Albrightová otiskla dlaň v Terezíně, vzpomněla i svou rodinu

  14:02aktualizováno  16:57
Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová otiskla dlaň v terezínské galerii, kde z ní vytvoří křišťálový odlitek. Vzpomněla zároveň i svou rodinu, z níž 24 členů zahynulo v různých koncentračních táborech zahynulo. Její dnešní návštěva byla už třetí v Terezíně.

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová otiskla v Terezíne svou dlaň pro vytvoření odlitku. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Ruku v Terezíně otiskla do hmoty a její skleněná ruka pak poputuje do Muzea křišťálových doteků. To ve městě sídlí. Majitelé muzea před časem požádali Alexandra Vondru, zda by jim setkání s paní Albrightovou nezařídil. "Rád jsem to splnil, a když jsme se na jaře viděli v Chicagu, Madlenku jsem o příjezd požádal," uvedl  Vondra.

V muzeu mají desítky odlitků, z nich ční ruce Václava Havla, spisovatele Arnošta Lustiga, či zachránce židovských dětí, sira Nicolase Wintona. Vondra také slíbil majiteli muzea Alexandru Huňátovi při získávání dlaně tenistky Martiny Navrátilové.

"Určitě se do Česka v krátké době vrátím, na podzim tu vyjde moje další kniha, má název Pražská zima," uvedla Albrightová. Kniha je v USA vpravdě bestseller, Pražská zima se stala třetí nejprodávanější knihou roku.

Můžete říci o čem vaše poslední kniha je?
Má tři roviny nebo části. Chtěla jsem psát o tom, co se stalo v Československu v letech 1937 - 1948. První je teda historie mojí rodiny a jak to s ní bylo, vzpomínání na otce diplomata (Josef Korbel - pozn. red.). Hned  po začátku války jsme odešli do Londýna, kde jsme zůstali a kde jsme zažívali bombardování. Je tam i vzpomínání na jeho práci v Jugoslávii. Druhá rovina je o tom, co bylo tehdy rozhodující pro Československo a dění tady. Píšu, jak je možné, že o osudu země před válkou rozhodovaly dvě velmoci a co za tím bylo. Třetí rovina je o velkých rozhodováních - jak je možné a těžké dělat morální rozhodnutí z dálky, tedy třeba z exilu v případě Beneše. Když to zobecníme, tak je kniha o důležitých věcech v dění kolem Československa, které mají i vliv na to, jak žijeme a co děláme teď.

Přijela jste do Terezína v den 70. založení tábora v Treblince. I teď, v době krize se objevují nejrůznější radikální názory a nenávisti. Myslíte si, že by se mohlo v Evropě opakovat to, co se tu stalo za druhé světové války?
Jeden z důvodů, proč jsem poslední knihu napsala, byla skutečnost, že si musíme pamatovat a musíme rozumět tomu, co se stalo. A musíme se učit hledat poučení z vývoje. Těžko se to říká, ale je třeba vědět, že každé jednání a každé rozhodnutí se dotýká druhých lidí a na ně je třeba myslet. Mají to dělat nejen politici, ale každý ve svém osobním životě.

Otiskla jste dlaně pro budoucí odlitek z křišťálu, zanechala jste tu stopy...
Moc to pro mně znamená, opravdu. Víte, já jsem nedávno dostala ocenění od Obamy  (jde o Prezidentskou medaili svobody - jedno ze dvou nejvyšších vyznamenání USA - pozn. red.) A tohle beru stejně - nechávám v Terezíně ruku, ale i srdce, to kvůli předkům. Pro mně bylo a je důležité pracovat na světě a něco pro něj udělat.

Majitel muzea odlitků, pan Huňát, vám chvíli před otištěním nabídl, že můžete ovlivnit i design skla kolem své ruky, už jste se rozmyslela, co byste navrhla? Pan Lustig tam má podstavec v barvě piva, jak si přál, pan Havel chtěl barvy naší vlajky... Co vy?
Můj motiv by mohl být ve spojenectví USA a Česka. To byla jedna z nejdůležitějších věcí, na které jsem ve své kariéře pracovala. To bych si přála.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Dva víkendy bude lanový most na Jižní spojce neprůjezdný kvůli testům

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

O víkendu se vrátí tropy. Bude ale dusno, čekejme i přeháňky a bouřky

Kvůli vlně veder bylo pražské koupaliště Petynka plné. (25. června 2019)

Období maximálních teplot do 25 stupňů končí. V závěru týdne se dočkáme třicítek. K vyšším teplotám se ale přidá vlhký...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Obchodní asistent/ka – Brno

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz