Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Bude to proti ANO, říká Babiš ke změně zákona o financování stran

  12:56
Chystaný zákon o financování stran bude podle šéfa ANO Andreje Babiše mířit proti jeho hnutí, jak si to podle něj přejí tradiční strany. Sám s omezením výdajů na volební kampaň či výše sponzorských darů nesouhlasí. „Proč by mělo být omezení? V Evropě nikde není,“ říká Babiš v rozhovoru pro iDNES.cz. Kontrolu hospodaření stran by dal občanským iniciativám.

Ministr financí Andrej Babiš na sněmu svého hnutí ANO | foto:  Dan Materna, MAFRA

Je podle vás schvalování zákona o registru smluv na dobré cestě, nebo se vzhledem k vyjádření KDU-ČSL a ČSSD, že nechtějí, aby byly zveřejněny i „živé“, již dříve uzavřené, platné smlouvy, ocitáme v situaci, že zase není jasné, zda a kdy zákon bude přijat?
My jsme domluvili, že zákon by už konečně měl jít do Poslanecké sněmovny. Není tam ještě jasné, který resort bude dělat ten registr. Víceméně nikdo se k tomu nehlásí, ani vnitro, ani paní Šlechtová. Pro mě osobně ten zákon nemá žádnou hodnotu, protože já jsem trval na tom, aby byly zveřejněny platné smlouvy, to nebylo přijato. Takže my to budeme navrhovat, nebo já osobně, to ještě nevím, jako pozměňovací návrh.

Neustále objevujeme podivné smlouvy

Máte představu, s kým to chcete prosadit?
To nemám. Uvidíme, jestli bude vůle. Já tomu nerozumím, proč se naši partneři tomu brání. Neustále objevujeme nějaké podivné smlouvy. Teď zasahovala policie na smlouvu depo Lovosice v ČD Cargo. Objevili jsme ve Správě železniční dopravní cesty neuvěřitelnou padesátiletou nájemní smlouvu na budovu, kde je divadlo Broadway. Nerozumím tomu. Tam se míjíme. Já říkám, že pokud bychom zveřejnili všechny platné smlouvy, tak určitě najdeme plno kostlivců a budeme moci porovnat, co jsme zdědili a co jsme uzavřeli my. Ale evidentně to z nějakých důvodů nemá podporu. Ostatní to nechtějí.

Myslíte, že se toho lidovci a sociální demokraté bojí proto, že se v minulosti podíleli na uzavření nějaké nevýhodné smlouvy?
Nechci spekulovat.

Pan Bartošek z KDU-ČSL řekl, že pokud by se zveřejnily smlouvy, které byly už dříve uzavřeny, jednalo by se o retroaktivitu a mohlo by to být vnímáno jako protiústavní. Máte nějaký argument proti tomu?
Nevím, co by na tom bylo proti Ústavě. My jsme smlouvy zveřejnili. Pokud ta smlouva neobsahuje nějakou doložku, já nejsem právník, ale jaká retroaktivita? Tam jde o to, jestli ta smlouva je platná, nebo není platná. Pokud je platná, tak my jsme to tady na ministerstvu udělali, že jsme to zveřejnili. Všechno, co říkám, se týká ministerstev a jejich organizací, protože pro mě je to důležité při jednání o rozpočtu. Nevím, jestli resorty šetří.

Kdy by se tedy o zákonu mohlo konečně hlasovat?
Pro mě je podstatné, že mi ten zákon při sestavování rozpočtu vůbec nepomůže. Pokud bude přijat od 1. 1. 2016, otázka je, jaký vůbec bude počet zveřejněných smluv a obávám se, že velký nebude.

Zákon o financování stran bude proti hnutí ANO

Jak to bude s dalšími zákony, které politici před volbami slibovali nevládním organizacím sdruženým v Rekonstrukci státu, jako je zákon o NKÚ či zákon o financování politických stran?
Tak určitě. Pokud jde o financování politických stran, já předpokládám, že to pan premiér dá na příští koaliční radu na program.

