Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česká StB chtěla jít proti polské Solidaritě

  1:00
Mělo to být něco podobného jako československý srpen 1968. Šlo ovšem o Polsko. Komunisté tam ztráceli pozice, režim se hroutil, a nakonec v prosinci 1981 zasáhla polská armáda. Pokud by se tak nestalo, byli k intervenci připraveni sovětští či českoslovenští vojáci.

Akci s krycím názvem Sever schválil tehdejší prezident Husák. Ilustrační foto.

Jenže na Polsko se sousední Československo zaměřovalo už dlouho před nástupem polských vojáků. Dokazují to donedávna tajné dokumenty.

Právě v té osudové době, kdy v Polsku ztráceli komunisté moc, patřily sympatie většiny tamní veřejnosti nezávislému odborovému svazu Solidarita.

A především proti této organizaci se komunisté z okolních zemí zaměřovali. Rozsáhlou akcí s krycím názvem Sever připravilo i československé ministerstvo vnitra. Schválil ji tehdejší generální tajemník ÚV KSČ a prezident Gustav Husák.

Opravdová hrozba
Vývoj v Polsku na počátku 80. let byl totiž podle hodnocení československých komunistů bezprostřední hrozbou.

Věděli dobře proč: Československo mělo s Polskem nejdelší státní hranici, na severní Moravě žila polská menšina a v zemi pracovaly tisíce Poláků. Ti byli pochopitelně nakaženi nepatřičným "duchem svobody".

Pražští komunisté chtěli postupovat proti Polákům tvrdě. Na poradách stranických představitelů vystupoval Husák spolu s východoněmeckým vůdcem Erichem Honeckerem jako hlavní zastánce násilného řešení polské krize. Ostatně měl co nabídnout: totiž své zkušenosti s "normalizací" po okupaci v srpnu 1968.

Okamžitě na vznik Solidarity reagují i českoslovenští komunisté: první náměstek ministra vnitra Vladimír Hrušecký vyhlásil akci Kruh.

O co šlo? O ochranu důležitých objektů například průmyslových závodů, dolů, elektráren a podobných zařízení v krizových situacích. Ale také o přípravu preventivních opatření proti potenciálním iniciátorům stávek.

"Gestorem akce byla ekonomická kontrarozvědka StB, která vypracovala podrobné plány s desítkami úkolů," píše historik Petr Blažek.

"Nechyběly mezi nimi popisy vybraných objektů a jejich vedení, hodnocení politické a sociální situace, soupisy a kartotéky 'nepřátelských osob', seznamy agentů Státní a Veřejné bezpečnosti, stranických důvěrníků, členů Lidových milicí a stanovení jejich úkolů a způsobů spojení pro případ vyhlášení takzvané mimořádné bezpečnostní akce."

"Jen do října 1982 byla vyhodnocena situace v 648 závodech, kde StB využívala 1549 tajných spolupracovníků a přes 700 důvěrníků. Pod kontrolou bylo v tomto období celkem 1148 potenciálních vůdců 'pravicových a antisocialistických sil', 1102 'aktivních kriminálních živlů' a 21 640 'kriminálně závadových osob'," píše Blažek.

Jen krůček od vojenské invaze
V prosinci 1980 se koná rozsáhlé vojenské cvičení některých států Varšavské smlouvy "Družba 80". Vše je v režii Sovětského svazu a namířené právě proti Polsku.

Právě v ten okamžik byla československá armáda patrně nejblíže invazi do sousední země. Nedůvěra v Československu ke všemu, co souvisí s Polskem, vrcholí. Vojenské jednotky, které byly pro případnou invazi vyčleněny, sleduje vojenská kontrarozvědka v rámci akce "Krkonoše".

Ale to není zdaleka vše. V září 1981 se začne pracovat na akci, o níž se donedávna téměř nic nevědělo. Nešlo o nic menšího než o nábor desítek, možná stovek dobrovolníků z řad příslušníků ministerstva vnitra, kteří měli jít v civilu do Polska a plnit tam tajné úkoly. Samozřejmě v případě, že tam vkročí i československá armáda.

Dobrovolníci, hlaste se!
Šlo o misi jak vystřiženou ze špionážních románů. Alespoň na první pohled: dobrovolníci v civilu měli zřejmě rozdávat letáky, vytipovávat například místa pro vysílačky, vysvětlovat intervenci, a naopak sledovat, co si polská veřejnost opravdu myslí. Samozřejmě měli také pomáhat ozbrojencům.

Jenže háček byl v tom, že Poláci v té době byli velmi ostře naladěni, a tak taková mise mohla být i pořádně nebezpečná. Zřejmě proto byla zvolena jako způsob výběru - dobrovolná volba.

Z původních tajných dokumentů, které Blažek našel v archivech, však vyplývá, jak taková dobrovolná volba měla vypadat. Na seznamech s nadpisem "Na pomoc Polské lidové republice se dobrovolně přihlásili tito soudruzi" se objevila například tato poznámka:

"Soudruh Kucian se po seznámení okamžitě přihlásil, ale vzápětí svoji přihlášku odvolal. Po projednání ve stranické skupině se opět hlásí."

Není vyloučeno, že přihláška na nebezpečnou misi do sousední okupované země mohla být i nepsanou podmínkou dalšího profesního postupu.

Historik Petr Blažek však navíc upozorňuje, že všichni dobrovolníci přitom museli mít na paměti otřesnou zkušenost z nedávné okupace své vlasti v roce 1968, a přesto se propůjčili k něčemu podobnému.

Poláci si krizi řeší sami
Dobrovolníci nakonec nebyli potřeba. Ukázalo se, že Poláci krizi vyřeší sami. Tedy přesněji za pomoci armády a generála Wojciecha Jaruzelského. Ale také za spolupráce Československa.

Kvůli válečnému stavu v Polsku 13. prosince 1981 začíná v Praze pracovat operační štáb, je vyhlášena padesátiprocentní pohotovost a plná dosažitelnost pro všechny příslušníky SNB a vojsk vnitra. Jsou uzavřeny československo-polské hranice. Začíná sledování domácího obyvatelstva a má se zabránit jeho ovlivňování Poláky, kteří se nacházeli v Československu.

Tajná policie sleduje zastupitelské úřady a opoziční skupiny, zejména signatáře Charty 77 a členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. A samozřejmě se sledovala situace v polsko-československém příhraničí.

Smutná bilance
Během polské krize zkontrolovali tajní policisté okolo šesti milionů poštovních zásilek, z nichž bylo "obsahově vytěženo" přes 300 tisíc! Díky odposlechům získali 17 tisíc zpráv. Dlouhodobě bylo sledováno kolem 30 budov.

Například Polské informační a kulturní středisko, pražské velvyslanectví a obchodní zastoupení. Tam také byla namontována odposlouchávací zařízení.

Stovky Poláků byli v první polovině osmdesátých let zadrženi při útěku na Západ a vyhoštěni zpět do Polska. Jen v období mezi 17. zářím a 9. listopadem 1981 bylo na železné oponě zadrženo 388 uprchlíků, z toho byla téměř polovina Poláků.

K odposlechům polského rádiového vysílání byly zřízeny v příhraničí "kontrolní body" s nepřetržitou obsluhou.

Ministerstvo vnitra poskytlo polské straně materiální pomoc, mimo jiné technické prostředky pro odhalování nelegálních rozhlasových stanic podzemní Solidarity a rozhánění pouličních demonstrací.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Analytik: Výpověď bez udání důvodu neřešme. Ale zvyšme nezaměstnaným dávky

  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Vláda kývla na novelu o účastnících odboje a odporu proti komunismu

5. června 2024  5:40,  aktualizováno  11:48

Návrh na vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu by měl nově moci podat i...

Pražská Street party před 25 lety skončila útokem na ambasádu USA

5. června 2024  11:37

Přes stovku lidí zadržela policie na pražské Street party před 25 lety. Akce demonstrantů tehdy...

Druhý útok nožem za několik dní. V Mannheimu napadli kandidáta AfD

5. června 2024  11:36

V Mannheimu na jihozápadě Německa byl nožem napaden kandidát pravicově populistické Alternativy pro...

Ochutnavači, mobilní laboratoř a už i neprůstřelná vesta. Strach Putina roste

5. června 2024  11:15

Ruské tajné služby bezprecedentně zvýšily už tak přísná bezpečnostní opatření pro prezidenta...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...