Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Česká televize stojí před stávkou

  18:36aktualizováno  18:36
Česká televize je už dvanáctý den paralyzována a už týden nevysílá standardní zpravodajství. Zaměstnanci vyhlásili stav krajní nouze, opakovaně vstupují do vysílání a hrozí stávkou, pokud Rada ČT neprodleně neodvolá ředitele televize Jiřího Hodače. Všechny plánované zpravodajské pořady odvysílala Česká televize i 31. prosince ve dvou verzích. Relace připravené vedením ČT byly bez zpráv ze zahraničí, sportu a předpovědi počasí.
Ladislav Paluska

Ladislav Paluska - Finační ředitel České televize Ladislav Paluska na tiskové konferenci, která se uskutečnila 28. prosince v Praze po jednání kolegia generálního ředitele ČT Jiřího Hodače. Paluska vyzval Hodače, ať odstoupí. | foto: MICHAL RŮŽIČKAMF DNES

CO SE STALO 31.12.

1 - VÝPOVĚDI: ředitel televize Hodač v noci na 31.12. odvolal čtyři své nejdůležitější podřízené, mimo jiné i finančního a výrobního ředitele
2 - STÁVKA: vzbouření zaměstnanci vyhlásili stav krajní nouze a hrozí stávkou
3 - NEÚPLNÉ ZPRÁVY: v poledne ČT vysílala opět dvoje zprávy, relace připravená vedením televize zase neobsahovala zprávy o počasí a sportu
4 - BEZ POLITIKŮ: odpůrci Hodače vyzvali politiky, aby se jich nezastávali a nechodili je podporovat do budovy ČT

V sobotu i v neděli vysílal tým věrný Hodačovi vlastní zpravodajství z Barrandova, ze studia, které patří soukromé televizi Nova. Převážnou většinu zpráv četla bývalá rozhlasová moderátorka Dušica Zimová z jednotlivých listů papíru.

Poslední plánovaná zpravodajská relace obsahovala pouze jeden příspěvek. Jeho hlavní částí byl dvouminutový rozhovor se šéfkou zpravodajství Janou Bobošíkovou, v němž popisovala, jak byla v sobotu v noci slovně napadena, mimo jiné senátory za Čtyřkoalici a mluvčím prezidenta Ladislavem Špačkem, kteří byli buď v nebo před budovou televize.

Vyjádření druhé strany - zástupců krizového výboru či samotných senátorů - zprávy neobsahovaly (k nočnímu konfliktu viz mezititulek Bobošíkovou provázel pískot).

Nové vedení nevědělo, zda dokáže na Silvestra vyrobit zprávy
Zejména silvestrovské zpravodajství připravované vedením bylo ohrožené.  "Já prostě nevím, kdy, kde a jak budou moji lidé napadeni fyzicky a verbálně," řekla šéfka zpravodajství České televize Jana Bobošíková.

"Nevím, zda se nám podaří poslední den v roce vyrobit zpravodajskou relaci," dodala. "V poslední den roku je v České republice velmi těžké sehnat štáby a studia, které by byly schopny podílet se na výrobě zpráv. Pokud je neseženeme, nebudeme fyzicky schopni zpravodajství v tento den zajistit."

DALŠÍ INFORMACE

Rada ČT Hodače zatím podržela Rada ČT: Hodač má čas do 2. ledna
Už týden nemají diváci ČT normální zpravodajství

Hodač není schopen dodat zprávy

Podřízení Jiřího Hodače si stěžují, že s nimi jejich šéf nemluví a neříká jim, jaké dělá změny.

Po Hodačově příchodu ovládl Kavčí hory chaos

Poslední den v roce může divákům České televize přinést překvapení.

Silvestr na ČT2 je ohrožen

Kdy je možné neplatit koncesi? Pracovníci pošty čelí agresivitě lidí, kteří nechtějí platit koncesionářské poplatky.

