Atentát na Heydricha připomíná pamětní deska na domě, kde se plánoval

  20:48aktualizováno  20:48
Čeští parašutisté, kteří spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, se v pátek dočkali slavnostní pocty v Londýně. Na budově Porchester Gate, kde útok plánovali, jim odhalili pamětní desku. Zúčastnil se český velvyslanec v Británii Michael Žantovský a jeho slovenský protějšek Miroslav Wlachovský.

Pamětní deska českým parašutistům na domě, kde za druhé světové války sídlila československá vojenská zpravodajská služba. | foto: ČTK

V budově Porchester Gate sídlil před sedmdesáti lety v šestém patře druhý odbor ministerstva obrany československé vlády v exilu, neboli vojenské tajné služby.

A přesně tady v říjnu 1941 začal plukovník František Moravec plánovat operaci Antrophoid, jejímž cílem byl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. O odhalení pamětní desky informovala Česká televize.

Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnili: zleva generál v. v. Ivan

Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnili: zleva generál v. v. Ivan Schwarz, radní Westminsteru Robert Davis, předseda Svazu letců svobodného Československa v Británii Arnošt Polák a český velvyslanec Michael Žantovský.

Původně totiž parašustisté plánovali výsadkářskou akci na den státního svátku, 28. října, což je také důvodem, proč desku slavnostně odhalili v pátek.

Atentát na Heydricha

Parašutisté výsadku Anthropoid byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu na říšského protektora Heydricha v prosinci 1941. Provedli ho 27. května 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Výsadkáři se skrývali přes tři týdny, nakonec je zradil jejich druh Karel Čurda. Němci poté parašutisty vypátrali a obklíčili v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje. Všichni parašutisté v kryptě padli: Adolf Opálka, Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Němci popravili i biskupa Gorazda za to, že jim poskytl úkryt.

"Rada Westminsteru je hrdá, že může uctít londýnskou základnu československé vojenské zpravodajské služby," prohlásil zastupitel Westminsteru Robert Davis. který se odhalení rovněž zúčastnil.

"Je to fascinující příběh důležité mise, která vedla k záchraně milionů životů, protože Heydrich se pak měl přesunout do Francie, kde měl zlikvidovat hnutí odporu, což by mělo přímý dopad na úspěch vylodění v Normandii," dodal Davis.

"Gabčík byl schopnej a trénovanej"

Umístění pamětní desky pochválili pamětníci, kteří za druhé světové války sloužili u 311. bombardovací perutě.

"Znali jsme se osobně a byli jsme společně velice zadobře. Byl moc dobrej a schopnej. Přihlásil se ke speciálním službám, tak byl trénovanej," řekl o Jozefu Gabčíkovi generálmajor Ivan Schwarz.

Na plánování operace Anthropoid se podílelo také oddělení zvláštních operací britské tajné služby. Celá operace byla tak utajovaná, že všechny detaily znali kromě Moravce jen čtyři lidé.

Umístění desky inicioval publicista žijící v Británii Jan Kaplan.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Kvůli sesuvu na D8 dostalo ŘSD pokutu, dosud nedodalo potřebné důkazy

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Žádá miliardu, ale samo stále nedodalo potřebné důkazy. Ředitelství silnic a dálnic proto dostalo pokutu 50 tisíc, že...

Armáda koupí americké vrtulníky Venom a Viper, k dispozici budou v roce 2023

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Česká armáda koupí z USA bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom za 14,5 miliardy korun. Na návštěvě vojenské...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz