Na rozsáhlé pokojné protivládní demonstraci se v centru Minsku sešly desítky tisíc lidí. (16. srpna 2020) | foto: Reuters

Poslanci odsoudili násilné policejní zásahy vůči běloruským občanům

  • 247
Násilné a zjevně nepřiměřené policejní zásahy vůči běloruským občanům protestujícím proti nedemokratickému a neférovému průběhu prezidentských voleb v jejich zemi odsoudili čeští poslanci. Hlasovalo pro to 113 ze 125 přítomných poslanců. Podpořily to všechny strany s výjimkou komunistů, z nichž jediný pro to hlasoval Jiří Dolejš.

„Svoboda slova a shromažďování je základním lidským právem, jehož násilné potlačování nesmí mít v evropském prostoru místo,“ odhlasovali poslanci.

Sněmovna vyjádřila i solidaritu s rodinami usmrcených, stejně jako se zraněnými a mučenými běloruskými občany, požaduje propuštění politických vězňů, jakož i vyšetření osudů nezvěstných osob, a nezávislé vyšetření represí ze strany běloruského režimu.

Zároveň na návrh ANO podpořili poslanci postoj české vlády k situaci v Bělorusku. Opozice neprosadila návrh, aby Sněmovna vyzvala Rusko ke zdrženlivosti a k nevměšování do vnitřních záležitostí Běloruska. Neuspěl ani požadavek na vypsání nových prezidentských voleb v Bělorusku.

Babiš: Bělorusové mají sami rozhodnout

Běloruští občané potřebují naši podporu, řekl poslancům premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „Bělorusové si mají sami rozhodnout, kde chtějí civilizačně být a kam chtějí jít. Rozhodně by se neměla opakovat situace, která proběhla na Ukrajině,“ prohlásil předseda vlády.

V roce 2013 odmítl tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podepsat asociační dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Po vlně protestů, proti kterým na Janukovyčův povel zasáhly policejní jednotky, nakonec tehdejší prezident uprchl do ruského Rostova na Donu. Rusko později anektovalo Krym a proruští separatisté na východě Ukrajiny se pokusili o odtržení Donbasu od Ukrajiny. Konflikt na východě Ukrajiny dosud neskončil.

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko požádal o pomoc ruského prezidenta Vladimira Putina, ale Rusko ve středu řeklo, že nezasáhne. Lukašenko nyní čelí protestům proti zmanipulování prezidentských voleb a kvůli represím běloruské policie.

„Běloruští občané potřebují naši podporu,“ řekl poslancům Babiš.„Mají dostat šanci vyjádřit se ve svobodných volbách a říct, co si pro svoji zemi přejí. My bychom neměli dopustit, aby se v našem těsném sousedství na schengenské hranici dělo něco podobného jako zmanipulované volby, ostré potírání svobody slova, blokování internetu,“ uvedl předseda vlády.

„Chci ocenit postoj pana premiéra. Celou dobu, kdy vystupoval a kritizoval situaci v Bělorusku, má podporu i občanských demokratů. Myslím, že to má zaznít. Velmi často kritizuji pana premiéra. V tomto případě si myslím, že postupuje správně a správně vyjadřuje náladu většiny české veřejnosti,“ řekl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Lídři států Evropské unie se ve středu shodli, že neuznávají prezidentské volby v Bělorusku. Podle šéfů unijních států a vlád nebyly volby svobodné ani spravedlivé. Žádají opakování voleb v Bělorusku.

Lidovci žádali adresné sankce za manipulování voleb

Lidovci ve středu navrhli, aby Sněmovna vyzvala běloruskou vládu k neodkladnému propuštění všech zadržovaných a aby česká vláda připravila adresné sankce vůči všem odpovědným za volební manipulace, 

„Zvlášť po té zkušenosti, kterou máme my v roce 1968 a 1989, jsme přesvědčeni, že Česká republika musí stát na straně lidí, kteří chtějí změnit režim, aby Bělorusko bylo demokratickou a svobodnou zemí. Odmítáme jakékoli policejní násilí na občanech Běloruska,“ řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

SPD a komunisté nechtěli Bělorusko řešit

Proti projednávání situace v Bělorusku byly SPD a KSČM. „Chceme, aby se ukončilo násilí z obou stran,“ řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala. „Bělorusové by se to měli vyřešit sami,“ uvedl lídr hnutí Tomio Okamura.

Podobně mluvili ve Sněmovně komunisté. „Musí najít sami Bělorusové sílu, aby si tu situaci vyřešili,“ reagoval místopředseda KSČM Stanislav Grospič na otázku iDNES.cz, jak na něj působí represivní zásahy běloruského režimu proti vlastním občanům. Nikdo ze zahraničí se podle Grospiče do situace v Bělorusku vměšovat.

Pro zařazení mimořádného bodu situace v Bělorusku hlasovalo 98 z přítomných 139 poslanců. Kromě SPD a komunistů jednání o tom nepodpořila ani Trikolóra Václava Klause mladšího, když se tři její poslanci zdrželi hlasování.

Běloruská armáda je v plné bojové pohotovosti, tvrdí Lukašenko

Babiš už v úterý po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu uvedl, že nevidí důvod pro uvalení samostatných českých sankcí vůči běloruským představitelům. Je podle něj potřeba jednotný postup Evropské unie.

„Mají to být sankce vůči konkrétním osobám. To nejsme my, kteří to navrhují, bude to návrh Evropy, který by měl přinutit ten režim, aby akceptoval právo Bělorusů na svobodné volby,“ řekl Babiš.

Na dosud největší demonstraci v Bělorusku se v neděli sešlo podle odhadů až 200 tisíc lidí, do stávky vstoupily tisíce zaměstnanců státních podniků. Opoziční protikandidátka Svjatlana Cichanouská, která podle oficiálních výsledků získala přes deset procent hlasů, z litevského exilu vzkázala, že je připravena se postavit do čela národa. Také vyzvala Evropskou unii, jejíž hlavy států a vlád se videokonferenčně schází na jednání, aby neuznala výsledky voleb. Ruský prezident Vladimir Putin po víkendových telefonátech s Lukašenkem přislíbil poskytnout Bělorusku podporu s ochranou bezpečnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video