Lidé odhlašují koncese

Jak šly události v ČT za sebou

Chronologie krize v ČT

O co se opírá Jiří Hodač, když říká, že rada označila jedině jeho vysílání za legální?

Plné znění sdělení Rady pro rtv

Obvyklé večerní Události v 19:15 kvůli Silvestru nejsou v dlouhodobém programu.

Revoltující zaměstnanci zatím vysílají z budovy zpravodajství vlastní zpravodajské pořady podle plánu. Ty ale mohou vidět jen diváci připojení na satelit a někde i uživatelé kabelové televize, případně internetu.

Zaměstnanci ČT hrozí stávkou
Zaměstnanci České televize protestující proti volbě generálního ředitele Jiřího Hodače hrozí stávkou. Pod hlavičkou krizového štábu a odborů vyhlásili - nečekaně uprostřed seriálu Sex ve městě v sobotu pozdě večer a podruhé v neděli dopoledne a poté několikrát uprostřed vysílání - stav krajní nouze.

Ředitele Jiřího Hodače považují za nesvéprávného. Stav krajní nouze podle nich způsobil Hodač přerušením vysílání, porušením reklamních smluv a nejnověji odvoláním vedoucích pracovníků ČT.

Jak bude případná stávka vypadat, odmítli zástupci vzbouřených zaměstnanců z taktických důvodů prozradit. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr se však už nechal slyšet, že případnou stávku zaměstnanců České televize konfederace plně podpoří a považuje ji za zcela legální.

Vzbouřenci: Hodač je nesvéprávný
"V souladu s paragrafem 171 zákoníku práce a vycházejíce ze stavu nouze zapříčiněné jednáním pana Jiřího Hodače jsme nuceni zakročit a odvrátit škody hrozící neodkladně zaměstnavateli," uvádí se v prohlášení krizového štábu a odborů.

"Pan Jiří Hodač se také pokouší získat podpisová práva ke všem účtům České televize a získat tak plnou moc nad finančními rezervami ČT, což je zhruba 700 milionů korun," stojí v prohlášení.

Odvolání dalších klíčových členů vedení ČT považují Hodačovi odpůrci za další důkaz jeho nesvéprávnosti. "Popis zdravotního stavu pana Jiřího Hodače lidmi z jeho bezprostředního okolí, jeho včerejší údajná nabídka odstoupit z funkce pro únavu a způsob jednání, které naprosto ignoruje základní pravidla chodu České televize, svědčí o pravděpodobné ztrátě způsobilosti pana Jiřího Hodače k právním úkonům," tvrdí krizový výbor a odboráři.

V sobotu pozdě večer zesílily mezi zaměstnanci zpravodajství obavy z násilného obsazení budovy Hodačovými lidmi. Ten kromě jiného posílil kontroly bezpečnostní služby u vchodu do budovy zpravodajství a nechal vypnout mobilní telefony redaktorům, na které podal trestní oznámení.

Nikdo nesmí do hlavní části budovy zpravodajství vejít, povoleny jsou pouze odchody.

Mareš: k mimořádnému jednání rady není důvod
Předseda Rady ČT Miroslav Mareš nevidí po hrozbě zaměstnanců stávkou důvod pro svolání mimořádného jednání rady. "Musel bych samozřejmě obvolat všechny radní, abych svolal mimořádné jednání rady, a k tomu já nyní nevidím důvod" (více viz audio).

Hodač dal výpovědi vedení ČT
Z vedoucích pracovníků se Hodač v sobotu pozdě večer rozhodl odvolat klíčové osoby z vedení televize: finančního ředitele Ladislava Palusku, vedoucí právního útvaru Vladimíru Vocetkovou, vedoucího personálního útvaru Michala Kříže a ředitele výroby a techniky Víta Novotného. Všichni patřili mezi členy kolegia ředitele, třináctičlenného sboru, jehož většina ho v pondělí vyzvala k rezignaci. Kolegium je nejvyšším kolektivním orgánem České televize, v němž zasedají vedoucí jednotlivých oddělení.

Už v neděli dopoledne Hodač za dva z těchto vedoucích pracovníků našel náhradu. Jména jeho nových lidí však odmítl říci. Podle informací ČTK je novým ředitelem techniky a výroby Jan Novák, jenž pracoval v letech 1993 až 1998 jako vedoucí techniky objektu zpravodajství.

Vzbouřenci nechtějí podporu politiků
Václav Klaus vyzval v minulých dnech ke schůzce o ČT předsedy parlamentních stran kromě KSČM. Schůzka je ohlášena na 2. ledna. Předsedové KDU-ČSL Jan Kasal a Unie svobody Karel Kühnl sice navrhli, aby se schůzka uskutečnila již 31. prosince, předsedové ODS a ČSSD to však odmítli.

"Před schůzkou předsedů čtyř parlamentních stran nechceme dávat nikomu ani tu nejmenší záminku spojovat nás s jakoukoli politickou stranou," podotkl Martin Schmarcz z krizového výboru ČT poté, co vzbouřenci vyzvali politiky, aby je nechodili podporovat do budovy televize.

Redaktoři argumentují tím, že senátoři měli v budově zpravodajství pouze dohlížet nad zákonností. Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek ale pokládal fakt, že místopředseda Senátu Jan Ruml v budově přespal, za důkaz, že ČT není nestranná.

Nad dodržováním zákonů na Kavčích horách by ode dneška měli bdít pouze policisté, krizový výbor ČT požádal o přítomnost policejní hlídky před budovou redakce zpravodajství.

Bobošíkovou provázel pískot
Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková se opět v sobotu v noci pokusila předat výpověď, tentokrát redaktoru Jiřímu F. Potužníkovi. Ten ji odmítl stejně jako jeho kolegové převzít. Vstup šéfky zpravodajství do zpravodajského sálu provázelo napětí a pískot. Jeden z členů ochranky Bobošíkové zřejmě strčil do kameramana televize. Ten upadl a kamera jej uhodila do hlavy. Senátorka a lékařka Zuzana Roithová však usoudila, že lékařská pomoc není nutná. Policii zaměstnanci ČT volat odmítli, aby nezavdali příčinu policejnímu zásahu.

Rada ČT v sobotu Hodače po dlouhém jednání podržela, i když jí Hodač nabídl rezignaci, i šéf TV NOVA Hodače plně podporuje - více ze sobotního vývoje událostí kolem ČT ZDE

Autor:

  • Nejčtenější

Ve Wu-chanu lidé kolabují v ulicích. Nová nemocnice musí stát do šesti dnů

Lidé omdlévající na ulici, přeplněné nemocnice a těla zesnulých ležící na chodbách. Kvůli nebezpečnému koronaviru už v...

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček se po třinácti letech rozvádí

Manželství místopředsedy vlády, ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka končí. „Ano, mohu potvrdit, že jsme společně s...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Stát ukončí všechny zakázky k dálničním známkám, řekl ministr dopravy Havlíček

Stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám, řekl v neděli nový ministr dopravy Karel Havlíček (za...

Česko je v pohotovosti kvůli koronaviru, chce evakuovat Čechy z Wu-chanu

Politici oznámili veřejnosti, jak bude Česko čelit šíření koronaviru. Podle ředitele letiště jsou zatím opatření...

VIDEA TÝDNE: Smrtící koronavirus, úmrtí Kubery a sexistická reklama

Čínou se nezadržitelně šíří smrtící koronavirus. Doposud mu podlehlo 56 lidí, počty nakažených jdou do tisíců. V...

Nabídku kandidovat do Sněmovny bych nejspíš přijala, říká Schillerová

Kdyby měla ministryně financí Alena Schillerová možnost kandidovat do Sněmovny, uvažovala by o tom. „Pokud nabídku...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.

Najdete na iDNES.cz