Bude to proti ANO, říká Babiš ke změně zákona o financování stran

  12:56aktualizováno  12:56
Chystaný zákon o financování stran bude podle šéfa ANO Andreje Babiše mířit proti jeho hnutí, jak si to podle něj přejí tradiční strany. Sám s omezením výdajů na volební kampaň či výše sponzorských darů nesouhlasí. „Proč by mělo být omezení? V Evropě nikde není,“ říká Babiš v rozhovoru pro iDNES.cz. Kontrolu hospodaření stran by dal občanským iniciativám.

Ministr financí Andrej Babiš na sněmu svého hnutí ANO | foto:  Dan Materna, MAFRA

Je podle vás schvalování zákona o registru smluv na dobré cestě, nebo se vzhledem k vyjádření KDU-ČSL a ČSSD, že nechtějí, aby byly zveřejněny i „živé“, již dříve uzavřené, platné smlouvy, ocitáme v situaci, že zase není jasné, zda a kdy zákon bude přijat?
My jsme domluvili, že zákon by už konečně měl jít do Poslanecké sněmovny. Není tam ještě jasné, který resort bude dělat ten registr. Víceméně nikdo se k tomu nehlásí, ani vnitro, ani paní Šlechtová. Pro mě osobně ten zákon nemá žádnou hodnotu, protože já jsem trval na tom, aby byly zveřejněny platné smlouvy, to nebylo přijato. Takže my to budeme navrhovat, nebo já osobně, to ještě nevím, jako pozměňovací návrh.

Neustále objevujeme podivné smlouvy

Máte představu, s kým to chcete prosadit?
To nemám. Uvidíme, jestli bude vůle. Já tomu nerozumím, proč se naši partneři tomu brání. Neustále objevujeme nějaké podivné smlouvy. Teď zasahovala policie na smlouvu depo Lovosice v ČD Cargo. Objevili jsme ve Správě železniční dopravní cesty neuvěřitelnou padesátiletou nájemní smlouvu na budovu, kde je divadlo Broadway. Nerozumím tomu. Tam se míjíme. Já říkám, že pokud bychom zveřejnili všechny platné smlouvy, tak určitě najdeme plno kostlivců a budeme moci porovnat, co jsme zdědili a co jsme uzavřeli my. Ale evidentně to z nějakých důvodů nemá podporu. Ostatní to nechtějí.

Myslíte, že se toho lidovci a sociální demokraté bojí proto, že se v minulosti podíleli na uzavření nějaké nevýhodné smlouvy?
Nechci spekulovat.

Pan Bartošek z KDU-ČSL řekl, že pokud by se zveřejnily smlouvy, které byly už dříve uzavřeny, jednalo by se o retroaktivitu a mohlo by to být vnímáno jako protiústavní. Máte nějaký argument proti tomu?
Nevím, co by na tom bylo proti Ústavě. My jsme smlouvy zveřejnili. Pokud ta smlouva neobsahuje nějakou doložku, já nejsem právník, ale jaká retroaktivita? Tam jde o to, jestli ta smlouva je platná, nebo není platná. Pokud je platná, tak my jsme to tady na ministerstvu udělali, že jsme to zveřejnili. Všechno, co říkám, se týká ministerstev a jejich organizací, protože pro mě je to důležité při jednání o rozpočtu. Nevím, jestli resorty šetří.

Kdy by se tedy o zákonu mohlo konečně hlasovat?
Pro mě je podstatné, že mi ten zákon při sestavování rozpočtu vůbec nepomůže. Pokud bude přijat od 1. 1. 2016, otázka je, jaký vůbec bude počet zveřejněných smluv a obávám se, že velký nebude.

Zákon o financování stran bude proti hnutí ANO

Jak to bude s dalšími zákony, které politici před volbami slibovali nevládním organizacím sdruženým v Rekonstrukci státu, jako je zákon o NKÚ či zákon o financování politických stran?
Tak určitě. Pokud jde o financování politických stran, já předpokládám, že to pan premiér dá na příští koaliční radu na program.

Chovanec: Zákony, jež omezí Babiše, i za konec koalice

Andreje Babiše a hnutí ANO velmi zaujal rozhovor ministra vnitra a prvního místopředsedy ČSSD Milana Chovance v týdeníku Euro. Chovanec v něm říká, že chce schválit změny v zákonech o financování stran, střetu zájmů, či o koncentraci ekonomické síly s politickou a mediální mocí s každým, kdo pro to bude chtít hlasovat. I s opozicí. „Určitě. Proč ne? V zájmu této země je, aby politická soutěž byla rovná,“ řekl. Zásadní odpověď byla ale jiná, na dotaz, zda by do toho šel i za cenu, že koalice skončí, odvětil: „Nevylučuji, že bychom do toho šli i za cenu ukončení koalice. Ale je to můj osobní názor, musíme to ještě v ČSSD projednat. Osobně nevěřím tomu, že Babiš, který se neustále oháněl Rekonstrukcí státu, by s tím nesouhlasil. Pokud nechce být tím, koho budou média neustále podezřívat z permanentního střetu zájmů, tak by měl být praporečníkem těch změn. Jestli to neudělá, přestane být důvěryhodný.“

Máte třeba představu o tom, že by se nějak omezilo, kolik smějí dát strany na volební kampaň?
Ne, já myslím, že všechny ty tradiční politické strany se určitě na tom shodnou, že to bude zákon proti hnutí ANO, pokud jsem četl rozhovor s panem Chovancem v Euru, kde deklaruje, že se spojí s opozicí i za cenu rozbití koalice.

Dovedete si představit, že by bylo nějaké omezení pro sponzorské dary stranám, ať už od fyzických osob, nebo od firem?
Proč by mělo být omezení? V Evropě nikde není omezení. Jde o to, kdo to bude kontrolovat. My nechceme, aby to kontroloval NKÚ, protože je předseda z ČSSD (exposlanec Miloslav Kala - pozn. redakce). Měly by to kontrolovat nějaké občanské iniciativy a hlavně by to mohly kontrolovat kdykoliv v průběhu kampaně. O tom bude debata.

Stále nevím, kdo je ten oligarcha

Bavili jste se v koalici po sjezdech ANO a ČSSD, jak sociální demokracie konkrétně chce bránit oligarchizaci společnosti? Jestli se skutečně budou spolu s opozicí podílet na schvalování nějakých zákonů, které by vás omezily?
Tak my jsme se bavili o tom rozhovoru pana Chovance, jak to tedy ČSSD myslí. A já stále nevím, kdo to ten oligarcha je, co vlastně dělá. Já jsem četl, že oligarcha dělá pro sebe. Ale já tím, že jsem šel do politiky, pracuji proti sobě a pracuji pro stát.

Jak vám sociální demokracie vysvětlila slova ministra vnitra, který nevyloučil, že by ČSSD do schválení určitých zákonů mohla jít i za cenu rozbití koalice?
Ale to je jedno, já myslím, že to není důležité. Tady se ty klasické, tradiční politické strany vzácně shodují v tvrzení, že já jsem největší demokracie a že zneužívám svoje média... Za hlavní program to měla opozice, po sjezdu je to i ČSSD, ale to je v podstatě jedno.

Kdo podniká poctivě, elektronickou evidenci tržeb vítá

Ještě jedna otázka. Kdy se dostane do vlády zákon o elektronické evidenci tržeb, o němž se v posledních týdnech hodně hovoří?
V pátek ho dáváme legislativní radě vlády a do vlády snad koncem dubna.

Je definitivně jasné, že drobných řemeslníků se povinnost elektronické evidence tržeb nedotkne? Budou z toho vyňati?
V této fázi jsou to restaurační služby, maloobchod a hotely. A samozřejmě potom je na finanční správě perspektivně, kde bude vidět největší daňové úniky. Ale je to revoluční projekt, který si vyžádá nákup hardwaru, softwaru, plus se tu vytváří atmosféra, že obtěžujeme živnostníky. Není to pravda. Ti, kteří podnikají poctivě a platí daně, to vítají.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

STAN navrhuje sloučit ministerstva životního prostředí a zemědělství

Členka Celostátní výbor STAN Jana Krutáková byla místostarostkou Moravské Nové

S nápadem sloučit ministerstva životního prostředí a zemědělství přišli poslanci nejmenšího klubu ve Sněmovně z hnutí...

České občanství pro děti a vnuky emigrantů. Parlament jim usnadnil cestu

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z Československa, mají šanci, že budou moci snadněji získat české občanství....

Na východě do pátku opět hrozí bouřky, budou slabší než před týdnem

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazí nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, silné se podle meteorologů objeví zejména na východě....

Najdete na iDNES.cz