TOP 09 vyzvala Zemana k demisi, sbírá podpisy pro ústavní žalobu

  15:03aktualizováno  16:42
TOP 09 vyzvala k okamžitému odstoupení prezidenta Miloše Zemana. V opačném případě je pro podání ústavní žaloby pro velezradu. První místopředseda Marek Ženíšek už pro to začal sbírat podpisy. Straně vadí, že Zeman veřejně potvrdil částku 150 milionů za dvě dívky unesené v Pákistánu.

Nový první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek | foto: Yan Renelt, MF DNES

O stejné sumě psal týdeník Respekt (více zde), Zeman je ale zároveň prvním vysoce postaveným politikem v Česku, který tuto částku v souvislosti s únosem Hany Humpálové a Antonie Chrástecké veřejně vyřkl.

„Prezident Zeman rozjíždí další kolo reality show, kde hlavní roli hrají úniky utajovaných informací, které mají zůstat tajné. Záměrně a cíleně ohrožuje bezpečnost občanů ČR a dle mého soudu je to na odstoupení hlavy státu a v opačném případě na podání ústavní žaloby Ústavnímu soudu, aby rozhodl, zda jeho podání není velezradou,“ řekl Ženíšek. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek iDNES.cz řekl, že to je stanovisko celé TOP 09.

10.února 2016 v 14:05, příspěvek archivován: 10.února 2016 v 15:23

MZ je tím, kdo zveřejňuje tajné informace. hlava státu ohrožuje každého z nás i bezpečnost ČR. To je na odstoupení, nebo na ústavní žalobu.

Na případ Hany Humpálové a Antonie Chrástecké, za které ČR podle týdeníku Respekt zaplatila šest milionů dolarů, se prezidenta zeptala žena během besedy s občany v kornatickém kulturním domě: „Co říkáte na to, že Česká republika zaplatila za dvě unesené dívky 145 milionů korun?“

Co říká ústava o žalobě na hlavu státu

článek 65

(2) Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.
(3) K přijetí návrhu ústavní žaloby Senátem je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů. K přijetí souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců; nevysloví-li Poslanecká sněmovna souhlas do tří měsíců ode dne, kdy o něj Senát požádal, platí, že souhlas nebyl dán.

Prezident ji opravil s tím, že se jedná o 150 milionů korun. „Záleží na kurzu,“ podotkl. „Pokud se riskuje smrt českého občana, tak si to téměř nikdy nevezme Česká republika na svědomí,“ prohlásil (více o Zemanově potvrzení výkupného čtěte zde).

„Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal,“ uvedl Zeman.

Premiér Sobotka má k jeho vystoupení výhrady. „Zastávám zásadu, že politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže,“ sdělil iDNES.cz premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka k tomu, že Zeman potvrdil částku 150 milionů korun za dvě dívky unesené v Pákistánu, které se loni vrátily do vlasti.

Vicepremiér a ministr financí, šéf ANO Andrej Babiš se ke slovům hlavy státu odmítl vyjádřit. Nechtěl je nijak komentovat.

Zeman se ve středu odpoledne na tiskové konferenci ve Zbiroze na Rokycansku hájil, že neprozradil nic tajného. „Pokud jde o pana poslance Ženíška, který tvrdí, že jsem se tímto výrokem dopustil velezrady, tak znovu konstatuji, že jsem pouze citoval veřejné přístupné zdroje v odpovědi na otázku posluchačky a odpověď zněla: Nevím, jak bych se zachoval v situaci, kdy bych měl rozhodovat o výši výkupného. To je vše,“ uvedl.

„U pana premiéra bohužel musím konstatovat jistou obsesi komentovat jakýkoli můj výrok, i kdybych řekl, že venku svítí slunce. Zatímco já obsah jeho výroků nekomentuji, možná i proto, že nejsem přesvědčen o tom, že nějaký obsah mají,“ prohlásil Zeman. Doplnil, že na jednání Bezpečnostní rady státu nebyl, proto rozhodnutí o výkupném nemohl ovlivnit.

Fiala: Děsivé. Musím vyzval prezidenta, ať se chová odpovědně

Šokováni vyjádřením prezidenta Zemana jsou opoziční občanští demokraté. „To je opravdu zoufalá situace, která by měla děsit každého občana České republiky. Není možné, aby odpovědní činitelé zveřejňovali informace, které jsou v normálních zemích tajné,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

„Nejvyšší představitel našeho státu přiznává, že náš stát zaplatil výkupné a co tím říká? Když unesete české občany, tak se na nás obraťte a my vám zaplatíme nějaké výkupné. To je děsivé, neomluvitelné a není možné tu věc tolerovat,“ prohlásil předseda občanských demokratů. „Musím vyzvat pana prezidenta, aby se choval odpovědně. Toto není odpovědné chování,“ řekl Fiala.

„Já trvám na tom, co jsem řekl, více to komentovat nebudu,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který v úterý zpochybňoval informace Respektu o výši výkupného za české dívky, což prezident Zeman naopak potvrdil. „Myslím si o tom své. Je nešťastné, aby se něco takového veřejně komentovalo,“ uvedl šéf lidovců.

Glosoval i požadavek ODS na odvolání ministra obrany Martina Stropnického (o tomto požadavku jsem psali zde). Stropnický v minulých dnech v rozhovoru pro HN potvrdil, že návrat jiných unesených Čechů z Libanonu je svázán s tím, že do Libanonu se vrátí v Česku vězněný Alí Fajád, kterého Američané spojují s terorismem a byli rozladění jeho výměnou do Libanonu namísto vydání do Spojených států. „Záleží na panu premiérovi, zda učiní nějaké kroky, nebo pan ministr sám vyvodí důsledky,“ řekl Bělobrádek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Miliony z projektu na pomoc vozíčkářům putují k lidem spojeným s ČSSD

Ilustrační snímek

Nový web měl pomoci vozíčkářům získat spolehlivé informace, které by jim usnadnili život. Je však plný chyb a obsahuje...

Najdete na iDNES.cz