Bytové družstvo rozšířilo žalobu na prezidenta Klause a jeho ženu

  7:28aktualizováno  15:45
Pražské stavební bytové družstvo rozšířilo žalobu na prezidenta Václava Klause a jeho ženu Livii. Chce se soudit o dva byty v Praze-Libni, které od něj manželé Klausovi v roce 2000 koupili. Obě strany se dnes sešly na neveřejném předběžném líčení u Obvodního soudu pro Prahu 8.

Družstvo podle soudu zpochybňuje deset let starou smlouvu o převodu nemovitosti | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Družstvo tvrdí, že byl pro něj prodej nemovitostí nevýhodný. Doposud přitom zpochybňovalo pouze prezidentova práva na jeden z bytů, který na něj a jeho manželku převedl šéf kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Ivan Přikryl.

Družstvo se u Obvodního soudu pro Prahu 8 snaží dosáhnout toho, aby soudce prohlásil kupní smlouvy na byty za neplatné. Klausovi totiž podle předsedy bytového družstva  zaplatili za nemovitosti méně, než byly jejich pořizovací náklady. Navrhl proto nechat dohody znalecky přezkoumat.

"Rozdíl v ceně bude podle mě kolem jednoho milionu korun mezi cenou obvyklou a cenou, za kterou to bylo prodáno," řekl předseda představenstva bytového družstva Michal Lurie.

Manželé Klausovi si koupili řadový dům v pražských Kobylisích za 8,2 milionu korun

Oba byty prodalo družstvo v době, kdy byl předsedou Karel Vašíček. Ten podle Lurieho organizaci tuneloval. "Policie konstatovala, že porušil povinnosti při správě cizího majetku, ale protože je mrtvý, nelze ho stíhat," řekl. Třípokojové byty koupili Klausovi každý za zhruba milion dvě stě padesát tisíc korun, později je přestavěli na jeden šestipokojový.

Kromě nízké ceny nesouhlasí podle předsedy ve smlouvách ani výměra nemovitostí.

Právník manželů Klausových Radim Boháč se dnes k novému žalobnímu návrhu nechtěl vyjadřovat s tím, že si ho musí nejdřív nastudovat. Původní žalobu, podle které na prezidenta a jeho ženu Přikryl neoprávněně převedl jeden z bytů bez souhlasu své manželky, však Klausovi odmítají.

Spor o byt zahájila manželka původního vlastníka

Spor s prezidentským párem začalo vést družstvo poté, co se na něj koncem roku 2007 obrátila Růžena Přikrylová. Podle Lurieho nemohla nemovitost nalézt v katastru. Následně zjistila, že její manžel, spolupracovník předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, prodal v roce 1998 manželům Klausovým práva, která počítala s budoucím převedením bytu do vlastnictví. Přikrylová však tvrdí, že nemovitost byla společným majetkem jejím a jejího muže a manžel jí o prodeji nic neřekl.

"Soud konstatoval, že dohoda o převodu práv a povinností mezi Přikrylem, Klausovými a družstvem byla neplatná," prohlásil Lurie. Podle něj však bylo možné prezidenta s manželkou kvůli této smlouvě žalovat pouze tři roky po jejím podpisu. Proto žalobu rozšířil.

Předseda představenstva bytového družstva zpochybnil také celý projekt výstavby libeňských bytů, které byly dokončeny v roce 1996. Podle Lurieho v domě bydlelo 30 prominentů, kteří platili nájem tisíc korun měsíčně včetně poplatků. Ve skutečnosti je prý družstvo dotovalo.

Klaus nyní jako hlava státu bydlí ve vile v areálu Pražského hradu. Kromě toho vlastní několik nemovitostí: vedle zmíněného bytu šest plus dva v Praze-Libni řadový dům v Praze-Kobylisích, byt dva plus jedna v Peci pod Sněžkou a chalupu v Prudicích na Táborsku v jižních Čechách.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz