvrátit ten vývoj," řekl večer novinářům Paroubek.

Že jsou volitelé vystaveni silnému tlaku, naznačil v rozhovoru pro ČRo1-Radiožurnál šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa. Do rána prý dostal na mobil několik desítek rozzlobených zpráv. Jednu zvláště hrubou zveřejnila senátorka Jana Juřenčáková. - více zde

Většina lidovců včera hlasovala pro Klause, podle Severy se pro něj někteří rozhodli na poslední chvíli kvůli nedůstojnému průběhu volby. "Nechtěl jsem, aby skupiny, které takový průběh zavinily, získaly prostřednictvím Švejnara a prezidentského úřadu větší vliv," vysvětlil už večer.

. Video

Klaus * ŠvejnarParoubek * dotazy * ohlasy

Vyberte si prezidenta.

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. února 2008. Anketa je uzavřena.

Václav Klaus 35691

Jan Švejnar 33100

Autoři: , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz