Bohdalová musí zmizet ze seznamu StB na webu

  11:40aktualizováno  11:40
Herečka Jiřina Bohdalová uspěla u vrchního soudu se žádostí o výmaz svého jména ze seznamů spolupracovníků komunistické státní bezpečnosti. Evidence herečky je podle soudu neoprávněná. Její jméno zmizí ze seznamu na internetu, z tištěných materiálů už to nejde, rozhodl soud.

Městský soud už v lednu uznal, že herečka je v seznamech neoprávněně. Nařídit její vymazání ale nemohl, protože to neumožňuje zákon o zpřístupnění svazků StB.

Soudkyně vrchního soudu měla jiný názor. Nadřadila právo na ochranu osobnosti herečky nad zákony, které upravují zpřístupňování svazků. "Listina základních práv a svobod zaručuje právo na ochranu cti," uvedla soudkyně Ludmila Říhová.

Upozornila také na paragraf lustračního zákona, který kategoricky zakazuje zveřejňovat údaje o spolupracovnících StB bez jejich souhlasu. Podle Říhové zůstal platný i po novelizaci zákona o zpřístupnění svazků.

Z tištěných seznamů však jméno Bohdalové nezmizí. "Ty výtisky už se dostaly mezi lidi. Protiprávní zásah tedy přetrvává, ale neznám způsob, jak ho odstranit," vysvětlil hereččin advokát Josef Lžičař.

Advokát zvažuje ústavní stížnost
Rozhodnutí soudu Lžičař označil za nesporný úspěch. V opačném případě byl připraven dotáhnout případ až k Ústavnímu soudu, aby dosáhl změny zákona o zpřístupnění svazků. To však podle něj zůstává stále ve hře.

Ústavní soud by podle něj měl posoudit, zda všechny předpisy související se svazky StB jsou v souladu s Listinou. "Nejsou udělány kvalitně. Svědčí o nedokonalé úrovni právního vědomí poslanecké sněmovny a Senátu," je přesvědčen Lžičař.

Úspěch Bohdalové spustí vlnu žalob
Jiřina Bohdalová v úterý k soudu nepřišla kvůli zdravotní indispozici. Odborníci se obávají, že její úspěch spustí lavinu dalších žalob na stát a soudy budou vyškrtávat další jména.

"Velmi pravděpodobně budou následovat další žaloby. Ale možná povedou k tomu, že bude jako v Polsku zřízen zvláštní úřad a archivy StB se budou konečně odborně spravovat," řekl dokumentarista Radek Schovánek.

Vnitru vytýká, že s archivními materiály nepracuje pečlivě a pak zbytečně spory prohrává. "Zástupci ministerstva chodí k soudům nepřipravení. Předvolávají jako svědky jen příslušníky StB, a ne postižené, na které někdo donášel," dodal.

Před Bohdalovou uspěl s žádostí o vymazání u vrchního soudu Jan Vaněček, ministerstvo ale podalo dovolání. Nejvyšší soud tedy finálně rozhodne, zda "výmazová praxe" je, či není správná.

Názor Nejvyššího soudu bude směrodatný hlavně pro Vaněčkův případ, zprostředkovaně se však dotkne i Bohdalové, pokud ministerstvo podá dovolání i v jejím případě. Ostatní soudy by se stanoviskem Nejvyššího soudu měly řídit.

Svazky se měly protřídit, míní Bohdalová
Bohdalová potkala příslušníky StB v roce 1959. Kontaktovali ji a za informace o Janu Werichovi nabízeli pomoc jejímu otci, který seděl ve vězení za protistátní činnost. Bohdalová to však odmítla. Jejího otce stejně později zachránila amnestie.

Herečka byla zaevidována jako agentka na konci padesátých let, ona sama však tvrdí, že spolupráci odmítla. S rozhodnutím soudu byla spokojena.

"Tento senát už nemohl udělat více. Upozornili jsme na chybu zákonů o zpřístupňování svazků a poslanci by se nad tím měli zamyslet," vyjádřila se pro MF DNES. Podle ní se měly seznamy před zveřejněním důkladněji prověřit.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Najdete na iDNES.cz