„V souvislosti se silnými bouřkami a hlavně intenzivním přívalovým deštěm evidujeme k 20 hodně 620 výjezdů hasičů. Nejvíc zásahů evidujeme v kraji Středočeském, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a v Praze,“ popsala situaci k sedmé hodině večerní Nicole Studená, mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
„Pro srovnání, dlouhodobý denní průměr technických zásahů (kam spadá odstraňování následků bouřek) je 175. Celkově průměrně vyjíždíme k 328 událostem denně,“ uvedli hasiči na svém Twitteru.
Nejčastěji v pátek hasiči odčerpávali vodu z lagun, které se tvořily na silnicích, ze sklepů a vyjížděli k popadaným stromům, uvedla Studená.
Hasiči na Trutnovsku v pátek odpoledne po silné bouřce evakuovali dětský tábor. Asi 60 dětí převezli do náhradního ubytování. Bouřky v hradeckém kraji komplikovaly i dopravu. V Královéhradeckém kraji v souvislosti se silnými bouřkami hasiči zaznamenali asi 50 událostí, nejvíce na Trutnovsku.
Silné bouřky zasáhly i Prahu, kde hasiči k půl osmé večer vyjížděli k padesátce událostí. Vodu na vozovce odčerpávali hasiči například v ulici V podzámčí v pražské Krči a na nájezdu u Trojského mostu.
Bouřky způsobily výpadek proudu na železniční trati mezi pražským Smíchovem a Prahou-Radotínem. Hasiči v Radotíně evakuovali 120 osob ze dvou vlakových souprav, které se ocitly bez dodávky elektřiny. Provoz na trati byl na dvě hodiny přerušen, k jeho obnovení došlo v 19:30 bez omezení.
Před sedmnáctou hodinou bouřky zasáhly také Zlínský kraj. „Za první hodinu jsme měli zhruba třináct výjezdů, vesměs ve Zlíně. Jednalo se o zatopené sklepy, garáže, ucpanou kanalizaci,“ sdělil iDNES.cz krajský mluvčí hasičů Pavel Řezníček.
Po bouřce a přívalovém dešti voda zaplavila obě koleje na železničním koridoru mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí. Déšť vlaky na klíčové trati mezi Čechami a Moravou musely zůstat stát v okolních stanicích a nabraly zpoždění v délce desítek minut. Správa železnic na místo vyslala hasiče, aby zjistili stav trati a odklidili případné nánosy bahna a kamení.
„Trať již není uzavřená. Vlaky se rozjely a musí jezdit omezenou rychlostí,“ uvedl mluvčí státní organizace Správy železnic Marek Illiaš. Dodal, že cestující musí počítat s tím, že budou mít vlaky zpoždění.
Středočeští hasiči měli v pátek 86 výjezdů. Největší komplikace počasí způsobilo v okresech Praha-východ, Kutná Hora a Mělník. Hasiči pomáhali s odčerpáváním vody, s odstraňováním spadlých stromů a větví a také s odstraňováním nebezpečných stavů, což jsou například poškozené střechy budov a podobně.
V kempu v Chrustenicích na Berounsku říčka Loděnice zaplavila kemp a okolní domy, sdělil mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Nejvíce zatížené bylo krajské středisko hasičů mezi 18:00 a 19:00, kdy bylo nahlášeno 31 mimořádných událostí. „To je téměř stejný počet, jaký v průměrný den řešíme za 24 hodin,“ uvedl Gabriel.
V jihočeských Volarech tekla v pátek večer po bouřce s přívalovým deštěm voda v ulicích, zaplavila sklepy a přízemí některých rodinných domů. V nejnižším bodě podle místních lidí protékalo městem i tři čtvrtě metru vody. Asi hodinu po dešti voda opadla a silnice byla znovu průjezdná, řekl v sobotu starosta Vít Pavlík. Pracovníci technických služeb od rána v ulicích uklízejí.
V Olomouckém kraji se hasiči potýkali asi se třicítkou událostí napříč krajem, uvedl jejich mluvčí Radek Buryánek. Šlo především o okolí Loštic na Olomoucku, Šumperk, Přerov a okolí.
V Jihomoravském kraji u Chrlic spadl strom na kamion a osobní auto. Vše se obešlo bez zranění. Provoz byl odpoledne kvůli silným bouřím přerušen také v Libereckém kraji na železnici v úseku mezi stanicemi Mimoň a Brniště na Českolipsku.

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz
Pardubičtí hasiči v pátek evidovali desítky výjezdů kvůli bouřkám. Největší problémy byly kolem Litomyšle, Moravské Třebové a Chocně, řekl ČTK operační důstojník krajských hasičů.
„Voda většinou stekla z polí a luk do vesnic. Rozvodnily se také některé malé potůčky,“ uvedl hasič. Podle něj škody zřejmě nejsou vysoké, nikdo také nebyl zraněn.
U Bystřice nad Pernštejnem evakuovali hasiči po bouřce v pátek večer 46 dětí a šest dospělých z letního tábora. Zázemí táborníci našli v základní škole v Bystřici, sdělila v sobotu mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Kvůli bouřkám s větrem a přívalovými dešti zasahovali hasiči na Vysočině od pátečního odpoledne na čtyřech desítkách míst, nikdo nebyl zraněný.

Meteorologové varovali před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami a kroupami. Úhrn dešťových srážek se pohyboval kolem 60 milimetrů.
Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí hrozila devíti krajům, Středočeskému, Jihočeskému, Ústeckému, Libereckému, Královéhradeckému, Pardubickému, Jihomoravskému kraji, Praze a Vysočině.
Bouřkám a kroupám se nevyhnuly ani zbývající kraje, kde meteorologové vyhlásili nízký stav nebezpečí, přesto patřil Olomoucký kraj celorepublikově mezi kraje s nejvíce hasičskými výjezdy.
Meteorologové varovali, že kvůli silným bouřkám může ve všech krajích dojít k rozvodnění menších toků a zatopení nízko položených podchodů či sklepů.
Nepříznivé počasí bude pokračovat i v sobotu, kdy od poledne do 22 hodin bude platit další meteorologická výstraha. Silný déšť zasáhne téměř celou republiku, vyhne se pouze Moravskoslezskému kraji a Šumpersku s Jeseníky.