Ke globální změně klimatu je potřeba přistupovat racionálně, uvedl Babiš

  12:00aktualizováno  12:58
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ke globální změně klimatu potřeba přistupovat racionálně. Na konferenci upozornil, že je potřeba se na změny připravit. Předseda vlády připomněl, že se Česko hlásí k cíli uhlíkové neutrality v roce 2050.

Ke změně klimatu je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) třeba přistupovat racionálně, nikoliv tak, aby se z boje proti změnám stalo fanatické náboženství. V New Yorku, kam příští týden pojede na světovou klimatickou konferenci, plánuje mluvit o roli OSN v celosvětovém přístupu k tomuto tématu. 

Fotogalerie

Na úterní konferenci v Poslanecké sněmovně uvedl, že na změny je třeba se připravit. Česko se podle Babiše hlásí k cíli uhlíkové neutrality, související změny ekonomiky musí však být efektivní co se týče nákladů a zároveň spravedlivé z hlediska toho, jak bude břemeno rozděleno na jednotlivé státy.

Pod uhlíkovou neutralitou se rozumí cíl, kdy vzniklé emise CO2 se vyváží projekty, které mohou oxid uhličitý vstřebat.

„Je potřeba říci, že Česká republika plní své závazky,“ řekl premiér Babiš na tiskové konferenci. Dodal, že je ale potřeba problémy řešit v globálním měřítku a je potřeba apelovat na další státy, které nejsou v hlavním proudu boje se změnami klimatu jako například USA, nebo Indie.

„Kdyby Evropa přestala jezdit autem tak to nezastaví globální oteplování,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Zdůraznil, že je potřeba nejen spolupracovat na velkých globálních dohodách, ale také investovat do adaptace na změny, které už Česko postihují.

Babiš připomněl, že Česko se hlásí k cíli uhlíkové neutrality v roce 2050, má ale oprávněné obavy z dopadu na konkurenceschopnost průmyslu. Musí proto požadovat obdobné kroky po emitentech, jako je Čína, ale také třeba po Turecku, jehož ocelářství konkuruje evropskému. 

Česko podle něj ponese vzhledem k průmyslovému základu hospodářství nejvyšší náklady odchodu od uhlí. Je proto třeba požadovat, aby cesta k neutralitě byla spravedlivá z hlediska rozdělení dopadů a kompenzací dopadů na občany.

„Je třeba vnímat, že není možné to přehánět, mluvit o tom, že kvůli klimatu nebudeme mít děti, že kvůli klimatu budeme vegetariány,“ uvedl. Je nicméně třeba se na změny připravit, dodal. V případě Česka to znamená úpravy krajiny proti únikům vody a třeba i snaha prosadit u Evropské komise (EK) názor, že jaderná energetika je čistým zdrojem. 

V horizontu následujících dekád podle něj změny klimatu ovlivní průmysl, potravinovou soběstačnost a obecně kvalitu života. Opatření k zadržování vody v krajině vláda považuje za nejvyšší veřejný zájem, zdůraznil.

Světový summit pro klimatickou akci se v New Yorku uskuteční 23. září. Generální tajemník OSN António Guterres již vyzval představitele států, aby předložili ambiciózní plány na transformaci energetiky, dopravy, průmyslu i zemědělství. Mezinárodní společenství by mělo snížit emise do roku 2030 o 45 procent a uhlíkovou neutralitu dosáhnout do roku 2050.

Sucho a investice

Česko se od roku 2015 potýká především s etapou extrémně suchých let. Vědci upozorňují, že pod vlivem klimatických změn se situace spíše zhorší a proto bychom se měli na přicházející problémy připravit.

„Podle našich modelů bude do budoucna častější výskyt sucha, které bude intenzivnější a bude trvat déle,“ varoval letos v polovině srpna Petr Procházka z Centra pro vodu půdu a krajinu (CVPK). Podle prognóz sucho má a bude mít značný negativní vliv na tuzemskou ekonomiku a může se projevit i výrazným snížením růstu HDP.

Podle nejvarovnějšího scénáře CVPK může Česko přijít až o 1,6 procenta HDP, pokud se množství dostupné vody propadne na polovinu oproti dlouhodobému průměru. V celkových číslech jde o ztrátu téměř 240 miliard korun. Na druhou stranu ale upozorňují, že je to právě příprava a investice, které by mohly finanční dopady razantně snížit.

Na investice do krajinných úprav spoléhá zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) při OSN, která byla zveřejněná letos na začátku srpna. Na zprávě pracovaly stovky vědců z celého světa a upozorňují, že omezování produkce skleníkových plynů pro boj s globálním oteplováním nestačí. 

Naopak se zaměřili na zemědělství, které se podle jejich výpočtů podílí na produkci skleníkových plynů z 23 procent. Práce s krajinou a její proměna by se podle nich měla do budoucna stát dalším z důležitých nástrojů při usměrňování klimatické změny.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Teplo bude ještě nejméně týden. Sluníčka si užije ale spíš východ republiky

Teplotně nadnormální počasí bude pravděpodobně trvat ještě nejméně celý týden. Teploty budou odpoledne vystupovat...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Střídání v Afghánistánu. Vojáky z Přáslavic vystřídali výsadkáři z Chrudimi

Česká armáda v Afghánistánu vystřídala jednotku střežící spojeneckou základnu Bagrám. Rotu, kterou tvořili zejména...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz