České Velenice zostřily boj s prostitucí. Zveřejňují snímky klientů lehkých žen

  20:22aktualizováno  20:22
Obrázek dívky naklánějící se k otevřenému okénku auta. Pod ním nápis v němčině, který varuje zákazníky lehkých žen, že je může natáčet kamera. I tak vítají své návštěvníky České Velenice na Jindřichohradecku. Město cedule rozmístilo jako součást boje proti prostituci, snímky pak radnice zveřejňuje na svých webových stránkách.

Snímek prostitutky a jejího klienta v Českých Velenicích. | foto: Web města České Velenice.

Mnozí z přistižených se tak mohou dostat do velmi nepříjemné situace.

"Sice jsme museli kvůli ochraně osobních údajů rozmazat jejich obličeje nebo poznávací značky aut, přesto věříme, že je to od prostituce odradí. Snímky na naše stránky umisťujeme už asi dva měsíce. Na hodnocení, zda to zabralo, je ale příliš brzo," říká velenický starosta Jaromír Slíva.

Děti se na to musejí dívat

Kromě záběrů z kamer se na internetu objevují i fotografie pořízené strážníky na nejrůznějších místech ve městě. Veleničtí se inspirovali v severočeském Chomutově, kde začali prostitutky fotit a snímky zveřejňovat už vloni v říjnu. "Je to takový výkřik zoufalství. Něco ale dělat musíme. V létě mají prostitutky žně. A stahují se k nám také v zimě," konstatuje Slíva.

Jihočeská města sice proti prodejným ženám už bojují různými vyhláškami, ty se ale často míjí účinkem. "Strážníci je musí chytit takzvaně přímo při činu. Ženy navíc pokuty často neplatí. Od exekutorů pak přijde zpráva, že nemají žádný majetek, který by se dal zpeněžit," krčí rameny Slíva.

Prostitutek přibývá

V poslední době navíc prostitutek na jihu Čech výrazně přibylo. Nepostávají jen na hlavních silničních tazích. Svá těla klidně nabízí přímo na náměstích příhraničních měst. Mezi jejich zákazníky patří nejvíce Rakušané.

"Teď k nám přišla spousta prostitutek ze severu Čech, odkud je vytlačila města jako Dubí nebo Teplice. Mají zázemí v jednom z domů, jehož majitelka je sem nalákala. Ve středu už jsme se kvůli tomu sešli i se zástupci státní policie," uvedl Jiří Havelka, místostarosta Kaplice na Českokrumlovsku.

Město leží na nechvalně známé mezinárodní silnici E55. Doposud lehké dívky postávaly především na jeho okraji. Dnes už je i za bílého dne potkávají lidé přímo v centru. Moc dobře vědí, že strážníci jsou proti nim bezmocní.

"Pasáci například holky rozmístí na náměstí. Cizinec ho objede autem a pak jim nahlásí, kterou ženu si vybral. Pasák jí zavolá mobilem a ona za klientem odejde do jednoho z domů. Strážník ale nemůže pokutovat nikoho za to, že stojí na náměstí," popisuje praktiky prostitutek Havelka.

Stále více místních si přitom na jejich přítomnost stěžuje. "Denně se na to musí dívat děti. Je ostuda a hrůza, že s tím nikdo nic nedělá. Tak hrozné to ve městě nebylo ani krátce po roce 1989," zlobí se osmašedesátiletý Stanislav, který v centru Kaplice bydlí.

I Kapličtí policisté chtějí lehké ženy a jejich zákazníky začít fotit. Snímky ale zveřejňovat nebudou.

"Myslím, že jen přítomnost někoho s foťákem by je mohla od nabízení sexuálních služeb odradit," doufá Havelka.

Jak proti prostitutkám postupovat, se kapličtí radili i s šéfem strážníků v severočeském Dubí. "Došli jsme k názoru, že neexistuje nic jiného, než jim kazit kšeft tím, že se okolo nich budou policisté neustále pohybovat," říká Havelka.

Jenže zatímco v Dubí, kde žije jen o tisíc lidí víc, slouží 38 strážníků, Kaplice se zhruba sedmi tisíci obyvateli jich má jen pět. "Bude to pro ně hodně časově náročné. Navíc budou logicky chybět na jiných místech, kde by měli na pořádek dohlížet," konstatuje Havelka.

Na stále bující prostituci si stěžují i lidé z nedalekého Dolního Dvořiště. "Nápad Velenic s fotkami mě zaujal. Je to boj s větrnými mlýny. Prostitutky mi už stopují kunčafty přímo v obcí. Policisté jim sice dají pokutu, ale holky jsou za hodinu zpátky. Navíc jich přibývá," řekla starostka Dvořiště Helena Panská.

Na nárůst mravnostních trestných činů v kraji ukazují i statistiky. Zatímco vloni v prvním pololetí řešili jihočeští kriminalisté jen tři případy kuplířství, letos už jich bylo dvakrát tolik. "Pokud nám prostitutky udají své kumpány, tak většinou až tehdy, kdy jde do tuhého, a oni je třeba mučí. Tento trestný čin se velmi špatně prokazuje, kuplíři totiž prostitutky zastrašují nebo je uplácejí," upozornil náměstek ředitele jihočeské policie Roman Svatoš.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Pokud by stíhání premiéra Babiše bylo obnoveno, zastavím ho, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přišel na jednání vlády o státním rozpočtu....

Pokud by stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo bylo obnoveno, prezident Zeman by využil své pravomoci a zastavil...

Politická šaráda posledních měsíců pokračuje. Politici reagují na Zemana

Miloš Zeman, Týden s prezidentem

Miloš Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše využil...

Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

Klimatická aktivistka Lucie Smolková v diskusním pořadu Rozstřel. (19. září...

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz