Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se zastal vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Ilustrační snímek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se zastal vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Blažek se zastal Bradáčové. Policie se chová jako v 50. letech, řekl

  • 58
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se zastal pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové v jejím sporu s protikorupční policií. Napsal kvůli tomu dopis policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi, potvrdila iDNES.cz mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

"Napsal jsem dopis, v němž upozorňuji na mimořádnou závažnost faktu, jejž mi oznámila JUDr. Bradáčová, a plně jsem se za ni postavil. Tato věc se nesmí bagatelizovat," řekl dopoledne ministr bez dalšího upřesnění ČTK.

Příliš konkrétní nebyl ani po jednání vlády. Ostře se ale do policie opřel. Dokonce přirovnal chování protikorupční policie k tomu, jak se chovaly bezpečnostní složky v 50. letech. "Policie se nemůže domnívat, že se státního zástupce zbaví metodami z 50. let," uvedl ministr. Dodal, že se policie musí řídit platnými zákony.

Více podrobností nesdělil ani policejní prezident Martin Červíček. V krátkém prohlášení uvedl, že ho Blažek poprosil, aby věci věnoval patřičnou pozornost.

Bradáčová se začátkem dubna obrátila na Červíčka s tím, aby prověřil jednání protikorupčního policejního útvaru. Státní zástupkyně podezírá jeho šéfa Tomáše Martince, že ji chce očernit. Ředitel útvaru takové obvinění odmítá (více čtěte zde).

"Z důvodů mých opakujících se výhrad, které jsem s vedením ÚOKFK
(Útvar odhalování korupce a finanční kriminality neboli protikorupční policie - pozn. red.) projednávala a které nyní vygradovaly, jsem požádala o analýzu stavu pana policejního prezidenta. Posledním impulzem pro mě byl nepravdivý přenos informací," uvedla o víkendu Bradáčová.

Podrobnosti neřekla, spekuluje se nicméně o tom, že šlo o vyšetřování údajného uplácení kolem IT zakázek zadávaných ministerstvem práce a sociálních věcí. Do médií se totiž dostala informace, že jednou z prověřovaných osob je Bradáčové manžel.

Že jde o cílenou kampaň šéfa protikorupčního útvaru Tomáše Martince, Bradáčová naznačila v rádiu Frekvence 1. Po oficiálním rozhovoru státní zástupkyně moderátorovi řekla: "Jak jste se ptal na tu podjatost... Je to vyrobený na mě. Děkuju, že jste se toho chytil." Moderátor se podivil: "Je to na vás vyrobený?" Bradáčová odvětila: "Z ÚOKFK. Já jsem čekala, kdy to Martinec prodá, tak vám to prodal. Děkuju."

Policejní prezident už dříve uvedl, že podnět Bradáčové považuje za velmi závažný. Není však přesvědčený, že protikorupční policie na vrchní žalobkyni něco vyrobila.

Co napsal Blažek Červíčkovi?

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo jen část dopisu:

"V oblasti vyšetřování trestných činů musejí policejní orgány bezpodmínečně podléhat dohledu státních zastupitelství a soudů - bez respektování tohoto právního prostředí se můžeme ocitnout na poli možných zneužívání státní, dokonce ozbrojené moci. Nechci domýšlet, jak někteří policisté jednají s účastníky trestních řízení, pokud si k vrcholné představitelce státního zastupitelství dovolili to, co Vám popsala.“

"Upozornění JUDr. Bradáčové mne vede k závěru, že se některým představitelům policie jeví přísné dodržování zákonnosti jako překážka jejich postupu, a tak se nad rámec zákona i služebních povinností snaží o odstraňování takovýchto překážek. Myslím, že aktivita JUDr. Bradáčové na Vrchním státním zastupitelství v Praze se svou urputností v trvání na postupech dle platných zákonů se takovouto překážkou mohla stát."

"Vážený pane policejní prezidente, prosím Vás, abyste celé záležitosti věnoval zvýšenou pozornost. Ani jeden z nás si jistě nepřeje, aby se opakovaly situace známé z období 1945 - 1948, kdy orgány „vnitra“ sváděly boje s orgány „spravedlnosti“. Z takového souboje by nakonec těžili jen pachatelé trestné činnosti a nepřátelé demokracie."

"Závěrem podotýkám, že JUDr. Lenka Bradáčová o tomto mém dopise neví a ani s ní nebyl konzultován."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video