Chovanec: Zákony, jež omezí Babiše, i za konec koalice

Andreje Babiše a hnutí ANO velmi zaujal rozhovor ministra vnitra a prvního místopředsedy ČSSD Milana Chovance v týdeníku Euro. Chovanec v něm říká, že chce schválit změny v zákonech o financování stran, střetu zájmů, či o koncentraci ekonomické síly s politickou a mediální mocí s každým, kdo pro to bude chtít hlasovat. I s opozicí. „Určitě. Proč ne? V zájmu této země je, aby politická soutěž byla rovná,“ řekl. Zásadní odpověď byla ale jiná, na dotaz, zda by do toho šel i za cenu, že koalice skončí, odvětil: „Nevylučuji, že bychom do toho šli i za cenu ukončení koalice. Ale je to můj osobní názor, musíme to ještě v ČSSD projednat. Osobně nevěřím tomu, že Babiš, který se neustále oháněl Rekonstrukcí státu, by s tím nesouhlasil. Pokud nechce být tím, koho budou média neustále podezřívat z permanentního střetu zájmů, tak by měl být praporečníkem těch změn. Jestli to neudělá, přestane být důvěryhodný.“

Máte třeba představu o tom, že by se nějak omezilo, kolik smějí dát strany na volební kampaň?
Ne, já myslím, že všechny ty tradiční politické strany se určitě na tom shodnou, že to bude zákon proti hnutí ANO, pokud jsem četl rozhovor s panem Chovancem v Euru, kde deklaruje, že se spojí s opozicí i za cenu rozbití koalice.

Dovedete si představit, že by bylo nějaké omezení pro sponzorské dary stranám, ať už od fyzických osob, nebo od firem?
Proč by mělo být omezení? V Evropě nikde není omezení. Jde o to, kdo to bude kontrolovat. My nechceme, aby to kontroloval NKÚ, protože je předseda z ČSSD (exposlanec Miloslav Kala - pozn. redakce). Měly by to kontrolovat nějaké občanské iniciativy a hlavně by to mohly kontrolovat kdykoliv v průběhu kampaně. O tom bude debata.

Stále nevím, kdo je ten oligarcha

Bavili jste se v koalici po sjezdech ANO a ČSSD, jak sociální demokracie konkrétně chce bránit oligarchizaci společnosti? Jestli se skutečně budou spolu s opozicí podílet na schvalování nějakých zákonů, které by vás omezily?
Tak my jsme se bavili o tom rozhovoru pana Chovance, jak to tedy ČSSD myslí. A já stále nevím, kdo to ten oligarcha je, co vlastně dělá. Já jsem četl, že oligarcha dělá pro sebe. Ale já tím, že jsem šel do politiky, pracuji proti sobě a pracuji pro stát.

Jak vám sociální demokracie vysvětlila slova ministra vnitra, který nevyloučil, že by ČSSD do schválení určitých zákonů mohla jít i za cenu rozbití koalice?
Ale to je jedno, já myslím, že to není důležité. Tady se ty klasické, tradiční politické strany vzácně shodují v tvrzení, že já jsem největší demokracie a že zneužívám svoje média... Za hlavní program to měla opozice, po sjezdu je to i ČSSD, ale to je v podstatě jedno.

Kdo podniká poctivě, elektronickou evidenci tržeb vítá

Ještě jedna otázka. Kdy se dostane do vlády zákon o elektronické evidenci tržeb, o němž se v posledních týdnech hodně hovoří?
V pátek ho dáváme legislativní radě vlády a do vlády snad koncem dubna.

Je definitivně jasné, že drobných řemeslníků se povinnost elektronické evidence tržeb nedotkne? Budou z toho vyňati?
V této fázi jsou to restaurační služby, maloobchod a hotely. A samozřejmě potom je na finanční správě perspektivně, kde bude vidět největší daňové úniky. Ale je to revoluční projekt, který si vyžádá nákup hardwaru, softwaru, plus se tu vytváří atmosféra, že obtěžujeme živnostníky. Není to pravda. Ti, kteří podnikají poctivě a platí daně, to vítají.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Visingr: Klíčová ofenziva se blíží, Ukrajina má až 100 tisíc kamikaze dronů

  • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spanilá jízda diverzantů otřásla Ruskem. Jestřábi tuší čečenský scénář

Premium Pomsta za Bachmut, nebo psychologická operace, která má odvést pozornost od chystané ukrajinské protiofenzivy? Den...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Piráty může vést do voleb Ferjenčík. Těžce to nese europoslanec Peksa

Lídrem kandidátky Pirátů pro volby do Evropského parlamentu má být podle ministra zahraničí Jana Lipavského bývalý...

KOMENTÁŘ: O peníze jde ve zdravotnictví až v první řadě, píše Pavel Pafko

Premium Na české zdravotnictví si stěžuje kdekdo, je ale třeba se ho zastat. V porovnání nákladů na něj a jeho výkonu patří k...

Zákon o lobbování je děravý. Díky četným výjimkám ho bude snadné obcházet

Premium Soustavné prosazování zájmů různých skupin u politiků a úředníků neboli lobbing by mělo dostat právní mantinely. Návrh...

Podporovatelé Peterkové vyrazili dveře soudní síně, porvali se se stráží

Pokračující soud s bývalou novinářkou Janou Peterkovou, která je obviněna z šíření poplašné zprávy, přerušila v úterý...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...