Obětem domácího násilí pomůže mobilní aplikace. Sbírá důkazy a uchová je

  10:56aktualizováno  10:56
Zapisovat si známky násilí či vyhledat nejbližší místo pomoci. Takové možnosti nabízí nová aplikace obětem domácího násilí nazvaná Bright Sky. Jakékoliv úkony v ní budou zcela anonymní a digitální stopu nebude možné vysledovat. Na vývoji české verze aplikace se podílela policie s ministerstvem vnitra i neziskovou organizací Rosa.

První česká aplikace pro oběti domácího násilí Bright Sky CZ. Má pomoci odhalit signály násilného vztahu a nabídnout možnosti pomoci. | foto: Nadace Vodafone ČR

S fyzickým nebo sexuálním násilím od současného nebo bývalého partnera se podle Evropské agentury pro základní práva setkala každá pátá Češka. Podle čísel OSN zažila nějakou formu domácího násilí každá třetí žena na světě.

Oběti nejsou schopné rozeznat, že jsou týrané. Často si dokonce myslí, že je to celé jejich chyba, případně neví, jak si říct o pomoc. 

„Proč lidé žijí v násilném vztahu a riskují své životy? Kvůli strachu, že ztratí někoho, koho milují. Kvůli strachu, že ztratí respekt, svůj život,“ uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci John Liversidge, bývalý londýnský policista. „Pokud si neuvědomí, že jsou v násilném vztahu, budou si myslet, že je to takto normální,“ popsal.

Právě britský expolicista stojí za vznikem aplikace, která má obětem pomáhat. V Británii, kde původně vznikla, funguje od loňského roku. Stáhlo si ji přes 23 tisíc lidí. 

Aplikace například obsahuje 12 otázek, které obětem pomohou vyhodnotit jejich situaci. Zároveň jim také doporučí další postup. Jednou z funkcí je i deník, do kterého si mohou zapisovat incidenty, ukládat i případně fotografie, videa či zvukové záznamy. Ty se neuchovávají v mobilu, ale rovnou ve vzdáleném cloudu. Bude je tak možné znovu najít i po případném smazání aplikace, která není v změti dalších nijak nápadná.

Bright Sky obsahuje zároveň i seznam organizací, které lze vyhledávat podle aktuální polohy, adresy či směrovacího čísla. Obsahuje také seznam forem násilí či různé mýty, které se o domácím násilí šíří. Aplikace zároveň není jen pro oběti. Díky ní mohou pomoci i lidé z jejich okolí. 

Bright Sky CZ

„To, co oběti kromě bezpečí a systémové pomoci hodně potřebují, jsou informace – nejlépe takové, které se k nim dostanou včas. To znamená, aby se oběti dozvěděly, co už je násilí, jakým způsobem ho řešit a že mohou vyhledat pomoc třeba i anonymně. To je důležité proto, abychom se mohli bavit vůbec o prevenci, a aby to násilí dále neeskalovalo,“ uvedla vedoucí poradenského centra Rosa Branislava Marvánová Vargová. 

Až sedm tisíc případů

Policisté podle šéfa pořádkové policie Martina Hrinka ročně řeší až sedm tisíc případů domácího násilí. 

„Nejsou to jen muži, i když ti tvoří 95 procent vykázaných. Zbývajících pět procent jsou ženy. Není to zároveň jen o partnerech, známe i případy, kdy mladý pár vyvíjel dlouhodobý tlak na rodiče,“ popsal Hrinko a připomněl, že pro policisty je téma domácího násilí prioritní. Zejména proto, že policie je často tou první organizací, na kterou se oběti obrací.

„V Česku není policista, který by nerozpoznal příznaky domácího násilí,“ řekl. 

Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické, ale jsou také psychické, sexuální či ekonomické.

Policie může od roku 2007 vykázat násilníky či násilnice z domova na deset dní, aby týrané ochránila. Do konce loňského roku došlo v celém tuzemsku k 14 208 případům vykázání z domácnosti. Do toho jsou započítány i situace, kdy museli agresoři opustit svůj domov opakovaně.

Ve Velké Británii aplikaci Bright Sky za první rok jejího fungování použilo zhruba 60 tisíc lidí. V Česku by měla být aplikace dostupná zadarmo do několika týdnů, vznikala pod záštitou Nadace Vodafone. Kromě Česka a Británie bude aplikace uvedena také v Itálii, na Maltě, v Portugalsku a Rumunsku.

Podle údajů z národního plánu prevence domácího násilí do roku 2022 kvůli domácímu násilí přichází Česko ročně zhruba o 14,5 miliardy korun. Největší část z této sumy představují ztráty kvůli pracovní neschopnosti a výdaje na léčbu obětí, a to asi 13 miliard. Úřad vlády situaci analyzoval v roce 2017.

Nečekejte, že se agresor změní:

Autor:

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

V Bratislavě našli další mrtvou. Nebyla zavražděna, uklidňuje policie

K případu další mrtvé ženy vyjížděli ve čtvrtek brzy ráno bratislavští policisté. Na místě zasahovali i záchranáři,...

Sex je povinnost, žena je majetek. Dost manželů tomu věří, říká advokátka

Má dvě děti a vlastní advokátní kancelář. Na Facebooku se věnuje osvětě a bojuje nejen s mýty o obětech domácího a...

Bývalý radní dostal za dotační podvod podmínku, musí vrátit miliony

Plzeňský krajský soud uznal bývalého extraligového hokejistu a radního pro sport Michala Dvořáka vinným z dotačního a...

Bernard chce rozšířit pivovar v centru Humpolce, čelí rozezleným lidem

Rodinný pivovar Bernard neuspěl s úmyslem navýšit výrobu. Humpolecké zastupitelstvo neschválilo změnu územního plánu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz