Česko nového prezidenta nemá, Klausovi chyběl jediný hlas

  8:40aktualizováno  14:47
Zákonodárci prezidenta ve třech kolech první volby nevybrali. Václavu Klausovi uniklo vítězství o jediný hlas. Komunisté dodrželi slovo a nehlasovali, tři volitelé v rozhodujících chvílích chyběli.

. Videopřenos + on-line reportáž

Průběh neúspěšné první volby prezidenta 

Podle oficiálních výsledků dostal Klaus 139 hlasů, vzhledem k absenci tří volitelů jich ale potřeboval 140. Pro Jana Švejnara se zvedlo 113 rukou. Ve třetím kole se sčítají hlasy přítomných zákonodárců z obou komor.

Václav Klaus: ve Sněmovně: 92:103, v Senátu 47:23.
Jan Švejnar: ve Sněmovně 81:82, v Senátu 32:35.

Schůze k první volbě prezidenta po vyhlášení výsledků pak skončila. Předsedající Miloslav Vlček se poté s předsedy stran poměrně rychle dohodl, že se zákonodárci sejdou k druhé volbě příští pátek. Do ní mohou být navrženi stávající i noví kandidáti. - více zde

"Jedeme dál. Jestli mě někdo navrhne," nechal se po třetím kole slyšet Klaus. Mirek Topolánek potvrdil, že ho ODS vyšle i do druhé volby.

Třetímu kolu předcházely dlouhé obstrukce
Jiří Paroubek obvinil během pauzy na oběd ODS z nátlaku na poslance ČSSD Snítilého, který se ráno zhroutil. A situaci zkomplikovaly zdravotní potíže dalších dvou volitelů.

Poslanec Evžen Snítilý, který včera nepodpořil Jana Švejnara a hlasování se zdržel, zkolaboval dnes na Hradě a je v nemocnici.

Podle Paroubka dva poslanci ČSSD slyšeli noční rozhovor Snítilého s Ivanem Langerem a poslankyní ODS Zdeňkou Horníkovou.

Ivan Ohlídal prý slyšel, jak Snítilý říká: "Udělám to, jak chcete. Jasně." Josef Řihák údajně zaslechl Langerovu odpověď: "Dobře, zařídíme." Existuje i fotka z noci, na které Snítilý stojí na chodbě s Langerem.

Europoslanec ODS Jan Zahradil okamžitě Paroubkovo obvinění rázně odmítl. V ČT přečetl Langerovu SMS: "Je to sprostá pomluva, je mi líto, že tak hluboko ČSSD klesla."

Tři volitelé odpadli
Kromě Snítilého chyběl senátor za KDU-ČSL Karel Barták, kterého donutil zdravotní stav odejít z Hradu už včera odpoledne. Musel být ošetřen v nemocnici kvůli problémům se srdcem. Podle všeho by volil Klause.

Hrad do třetice opustil i lidovecký senátor Josef Kalbáč. Spekuluje se, že byl vystaven vyhrůžkám. Patří k pěti senátorům KDU-ČSL, kteří včera hlasovali pro Klause.

Komunisté nevolili, ale sál neopustili
Čísly zamíchala i KSČM - ve třetím kole nepodpořila žádného kandidáta. Jan Švejnar tím ztratil šanci, hlas chyběl i Klausovi.

Klaus dostal ve druhém kole ve Sněmovně 94 hlasů, proti němu bylo 99 poslanců. V Senátu byl poměr 48:22. U Jana Švejnara jsou výsledky 104:84 ve Sněmovně, v Senátu 31:36.

O počtu hlasů pro Klause ale panují pochybnosti. V prvním kole jich měl dostat za Sněmovnu 92, ve druhém 94. Není jasné, kde se ty dva vzaly, když pro něj určitě nehlasovali komunisti, ČSSD a zelení, ale dostal opět jen hlasy ODS, Melčáka, Pohanky a devíti lidovců.

Paroubek ráno naznačil, že sčítání hlasů pro Václava Klause mohla včera ODS zfalšovat.

. Fotografie z Hradu

Bohatá fotogalerie z volby prezidenta

Parlament se k volbě sešel už v pátek dopoledne, dlouhé hodiny ale zabralo handrkování o to, zda volit tajně, nebo veřejně. ODS trvala na tajném hlasování, další strany preferovaly veřejnou volbu.

Nakonec občanští demokraté svůj návrh neprosadili a volilo se veřejně. Dvě kola ale na zvolení hlavy státu nestačila. Miroslav Vlček večerní jednání po 21. hodině nekompromisně ukončil, aniž nechal zveřejnit výsledek druhého kola hlasování. - o průběhu prvního dne volby čtěte zde

Lidovci pod tlakem
Dalo se předpokládat, že se politici a další lidé v zákulisí budou do poslední chvíle snažit získat na svou stranu zákonodárce, kteří včera zvedli ruku pro druhého z kandidátů.

"Ještě budeme jednat, pochopitelně politicky, a zkusíme zvrátit ten vývoj," řekl večer novinářům Paroubek.

Že jsou volitelé vystaveni silnému tlaku, naznačil v rozhovoru pro ČRo1-Radiožurnál šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa. Do rána prý dostal na mobil několik desítek rozzlobených zpráv. Jednu zvláště hrubou zveřejnila senátorka Jana Juřenčáková. - více zde

Většina lidovců včera hlasovala pro Klause, podle Severy se pro něj někteří rozhodli na poslední chvíli kvůli nedůstojnému průběhu volby. "Nechtěl jsem, aby skupiny, které takový průběh zavinily, získaly prostřednictvím Švejnara a prezidentského úřadu větší vliv," vysvětlil už večer.

. Video

Klaus * ŠvejnarParoubek * dotazy * ohlasy

Vyberte si prezidenta.

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 22. února 2008. Anketa je uzavřena.

Václav Klaus 35691

Jan Švejnar 33100

Autoři: , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Najdete na iDNES.cz