ANKETA: Na náměstích už září vánoční stromy. Vyberte ten nejkrásnější

  12:00aktualizováno  12:00
Centra krajských měst zdobí od konce listopadu vánoční stromy. Pouze v Liberci se kvůli technickým potížím rozsvěcení o týden zpozdilo. Třeba v Plzni letos znovu vsadili na oblíbené stříbrné zdobení, s nímž v anketě iDNES.cz již bodovali, jinde naopak vyměnili původní ozdoby za barevnější.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Rozhodovat o tom, které krajské město letos vybralo nejlépe rostlý jehličnan a vkusně jej ozdobilo, můžete od pondělí 8. prosince. Hlasování začne přesně v poledne, každý čtenář může přidělit jeden hlas.

Nejkrásnější vánoční strom vybírejte zde

Hlasovat můžete až do půlnoci 18. prosince.

Vánoční strom v centru Brna

Vánoční strom v centru Brna

Vánoční atmosféru na brněnském náměstí Svobody letos navozuje šestnáctimetrová jedle ojíněná z revíru Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Ze stejného místa dostalo Brno strom už popětadvacáté. Jako již tradičně si Brňané zvolili „svůj“ strom hlasováním.

Vánoční strom v centru Českých Budějovic

Vánoční strom v centru Českých Budějovic

Zatímco Brno má stejně vysoký strom jako loni, Jihočeši letos musí zaklánět hlavy o hodně víc, aby dohlédli na špici dvacetimetrového smrku stříbrného. Loni zdobil náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích o celých pět metrů menší smrk ztepilý. Letošní, barevněji laděný strom daroval městu Ludvík Němec z Nedabyle.

Vánoční strom v centru Hradce Králové

Vánoční strom v centru Hradce Králové

Na Velkém náměstí v Hradci Králové vztyčili čtrnáctimetrový smrk ztepilý od soukromého dárce z obce Divec, ležící asi dva kilometry od krajského města. „Tamní prostory bohužel neumožňují ukotvit o mnoho vyšší strom,“ řekl Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové. Na Masarykově náměstí a na opraveném Náměstí 28. října pak stojí 17 a 16 metrů vysoké smrky ztepilé od zdejších dárců.

Vánoční strom v centru Jihlavy

Vánoční strom v centru Jihlavy

Dvanáctimetrovou jedli má za vánoční dominantu jihlavské Masarykovo náměstí. Přicestovala z příměstské čtvrti Pávov. Když nákladní auto s mohutným stromem projíždělo Jihlavským tunelem, musel být v této části obchvatu města zastaven provoz. Poprvé byl strom slavnostně rozsvícen v neděli 30. listopadu a jihlavské náměstí bude jedle zdobit do 7. ledna. Vánoční atmosféru na jednom z největších náměstí v zemi dotváří i stříbrnými řetězy nasvícené lípy kolem morového sloupu.

Vánoční strom v centru Karlových Varů

Vánoční strom v centru Karlových Varů

Na městském pozemku v Moravské ulici pokáceli Karlovarští poměrně mladý osmimetrový smrk, aby jej později vystavili na odiv na třídě Tomáše G. Masaryka u hlavní pošty. Strom rostl ve svahu nad parkovištěm, tedy v místech, kde Správa lázeňských parků provádí revitalizaci. Odborníci odhadli jeho stáří na 35 až 40 let.

Vánoční strom v centru Kladna

Vánoční strom v centru Kladna

Středočeský kraj reprezentuje čtrnáctimetrový smrk stříbrný na náměstí v Kladně. Třicet devět let rostl na zahradě manželů Pražákových z Kladna. V posledních letech jim ale kořeny stromu začaly zasahovat do domu, a tak se rozhodli smrk darovat městu. Aby mohl být bezpečně usazen a ozdoben, museli ho dřevaři o dva metry zkrátit. „Každý rok oslovujeme veřejnost a nabízíme bezplatné pokácení i odvoz překážejícího stromu. Jsme rádi, že i letos se vhodný kus našel,“ sdělil mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček.

Vánoční strom v centru Liberce

Vánoční strom v centru Liberce

Na libereckém náměstí Dr. Edvarda Beneše letos advent nezačal úplně podle představ a plánů magistrátu. Zdejší jehličnatý symbol Vánoc zůstal při příležitosti slavnostního rozsvícení kvůli zkratu na elektrotechnice ponořen do tmy (více zde).

Žárovky a ozdoby se podařilo rozzářit až napodruhé 5. prosince. Čtrnáctimetrový smrk pichlavý pochází ze zahrady u rodinného domu v Jeronýmově ulici.

Vánoční strom v centru Olomouce

Vánoční strom v centru Olomouce

Šestnáctimetrový, padesát let starý stříbrný smrk přivezli na Horní náměstí v Olomouci z Polívkovy ulice. Třiapůltunový velikán zdobil pět dekád zahradu rodinného domu, majitelé se s ním loučili jen velmi těžko. Strom ověšený zlatavými baňkami a světly se rozzářil mezi prvními už 23. listopadu.

Pokud fandíte zdánlivým outsiderům, dejte hlas ostravskému smrku. Vánoční strom na Masarykově náměstí v centru Ostravy totiž měl ještě růst v lese, je to takový náhradník.

Vánoční strom v centru Ostravy

Vánoční strom v centru Ostravy

Když pracovníci technických služeb jeho předchůdci několik dnů po umístění na náměstí kontrolovali statiku, zjistili, že v kmeni má podélné praskliny. „Nakonec se kvůli zajištění bezpečnosti rozhodlo o výměně stromu,“ poznamenala mluvčí centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. Občané však nebyli o nic ochuzeni. Nový smrk má stejnou výšku jako ten minulý, tedy zhruba jedenáct metrů, a taktéž vyrůstal v Beskydech - v biskupských lesích ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku.

Vánoční strom v centru Pardubic

Vánoční strom v centru Pardubic

Vánoční strom na pardubickém Pernštýnském náměstí se rozsvítil poslední listopadový den. Historické náměstí bude zdobit do Tří králů.

Zhruba sedmnáctimetrový stříbrný smrk vyrostl v zahradě vily v Sakařově ulici. Majitelé jej věnovali městu, aby alespoň pár týdnů zkrášlil centrum Pardubic.

Vánoční strom v centru Plzně

Vánoční strom v centru Plzně

Strom na náměstí Republiky darovali Plzni manželé Vozkovi. Čtrnáctimetrová jedle se rozzářila osvědčenými stříbrnými ozdobami, mezi nimiž nechybí velké zářící koule, rovněž první adventní neděli. Loni atmosféru obstaral stejně vysoký smrk. „Osvětlení vyžaduje klasický štíhlý tvar,“ vysvětlil už minulý rok Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

Vánoční strom v centru Prahy

Vánoční strom v centru Prahy

Sto tisíc LED diod a tři stovky blesků zdobí dvacetimetrový smrk ztepilý v srdci hlavního města. Hustý strom přivezli na Staroměstské náměstí z Benešovska. Na pozemku majitele v obci Nespeky již kvůli své výšce ohrožoval přilehlý dům. Světla se na něm rozzářila za zvuku Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Tisíce přihlížejících lidí ale naštvaně pískaly - rozsvěcení totiž mělo skluz kvůli přímému přenosu televize, která „zdržovala“ upoutávkami na svůj program. Na větvích visí i půlmetrové ozdoby ve tvaru dárků, andělů, jablek či perníčků.

Rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze:

Vánoční strom v centru Ústí nad Labem

Vánoční strom v centru Ústí nad Labem

Hlavním vánočním stromem v Ústí nad Labem je desetimetrový stříbrný smrk, který městu věnovala obyvatelka části Brná. V centru města jsou vánoční stromy dva. Druhý, třináctimetrový smrk ztepilý, stojí na Mírovém náměstí. Odtud se ale vánoční dění včetně trhů už loni přestěhovalo před magistrát na komornější Lidické náměstí, které dostalo ledově modravou světelnou výzdobu. Ta se postupně rozšiřuje a letos ji nově doplnila světelná instalace na kašně se slunečními hodinami.

Vánoční strom v centru Zlína

Vánoční strom v centru Zlína

Ve Zlíně mají jako jediní ze všech čtrnácti krajů už devátým rokem živý vánoční strom. Jedli normandskou nechalo město na náměstí Míru vysadit v roce 2005. Za uplynulou dobu se také slušně vytáhla. V centru Zlína zaměstnanci Technických služeb rozvěsili dohromady 160 rámů se svítící vánoční výzdobou. Jde opět o sněhuláky, svíčky nebo sněhové vločky.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k roční podmínce. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Najdete na iDNES.cz