Babiš: Pokud nějaký ministr vynesl utajované informace, měl by skončit

  10:28aktualizováno  15:56
Pokud by se ukázalo, že některý ministr vynesl informace, které jsou utajované, měl by podle šéfa ANO Andreje Babiše ve vládě skončit. „Určitě,“ řekl Babiš iDNES.cz a ČTK při návštěvě Nizozemska. Ministra obrany Martina Stropnického, který by měl rezignovat podle ODS i šéfa lidovců Pavla Bělobrádka, se Babiš zastal a naopak tvrdě zkritizoval Bělobrádka.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš | foto: ČTK

V současné době působí Česká republika tak trochu jako cedník, přes který protékají informace, které mají zůstat neveřejné. Jak by se mělo podle vás řešit, aby se nediskutovalo veřejně o tom, jaké se zaplatilo výkupné za dvě dívky unesené v Pákistánu nebo za jakých podmínek byli propuštěni Češi unesení v Libanonu?
Tohle se mi nechce moc komentovat. Je potřeba, aby tajné služby skutečně někdo řídil, aby nad tím byl dohled, to je problém. Vrhá to špatné světlo na naši zemi, je to nešťastné. Nechápu, proč to politici komentují.

Zlobil jste se na ministra obrany Stropnického za hnutí ANO, když veřejně, do médií, pojmenoval, že návrat Čechů unesených v Libanonu je svázán výměnou za Alího Fajáda?
Já jsem s ním o tom nemluvil. Věřím, že to tak nemyslel.

Když opoziční ODS vyzvala Stropnického, aby z toho sám vyvodil odpovědnost, nebo aby ho premiér Sobotka vyměnil, tak vy k tomu nevidíte důvod?
Je nešťastné, když to opozice využívá, aby ten problém ještě více jitřila.

Pan Bělobrádek by si měl odpustit nemístné výzvy k rezignaci

Reakce Bělobrádka

"Nevyzval jsem ministra Stropnického k rezignaci, to udělala ODS," uvedl v reakci na rozhovor předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Ohradil se i proti Babišově tvrzení, že nedosáhl zvýšení výdajů na vědu, výzkum a inovace. "Letošní rozpočet je vyšší o více než dvě miliardy, tedy asi o 8 %. A to díky tomu, že jsem toto navýšení prosadil ve vládě. Je smutné, že ministr financí nezná ani detaily vlastního rozpočtu," napsal.

Rezignaci by měl aktuálně zvážit i podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka.
Takže ve vládě by podle vás měl zůstat?
Nevidím důvod, proč by neměl zůstat. Nevím o tom, že by něco způsobil. Pan Bělobrádek by si měl pro příště odpustit své nemístné výzvy k rezignaci. Měl by se spíš věnovat podpoře vědy a výzkumu, protože to by naší zemi prospělo víc než nesmyslné útoky na koaličního partnera. Ministr obrany Stropnický nevyzradil žádné státní tajemství a nedopustil se žádného přečinu. Okomentoval jen to, co před ním někdo jiný vypustil do médií. Neustálé úniky informací z Bezpečnostní rady státu je náš hlavní problém, ne jedna věta v novinách. Martin Stropnický stabilizoval resort, který byl prolezlý korupcí, ztransparentnil státní zakázky a je po dlouhé době první ministr za jeho úřadování narostl rozpočet na obranu státu. V oblasti podpory vědy a výzkumu jsem zatím podobné úspěchy nezaznamenal.

Kdyby se ale ukázalo, že některý ministr, ať už za vaši stranu nebo nějakou jinou, vynesl nějaké informace, byl by to důvod pro to, aby z vlády odešel?
Určitě. Já jsem pana premiéra o to žádal v pondělí na vládě, ať se to prošetří. Pokud Bezpečnostní rada státu řeší věci, které se týkají bezpečnosti našich občanů a může to ohrožovat jejich život, není dobré, aby tyto věci byly veřejné.

Bělobrádek: Stropnický by měl kvůli komentování libanonské kauzy rezignovat

V pátek se na žádost opozice má konat mimořádná schůze, kde by se měla vláda zpovídat z úniku utajovaných informací. Vy jako hnutí ANO budete podporovat, aby se ta schůze konala, byť v nějakém utajovaném režimu?
Nebudeme, není pro to důvod. Nejhorší je, že já mám pocit, že poslanci ve Sněmovně vystupují proto, že je tam ta kamera a dělají si z toho projev k voličům. Někdy je to skutečně za hranou. Oni to ani nedělají kvůli podstatě věci, jen aby se dostali do médií. Problém je, že v rámci koalice chce také KDU-ČSL tu schůzi. Já nechápu proč, je to ztráta času. Ve středu jsme zase nedodělali zákon o spotřebitelských úvěrech. To je strašně důležité pro lidi, to že je okrádají poskytovatelé půjček. Teď zase celý pátek se bude mluvit o věcech, které už byly mnohokrát řečeny. Nechápu, proč to KDU-ČSL chce. Ať to vyšetří ti, kteří to mají vyšetřit. Z mého pohledu je to ztráta času.

Lidovci vám tedy řekli, že podpoří opozici?
Ano, chtějí tu schůzi, nevím proč.

Nevím, že za ty dívky někdo dával peníze

TOP 09 také přišla s tím, že by měl okamžitě odstoupit prezident republiky, nebo že začnou sbírat podpisy pro ústavní žalobu pro velezradu, protože prezident jako první vysoce postavený politik potvrdil částku 150 milionů korun za vydání dvou unesených dívek v Pákistánu. Před tím to psal Respekt, ale nebyl uveden zdroj. Prezident řekl na jméno tu částku.
Ale pan prezident se odvolával na informaci Respektu a já nevím, že by za ty unesené dívky někdo dával nějaké peníze. A tyhle permanentní střety.... My jsme měli vlády, které se neustále hádaly. V rámci naší koalice jsou nějaké okopávačky, strany občas chtějí něco prodat něco jako první, ale v koalici je relativní klid. Je škoda stále vyvolávat vášně.

Ještě k jiné věci. Neobáváte se, že vám Ústavní soud může zastavit elektronickou evidenci tržeb, kterou jste ve středu ve Sněmovně jako koalice prosadili, protože někteří opoziční poslanci nedostali šanci vystoupit k tomuto bodu?
Není to pravda. Proč se v rámci druhého čtení četlo osm hodin, při prvním sedm hodin a při třetím čtení přes dvacet hodin. Proč pan Kalousek četl pět hodin o skladu ve Vrběticích, proč těch pět hodin radši nedal svým poslancům? Já myslím, že jsem vystupoval velice korektně. Když se řešily církevní restituce, pravicoví poslanci neodpovídali na otázky opozice. Ale já jsem odpovídal na všechny otázky. A k věci. Kalousek je posedlý Agrofertem, to není normální, ať jde k psychiatrovi. Jaký oni mají program. Řekněte mi, co si pamatujete u všech polistopadových ministrů financí. Já až odejdu, všichni si budou pamatovat, že Babiš uděloval kontrolní hlášení, elektronickou evidenci tržeb, prokazování původu majetku a první zákon o regulaci hazardu.

Když zasáhne Ústavní soud, nevzdám to. Mám horolezecký gen

Pokud by Ústavní soud proti tomu přece jen zasáhl, chtěl byste to prosazovat znovu?
Určitě. Pokud budu v politice a budu ministrem financí. Nechal jsem si dělat testy a mám horolezecký gen, jsem extrémně urputný.

A snížení DPH na pivo, což zatím skrečovali lidovci v koalici?
Neskrečovali. Pivo točené mělo být pro hospodské, aby si zkompenzovali své náklady. Pokud Ústavní soud to shodí, budeme v prosazování EET pokračovat. ČSSD přišla s návrhem, aby se nižší DPH týkala potravin. My děláme analýzu, jak se snížení DPH u léků a knih projevilo pro spotřebitele. Pokud to zůstalo u firem, musíme se zamyslet, jak dál s tou dání. Sociální demokracie si taky vzala čas na rozmyšlenou. My ale nemůžeme říci, že to bude jen na čerstvé a mražené ne. Oni nechtějí uzeniny. Teď je ještě otázka, jestli zvážit ovoce a zeleninu. KDU-ČSL je proti. Když to neprojde, tak to neprojde. Ale atmosféra ve Sněmovně je, že by to mohlo projít.

Je podle vás ještě reálné, že by to mohlo platit od příštího roku?
Je to reálné od 1. 1. 2017. Pokud to v koalici neprojde, nic s tím nenadělám.

Stropnický by rezignovat určitě neměl, řekl ministr Pelikán Rádiu Impuls:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz